חיטה מהונדסת גנטית שנמצאה בשדה באורגון מגבירה את החששות בענף

חדשות - 6 יוני, 2013
לתגלית עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על תעשיית החיטה בארה"ב אם יתברר כי ההתפשטות של יבולי מונסנטו נרחבת. חיטה מהונדסת גנטית שלא אושרה התגלתה בשדה באורגון ומהווה סכנה פוטנציאלית לסחר עם מדינות שיש בהן התנגדות למזונות מהונדסים גנטית.

 

בארה"ב לא אושר הגידול של זני חיטה מהונדסים גנטית. תצלום: לאסלו באלוג/רויטרס

ממשרד החקלאות של ארה"ב נמסר ביום ד' כי אין סכנה בצריכת חיטה מהונדסת גנטית וכי אין שום ראיות לכך שחיטה מסוג זה חדרה לשוק. ואולם המשרד בודק כיצד הגיעה החיטה לשדה, אם הייתה כרוכה בדבר עבירה על החוק ואם תפוצת הזן הזה רחבה.

"אנו מתייחסים לעניין הזה ברצינות רבה," אמר מייקל פירקו משירותי הפיקוח הבריאותי על בעלי חיים וצמחים במשרד החקלאות.

לדברי פירקו, חקלאי גילה את הצמחים המהונדסים גנטית בחווה שלו ופנה לאוניברסיטת מדינת אורגון, שהודיעה על כך למשרד החקלאות בראשית חודש זה.

בארה"ב לא אושר גידול חקלאי של זני חיטה מהונדסים גנטית. פקידי משרד החקלאות אמרו כי החיטה היא מאותו זן של חיטה מהונדסת גנטית שנבדקה באופן חוקי על ידי ענקית הזרעים מונסנטו לפני עשור, אך לא אושרה מעולם. מונסנטו עצרה את הניסויים במוצר זה באורגון ובמספר מדינות נוספות בשנת 2005.

לתגלית עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על תעשיית החיטה בארה"ב אם יתברר כי ההתפשטות של המוצרים המהונדסים נרחבת. מדינות רבות בעולם אינן מקבלות יבוא של מזונות מהונדסים גנטית וארצות הברית מייצאת למדינות אחרות את רוב יבולי החיטה שלה.

מנהלת משרד החקלאות של מדינת אורגון, קייטי קובה, אמרה בהצהרתה כי התגלית היא "התפתחות חמורה ביותר שעלולות להיות לה השלכות מרחיקות לכת בתחום הסחר". אורגון מייצאת כ-90% מיבולי החיטה שלה.

"אני מוטרדת מכך שחומר צמחי בפיקוח הדוק מהסוג של חיטה מהונדסת גנטית הצליח בדרך כלשהי 'להימלט' ולהופיע בשדה פעיל," הוסיפה גב' קובה.

פקידי משרד החקלאות סירבו להעלות השערות בנוגע לאופן שבו הגיעו הזרעים מאתר הניסוי לשדה, אם באמצעות הרוח או שמא נזרעו או נלקחו לשם בכוונה ואף נמנעו מלנקוב בשמו של החקלאי או למסור פרטים על מיקום החווה. ממשרד החקלאות של אורגון נמסר כי השדה נמצא בחלק המזרחי של המדינה.

לתגלית עלולות להיות השלכות גם מבחינתן של חברות אורגניות, שעל פי החוק נאסר עליהן להשתמש במרכיבים מהונדסים גנטית במזונותיהן. חקלאים אורגניים הביעו פעמים רבות חשש כי זרעים מזנים מהונדסים גנטית יחדרו באמצעות הרוח לתוך חוות אורגניות ויזהמו את מוצריהן.

ציבור הצרכנים בארה"ב מגלה עניין גובר בהימנעות ממזונות עם מרכיבים מהונדסים גנטית. עד כה לא נאספו ראיות המוכיחות כי מזונות מהונדסים בטוחים פחות ממזונות קונבנציונליים, אך בתי המחוקקים במספר מדינות שוקלים להעביר חוקים שיחייבו סימון של מזונות אלה כדי שהצרכן יוכל לדעת מה מגיע לצלחתו.

אף כי כבר עכשיו, רוב התירס והסויה הגדלים בארצות הברית הם מזנים מהונדסים גנטית, יבול החיטה של המדינה הוא מזנים קונבנציונליים.

במשרד החקלאות מסרו כי החקלאי הלא מזוהה גילה את החיטה המהונדסת כאשר פועלי החווה ניסו לחסל צמחי חיטה שצצו לפתע בין יבולים. החקלאי השתמש בחומר ההדברה גליפוספאט אך הצמחים לא מתו, דבר שהוביל לבדיקות באוניברסיטת מדינת אורגון, כדי לברר אם מדובר בזנים שעברו הנדסה גנטית לעמידות בחומרי הדברה.

הבדיקות אישרו כי הצמחים הם אכן מזן שפותח על ידי מונסנטו לעמידות לחומרי ההדברה של החברה ונבדק בשנים 1998 עד 2005. באותו זמן, פנתה מונסנטו למשרד החקלאות וביקשה את אישורו לפתח את החיטה המהונדסת, אך לאחר מכן משכה את בקשתה.

ממשרד החקלאות נמסר כי באותה תקופה בת שבע שנים, המשרד אישר מעל 100 ניסויי שטח באותו זן של חיטה עמידה לגליפוספאט. הניסויים נערכו באריזונה, קליפורניה, קולורדו, פלורידה, הוואי, איידהו, אילינוי, קנזס, מינסוטה, מונטנה, נברסקה, צפון דקוטה, אורגון, דרום דקוטה, וושינגטון וכן וייאומינג.

באותו תהליך בדיקה ואישור, בדק מינהל המזון והתרופות את הזן שנמצא באורגון ואישר כי מדובר בזן בטוח למאכל כמו סוגי החיטה הקונבנציונליים.

לדברי הפקידים, לא התקבל אף דוח נוסף על גילוי של חיטה מזנים מהונדסים גנטית. פירקו וסגן שר החקלאות בפועל, מייקל סקיוז, אמרו כי כבר יצרו קשר עם שותפי סחר בינלאומיים כדי לנסות ולהפיג את החששות.

"יש לקוות ששותפי הסחר שלנו יבינו שלא מדובר בבעיית בטיחות במזון לבני אדם או לבעלי חיים," אמר סקיוז.

אני דורש סימון של מוצרים מהונדסים גנטית בישראל

 

נושאים