למה סין סרבה לקחת תירס מארה"ב

חדשות - 26 דצמבר, 2013
סין דוחה משלוח תירס מארה״ב, הסיבה: חשש מהנדסה גנטית. סין דחתה 545,000 טונות של תירס המיובא מארה"ב, בגלל שנמצא בו זן של תירס מהונדס גנטית אשר אינו מאושר לשימוש במדינה.

כך לטענת "סוכנות בטיחות המוצר של סין": זן תירס בשם, MIR162 נמצא במשלוח המדובר, עד היום עשתה סין שימוש ביבולים מהונדסים גנטית בתקווה להגדיל את ייצור המזון שלה,אך נתקלה בהתנגדות מצד מבקרים רבים אשר מעלים טענות וביקורת רבה בכל הנוגע לפן הבטיחותי של מזון מהונדס גנטית. "סוכנות המוצר הסינית" פנתה לרשויות בארה"ב בקריאה להדק את הפיקוח מצידם, על מנת למנוע העברה של זנים לא מאושרים לסין.

סין החלה את יבוא המזון המהונדס הראשון שלה, סויה, בשנת 1997 כשמטרה הייתה לייצר צמחים עמידים מפני מזיקים בתקווה להגדיל את היבול.

יום חמישי 26 דצמבר 2013

גידול תירס © Greenpeace / Vincent Rok

בניגוד לישראל סין מאוד מתקדמת בכל הקשור לרגולציה בהקשר של צמחים ומזון מהונדס גנטית. כל זן מהונדס גנטית דורש תהליך אישור ארוך הנוגע לכל האספקטים הסביבתיים, כלכליים ובריאותיים.

"תהליך הערכת הבטיחות של זן התירס החדש לא הסתיים, וכרגע הוא לא מורשה להיכנס לסין", אמר שר החקלאות הסיני, ניו דאון.

לאחרונה יזם משרד החקלאות הסיני מסע פרסומי אשר מבקש להפיג את החששות של הציבור מפני מזון מהונדס גנטית ולהציג כי הביקורת עליו אינה מבוססת, לדבריו.

יעל איפרגן גיני, מנהלת קמפיין חקלאות מקיימת בגרינפיס: "כולנו תקווה שגם כאן בישראל יצטמצם הפער הרגולטיבי וגם אנחנו נדע להגן על התירס שלנו".

נושאים