הפרלמנט האירופי מגבה את החזון שלנו להקמת שמורה בקוטב הצפוני

חדשות - 7 אפריל, 2014
הלילה נישן היטב, עכשיו כשסוף-סוף קורה משהו בקהילה הבינלאומית להגנת הקוטב הצפוני. אמנם הדברים לא הולכים להשתנות בן-לילה, אך זהו דבר חיובי מאוד – בהחלט משהו שהתנועה שלנו שמונה למעלה מחמישה מיליון איש יכולה להתחרות בו.

אז מה בעצם קרה?

הפרלמנט האירופי העביר היום החלטה המקדמת הגנה סביבתית חזקה על איזור הקוטב. הוא קרא, בן היתר, לייסוד שמורת טבע באיזור הים הצפוני המקיף את הקוטב.

זהו צעד משמעותי בקמפיין שלנו! זהו כבר הסימן השני, לאחר שפינלנד הביעה תמיכה ברעיון הקמת השמורה בקוטב, להתרחבות התנועה העולמית הרוצה בהגנה על אחד האיזורים הגדולים והבלתי-מנוצלים ביותר על פני כדוה"א: איזור בן 2.8 קמ"ר של משאבים בינלאומיים. האיזור עתיד להיות השמורה הגדולה ביותר בעולם, שתגן על מיני דגים, מינים התלויים בקרח לקיומם וכן מינים רבים המתקיימים במים קרים.

האוקיינוס הארקטי נותר האיזור הכי פחות מוגן על פני כדוה"א. זה נראה תמוה מאוד שמדינות הדוגלות במדיניות חזקה של שימור טבע, כושלות לחלוטין בהגנה על איזור כה חשוב הנמצא ממש בחצר האחורית שלהן.

בנוסף, החלטת הפרלמנט קוראת לנקיטת אמצעים למניעת דייג בים הצפוני. אמצעים כאלה נדחו ע"י המדינות השולטות בים זה בשבועיים האחרונים ממש. הן כשלו בעיצוב הסכם אשר יגביל את הדייג, ורק ביקשו ממדינות הדגות באיזור לציית לכללים (בלתי-קיימים). אמנם קיים צורך דוחק ללכת רחוק עוד יותר, לפני שמכמורות-ענק תעשייתיות יחלו לפעול באיזור, אך זוהי התקדמות.

לבסוף, ההחלטה קוראת לדבר נוסף אשר זועק לשמים, אך נעדר לחלוטין משיחות המועצה הארקטית ומדינות החוף הצפוני: הסכם מחייב למניעת זיהום מספינות ומאסדות קידוח. תמוה הדבר, כיצד הם הצליחו להתחמק מהנושא באמצעות "קודי התנהגות" ידידותיים-לתעשייה ובלתי-מחייבים במשך זמן כה רב.

אך ישנה גם עננה שחורה - המסמך מבקש לנקוט "גישה זהירה" לניצול אנרגיה בקוטב הצפוני, אך מהזווית שלנו זה אומר רק דבר אחד: בלי קידוחים. אם אתם רציניים לגבי הגנה על מערכת אקולוגית כה עדינה ושבירה, זהו טירוף לאפשר לרפסודות נפט וספינות קידוח עצומות להתקרב אליה בכלל.

זהו כמובן לא הסוף, לחברים באיחוד האירופי עדיין ניצבת עבודה רבה.  מאז שנת 2009 השרים של האיחוד האירופי לא ממש עשו דבר בנוגע לקוטב הצפוני. השרים, והנציגה הבכירה של האיחוד האירופי קת'רין אשטון, צריכים להתערב בדיון הציבורי על הקוטב לפני שיהיה מאוחר מדי.

אז כעת השאלה הנשאלת היא איזו השפעה, הן בגבולות אירופה והן מחוצה להם, תהיה להחלטה הזו. אנו בטוחים שמדינות החוף הצפוני ינהגו בנימוס כלפי חוץ, אך ירתחו מבפנים. במקום זאת, כדאי להן לקרוא את הכתובת על הקיר, ולהפנים שאיש אינו מאיים על הריבונות שלהן – כי אם רק על הגישה שלהן. האוקיינוס הארקטי הוא ייחודי, ייצרני ויפהפה. הוא צריך להישאר כזה.