זיהום בהיי-טק

חדשות - 16 מאי, 2008
תאגידי ענק מהמדינות המפותחות מייצרים רכיבים אלקטרוניים במדינות עולם שלישי, בהם התקנים והמגבלות לשימוש בחומרים מסוכנים פחות נוקשים. Share

מנהל קמפיין גרינפיס דוגם מים צמוד למפעל טקסטיל בסין.

מר.צ'אנג מראה את פתח היציאת של צינור שנשפח קרוב לביתו. הוא גילה אותו בעקבות הריח החומצי. ניתן לראות את הקצף השחור יוצא ממנו. סין

חברות מהשורה הראשונה כמו IBM, Compaq, HP, Sony, Sanyo, Gateway ועוד רבות מקימות את תחנות הייצור שלהם בפיליפינים, מקסיקו, תאילנד, אינדונזיה ועוד מקומות רבים ומפוזרים בעולם בהם הם לא מחויבים לדווח על דרך הטיפול בחומרים מסוכנים ולא נתונים לביקורת ע"י הרשויות המקומיות.

ייצור רכיבים אלקטרוניים מורכב מאוד וכרוך בשימוש בחומרים כימיקאלים רבים, שרובם לא יימצאו במוצר הסופי, כמו ממיסים לדוגמא. היום קיימות כבר שיטות ייצור לא מזהמות, בהן השפכים עוברים תהליכי סינון ומחזור ובכך לא מזהמים את הסביבה. בשל עלויות וחוסר חקיקה או אכיפה מתאימה במדינות המארחות הם לא בשימוש.

מחלקת המחקר של גרינפיס נסעה למקומות האלה וביצעה בדיקות במי התהום ובשפכים באזורי התעשייה אשר מניעים את תעשיית ההי-טק העולמית.

רעל במי הצהום

הבדיקות נערכו במי התהום ובנחלים חולפים בקרבת המפעלים. בין החומרים שנמצאו בבדיקות נמצאו:

·       PBDE: קבוצת כימיקאלים המכילים ברום, בשימוש כמשהיי שריפה בכבלים לרוב, הידועים בהצטברותם ברקמות אורגאניות אצל בני האדם וחיות, וגורמים לסרטן, לפגיעה במערכת החיסונית של הגוף ולמומים מולדים.

·       Phthalates: חומר כימי אשר נוסף לפלסטיק מסוג PVC במטרה להעניק לו גמישות. החומר הזה לא מתכלה, מצטבר בגוף האדם והוא גם מסרטן. כמויות חריגות ביותר נמצאו בחלב האם אצל נשים אשר עבדו במפעלים לייצור מחשבים בסין.

·       VOC: מרכיבים אורגניים נדיפים, קבוצה זו כוללת בתוכה חומרים מסרטנים שגורמים ללוקמיה, וחומרים נוספים אשר תורמים לאפקט החממה בצורה יעילה מאוד, דבר התורם להתחממות כדור הארץ.

·       נמצאו במים גם חומרים אורגאנים נוספים לא מזוהים, ולכן לא ניתן לדעת מהי השפעתם על הסביבה.

·       בקרבת מפעלים שבהם מייצרים לוחות מודפסים נמצאו במי התהום מתכות כבדות כגון: ניקל, נחושת ואבץ.

אחראיות סביבתית

אמנם לא ניתן לשים אצבע מאשימה על מפעל ספציפי או שכנו, אך ניתן לזהות כי נוכחותם של אותם מפעלים בקרבת הנחלים הינה גורם מכריע בהימצאותם של חומרים רעילים.

יש לציין שהרוב המוחלט של הבדיקות שנעשו בקירבת אזורי התעשייה אלו לא עומדות בתקנים המקובלים בעולם המערבי, ובמקרים רבים, אפילו לא בתקנים המקומיים.

זיהום של נחלים במדינות העולם השלישי ע"י חומרים מסוכנים מדאיג במיוחד בגלל השימוש במימיהם לצרכי שתייה וחקלאות. במדינות כמו סין לדוגמא, יש כבר חקיקה הקובעת תקנים למפעלים שבשטחה אך האכיפה אינה מספקת.

גרינפיס דורש חברות המייצרות, לפעול להחלפת שיטות הייצור ללא מזהמות או לחדול משימוש בחומרים רעילים בייצור מוצרם.

עיזרו לנו להמשיך להגן על כדור הארץ

גרינפיס לא מקבל תרומות מממשלות או תאגידים. אנשים

נושאים