מחפשים צדק עבור Arctic 30

חדשות - 31 מרץ, 2014
ארגון גרינפיס הגיש בקשה לפתיחת תיק בימים האחרונים בבית הדין האירופאי לזכויות אדם, עבור 30 פעילי גרינפיס שישבו בכלא רוסי במשך חודשיים בעקבות השתתפותם במחאה לא אלימה למען הצלת האיזור הארקטי.

30 הפעילים דורשים פיצוי מהפדרציה הרוסית, וכן הצהרה מבית הדין האירופי שמעצרם במים הטריטוריאליים על ידי סוכנים רוסיים היה בלתי חוקי.

בית הדין מוסמך לדון בנושאי זכויות אדם ברוסיה, ובסמכותו לחייב את המדינה בפיצוי עבור כל התקופה שבה הוחזקו הפעילים במצב של חוסר וודאות, בגין פשע שלא ביצעו.


במקרים רבים בעבר הקשורים להפרת זכויות אדם, פסק בית הדין כי על רוסיה לפצות את הקורבנות. מטרת התיק היא לוודא שרוסיה אכן תעמוד בהתחייבויותיה.

פעילי גרינפיס נחטפו והוחזקו בכוחניות על ידי הסוכנים הרוסיים החמושים בעקבות מחאה לא אלימה כנגד קידוחי נפט בקוטב הצפוני. שתי סירות גומי לא מסומנות הגיחו מהאניה Ladoga של שרות הבטחון הרוסי, כשבכל סירה לפחות שלשה סוכנים חמושים.  אלה הטילו חבלים לעבר המדחפים של סירות הפעילים וחלק מהחבלים פגעו בפעילים.  לאחר מכן איימו הסוכנים על הפעילים ברובים ובסכינים. חלק מהסירות המתנפחות נדקרו.

מעשי הסוכנים הרוסיים העיבו על מחאות לא אלימות עתידיות למען הגנת הקוטב הצפוני.

 

בהמשך, שללו הסוכנים הרוסים את זכויות החופש של הפעילים. הם ירדו ממסוק לסיפון ספינת גרינפיס Arctic Sunrise  ועצרו את האנשים שעליה.

הפעילים בילו במשך חמישה ימים במעצר על סיפון האניה בזמן שנגררה לעבר נמל רוסיה. הרשויות הציגו האשמות חסרות בסיס להצדקת מעצרם. עם הגעתם לעיר הנמל מורמנסק. כל 30 הפעילים הואשמו בפירטיות.

 

לאחר מכן, המצב רק החמיר - הפעילים נכלאו במרכזי המעצר הידועים ביותר לשמצה ברוסיה למשך למעלה מחודשיים, זאת על אף פסיקה של ראש הועדה הבודקת בפדרציה הרוסית כי האשמות אינן הולמות את העבירה וכי יש להמירן בעבירת קונדסות.

 

לבסוף שוחררו 30 הפעילים בערב חג המולד כחלק ממחווה של רצון טוב.

 

מעשי רוסיה שינו את חיי פעילי גרינפיס לצמיתות -  הם התמודדו עם המחשבה שייאלצו לבלות שנים רבות במאסר על לא עוול בכפם, לאחר שאף הרשויות עצמן הודו כי לא ביצעו את הפשעים המיוחסים להם.

 

30 פעילי גרינפיס אינם פושעים.  הם כתבים ופעילי הגנת הסביבה. אנו צופים כי בית הדין הארופאי יפסוק לטובתם ויכריז כי זכויותיהם לחופש הביטוי והתנועה נפגעו על ידי רוסיה.

תגיות