הפסד למהונדסים באירופה – ניצחון לארגונים הסביבתיים

חדשות - 4 יוני, 2013
הכתבה מהאתר הדני www.ir-d.dk .מאת: נילס מולוואד, תורגם על ידי גילת ערד. חברת מונסנטו (Monsanto) תפסיק את הייצור של תירס מהונדס גנטית בכל אירופה, להוציא ספרד, פורטוגל וצ'כיה. תאגיד האגרי-ביזנס הרב לאומי הכריז כי לא ישקיע יותר בניסויים, פיתוח, שיווק, התדיינות משפטית או כל דבר אחר כדי לקדם את הקבלה של תירס מהונדס גנטית באירופה.


ראש חוות הניסויים הממלכתית בטיסטופטה (Tystofte), גרהארד דנקן ושרת החקלאות לשעבר, אווה קייר האנסן, מציגים את הסיפור של התירס המהונדס גנטית

לחתימה על העצומה למען סימון מוצרים מהונדסים גנטית בישראל 

הספקנות היא דבר טבעי, אך אנו מערערים על הספקנות הזאת ומקווים להוציא לפנסיה כמה פרות קדושות. לירקות מהונדסים גנטית פוטנציאל רב, שאנו נאלצים להביא בחשבון. דרוש לנו עוד מחקר מדעי כדי שיהיה לנו מספק חומר לקבלת החלטה," אמרה השרה לשעבר ב-2009. הניסויים לא צלחו והתוצאות נשמרות כעת בסוד.

משרד החקלאות של דנמרק גם תפוחים כוללים היום הנדסה גנטית. רוצה לנסות?.

החלטה שקטה בשנה שעברה

"באירופה, מונסנטו מוכרת תירס מהונדס גנטית בשלוש מדינות בלבד. תירס מהונדס גנטית מייצג פחות מ-1% מסך כל גידולי התירס באיחוד האירופי, על פי שטחי גידול. ניסויי שטח מתקיימים בשלוש מדינות בלבד. אנו נפסיק להשקיע כספים כדי לשכנע את הציבור שכדאי לשתול תירס כזה," מצהיר ברנדון מיצ'נר, ראש מחלקת יחסי ציבור של מונסנטו באירופה ובמזרח התיכון, בראיון עם Investigative Reporting Denmark.

ההחלטה התקבלה בשקט. החברה לא ראתה לנכון לפרסם אותה. פירוש הדבר כי כל חברות האגרי-ביזנס מוותרות מעכשיו על גידולים מהונדסים גנטית באירופה – פרט למכירתם בספרד ובפורטוגל.

ההשפעה על הקרב העולמי נגד GMO

 "אין זה מפתיע, בהתחשב בכך ש-BASF עצרה את מחקרי הביו-טק שלה באירופה כבר ב-2012 ואילו חברת סינגנטה (Syngenta) העבירה את שטחי המחקר שלה כבר לפני שנים. הדבר הזה ישפיע על ההתפשטות העולמית של גידולי GMO," אומר על כך קלאוס סאל.

סאל חוקר מזה כמה שנים את הפוליטיקה המניעה את תעשיית ה-GMO וכעת הוא פועל כיועץ עסקי אסטרטגי. לא מזמן, פרסם סאל עבור ההתאחדות האקולוגית הדנית (Økologisk Landsforening)   "" דוח מצב על הפיתוח של גידולי GMO באיחוד האירופי.

 BASF, באייר וסינגנטה עצרו את הפיתוח של תפוחי אדמה מהונדסים גנטית באירופה כבר ב-2012, מאותן סיבות של מונסנטו: הם הפסידו בקרב. עם זאת, ארגונים ירוקים ממשיכים להיאבק בחברת האגרי-ביזנס הענקית, הן באירופה והן במקומות אחרים בעולם.

רק בספרד ובפורטוגל צפויים גידולי GMO

בצ'כיה, נרשמת ירידה במכירות של תירס מהונדס גנטית והמדינות היחידות שבהן יש עלייה הן ספרד ופורטוגל. כרגע, מתקיימים גידולי ניסיון של תירס מהונדס גנטית בשלוש מדינות בלבד: רומניה, סלובקיה וצ'כיה. הניסויים מתבצעים על ידי שותפי אקדמיה של מונסנטו או מטעם רישום זנים באיחוד האירופי לרשותך כאן הנתונים המספריים.

"עצרנו את רוב הניסויים, כולל זה שהתקיים בדנמרק, בעקבות החלטה אסטרטגית שהתקבלה ב-2011, למקד את הפעילות המסחרית שלנו באירופה בזרעי כלאיים קונבנציונליים בעלי ביצועים גבוהים. למונסנטו עסקים משגשגים באירופה בתחום הזרעים הקונבנציונליים והמוצרים להגנה על יבולים. כעניין עקרוני, מונסנטו תחתור למכור זרעי ביו-טק רק במדינות שבהן יש תמיכה רחבה בדבר מצד הציבור והשלטונות, כמו גם מערכת פיקוח מדעית מתפקדת, תנאים שאפשר למצוא כיום רק במדינות אירופיות ספורות," אומר ברנדון מי'צנר.

גם לי מגיע ל לדעת מה יש לי באוכל

לגעת בתירס המהונדס גנטית

אווה קייר האנסן, לשעבר שרת החקלאות והמזון של דנמרק מטעם המפלגה הליברלית "הכריזה ב-16 בספטמבר 2009 על תחילת שלושת הניסויים של מונסנטו בזני תירס מהונדסים גנטית ובעלי עמידות לקוטל העשבים ראונד-אפ (NK 603) בדנמרק.

היא אמרה לנציגי העיתונות כי בתוך שלוש שנים, עשויה דנמרק לעמוד לפני אישור של גידולי GMO וכי חקלאים רבים יצטרפו למעגל המגדלים. היא הזמינה את העיתונאים לטיול שטח והניחה להם לגעת בתירס המהונדס גנטית בשדות הניסוי בחוות טיסטופטה, סמוך לעיר הדנית סקלסקור (Skælskør).

עוד ועוד ניסויים

כעבור שנתיים, בינואר 2011, האריכה מונסנטו את הניסוי בשנה נוספת, שאושרה על ידי רשות הגנת הסביבה של דנמרק, Miljøstyrelsen.

הנוהל מחייב בדיקה של גידולים חדשים של החברה על ידי הרשות במשך שנתיים, לפני שהחברה תוכל לבקש אישורים למכירה וגידול בדנמרק. בזמנה, ביקשה מונסנטו לבדוק בסך הכל חמישה זנים שונים עם העמידות ל-NK603.

בדרך כלל, התוצאות של ניסויים כאלה פתוחות לפני הציבור. במקרה שלנו, ביקשה מונסנטו במפורש לשמור על שתיקה בנוגע לבדיקות ומאחר שהחברה משכה את זני הניסוי לפני סיום הבדיקות, לא פורסמו שום תוצאות.

לפיכך אין בידי הציבור מידע על הניסויים שנערכו.

המאבק על הגישה לתוצאות הניסויים

Investigative Reporting Denmark, ביקשה יחד עם עמותת Åbenhedstinget,הפועלת למען שקיפות, גישה לתוצאות הניסויים. מתברר, שהניסויים נכשלו בשנה השנייה. ב-1 בפברואר 2011, הצהירה הרשות כי לא ניתן לאשר את גידולי ה-GMO על סמך תוצאות הניסויים של השנתיים הראשונות. הרשות המליצה להאריך את הניסויים בשנה נוספת.

לדברי הרשות, (Plantedirektoratet, Afdeling for Sortsafprøvning, Fagudvalget), באופן כולל בשתי שנות הניסוי, יבול התירס החדש עם העמידות לראונד-אפ הציג ביצועים של 97 אחוזים בלבד, בהשוואה לתירס הרגיל. הרשות אף מזהירה מההשפעות המזיקות של קוטל העשבים ראונד-אפ ומסיקה כי התוצאה הסבירה ביותר היא שהגידול של יבולים כאלה בדנמרק לא יאושר.

במועדים שונים בניסויי הגידול, ביטלה מונסנטו גידולים מסוימים. האחרון שבהם בוטל ב-1 בפברואר 2012. בכך קיוותה מונסנטו להסתיר את כישלון הניסויים מהציבור.

הרשויות תומכות בשתיקתה של מונסנטו

הרשויות, לאחר יותר מחודשיים של בחינת הנושא, החליטו ללכת בעקבות מונסנטו ולא לפרסם את תוצאות הניסוי. מסמכי מפתח בתיק FOI

ההצדקה העיקרית היא כי לפרסום תוצאות הניסוי תהיה השפעה כלכלית רעה על החברה, על אף העובדה שהניסוי בגידולים לא צלח. Investigative Reporting ו-Åbenhedstinget העלו את העניין יחד לפני משרד החקלאות הדני. מנקודת המבט המדעית ולטובת השימושים במדינות אחרות, נחוץ לפרסם גם את התוצאות של ניסויים שנכשלו, כך טוענים שני הארגונים.

"אי הפרסום פוגע במתודה המדעית עצמה, כאשר חברות יכולות להחליט על דעת עצמן לפרסם תוצאות חיוביות בלבד. משום כך חשוב לפרסם את תוצאות המחקר הזה," מדגיש קלאוס סאל. "יש כאן דוגמה טובה לצורך לחייב חברות לתת גישה חופשית לזרעי ה-GMO שלהן, למטרות מחקר מדעי, לאחר אישור היבוא לתוך האיחוד האירופי, כפי שקרה עם ה-NK 603." תוצאות הניסוי הדני יפורסמו במועד מאוחר יותר

ברנדון מיצ'נר ממונסנטו מפנה אותנו , שבו מתפרסמים דיווחים על ניסויים. דוחות על הניסויים בדנמרק יתפרסמו בדף זה בהמשך שנה זאת. הנתונים עצמם לא ייכללו בדוחות. "ספק בעיני אם יש חברה שתסכים מרצונה לחשוף מידע העשוי להועיל למתחרות שלה. זוהי ציפייה לא מציאותית, הייתי אומר שאפילו הזויה. החוק יוצר כבר עכשיו איזון הולם בין סודיות לשקיפות," אומר ברנדון מיצ'נר. מדובר בסוס מת.

הרחקת המומחים מגידולי GMO

בספטמבר 2009 פרסם משרד החקלאות הדני את דוח המחזיק 235 עמודים, בניסיון להפיח רוח חיים בדיון על גידולי GMO ולאשר גידולים כאלה בדנמרק. הפרסום התרחש באותו יום שהתקיים בו סיור השטח של העיתונות בשדות הניסוי.

הדוח נתקל בביקורת קשה במסגרת הדיון הציבורי. היום, הנושא הזה סגור.

 "כרגע, אין אף חברת אגרי-ביזנס המקיימת בדיקות של זנים מהונדסים גנטית לצורך רישום ברשות החקלאות והדיג (AgriFish)," מסבירה כריסטין ריסקר, ראש המרכז לחקלאות וגידולים ברשות הדנית הממלכתית לחקלאות, NaturErhvervsstyrelsen, גוף הפועל במסגרת משרד החקלאות והמזון הדני.

 

הכתבה המקורית : http://www.ir-d.dk/gmo-lose-europe-victory-for-environmental-organisations/ 

חתום עכשיו על העצומה למען סימון מוצרים מהונדסים גנטית

נושאים