"עין הנמר" מסע בעקבות הנמרים הסומאטרים

חדשות - 27 ספטמבר, 2011
משלחת של פעילי גרינפיס מתעדת בימים אלה את ההרס ביערות סומטרא במטרה להביא עדויות חדשות ולגרום לממשלת אינדוזיה לפעול ולעצור את ההרס היום יומי. המשלחת חמושה במצלמות ואופנועים - וזה הסיפור שלהם.

טיגריס סומטרי הוא בעל חיים יפהפה ומלא חן. הוא נחשב ל'מלך הג'ונגל', סמל לעושר הקיים ביערות הגשם והשראה בתרבות האינדונזית.השראה בתרבות האינדונזית. כדי לשרוד בבית הגידול שלו ביערות הגשם, על הטיגריס לרוץ מהר ולהיות בעל ראייה חדה. אולם כעת הישרדותו של הטיגריס הסומטרי עומדת בסכנה בגלל הרס יערות הגשם.

בטבע נותרו רק כ-400 טיגריסים סומטריים; טיגריס אחד כזה מת בחודש יולי לאחר שהסתבך ברשת של מלכודת. איננו יודעים כמה פרטים נוספים סובלים או גוססים בגלל ההרס המתמשך של יערות הגשם ובית הגדול של הטיגריס, אך איננו יכולים להרשות שההרס הזה יימשך. כ-11 מיליון דונם של יער גשם נהרסים באינדונזיה מדי שנה, ביניהם אזורים שבהם חי הטיגריס. משום כך החלטתי להצטרף לפעילי 'עין הנמר'.

אנו חמישה פעילים המכנים את עצמם "עין הנמר" ובכוונתנו להסתובב ברחבי סומטרה כדי לתעד את הרס היערות ולקרוא לממשלת אינדונזיה לפעול בעניין. אתמול השתתפנו בטקס ברכה מסורתי הקרוי טֶפּוֹנג טַאוַואר, שמטרתו להרחיק רוחות רעות. הטקס נוהל על ידי מנהיגים מקומיים בכפר ג'ומרא באזור רוקאן היליר שבמחוז רִייַאוֹ. הזמנו את הקהילות המקומיות להצטרף אלינו ולהציל את בית הגידול של הטיגריס על ידי מתן עדות ומשלוח של תמונות ותיעוד של הרס היערות שניתן לראות סמוך לקהילות. אך אנו מבקשים מכל אחד להצטרף אלינו במסענו להציל את יערות הגשם של אינדונזיה, ביתו של הטיגריס הסומטרי, שהוא מקור השראה לא רק לעם האינדונזי ולתרבותו, כי אם לעולם כולו.

מדי יום ביומו נמשכת כריתת העצים בבית הגודל של הטיגריס הסומטרי – יערות הגשם. כל אזור שמבורא מאלץ את הטיגריס לגלות משטחי המחיה שלו ומקרב אותו לקהילות המקומיות - דבר שבהכרח יוצר עימותים. משאיות עם בולי עץ לא מפסיקות לנסוע בדרכים וקשה לדמיין את ההיקף העצום של שטחי יער שכבר נהרסו ועוד ייהרסו – הכל לטובת תעשיית הנייר.

לכן במקביל למשימת 'עין הנמר' שלקחנו על עצמנו ופרסום מידע על הרס בית הגידול של הטיגריס בסומטרה, אנו קוראים לממשלת אינדונזיה לבדוק את הפעולות המתבצעות בשטח ולפעול כדי להגן על יערות הגשם ואדמות הכבול של אינדונזיה מהרס. אנו קוראים לתעשיית העץ ולענף היערנות להתחייב למדיניות של אפס בירוא בכל פעולתיהם. משום שאם לא ייפסק הרס היערות, יש להניח שגם הטיגריס הסומטרי ייכחד ממש כמו קודמיו, הטיגריס של יאווה והטיגריס של באלי. חברי הפעילים ואני יצאנו למסע שלנו במטרה להבטיח שדבר כזה לא יקרה.

 

נושאים