10 החלטות ירוקות לשנה החדשה - הופכים את 2011 לברת קיימא

חדשות - 1 ינואר, 2011
לאלו מביניכם שעדיין תוהים מה לעשות למען הסביבה ב-2011, הנה 10 החלטות שכדאי לכם לאמץ לכבוד השנה האזרחית החדשה:

1. קחו את המחזור לשלב הבא.

קודם כל, כדי שיהיה לכם שני פחי אשפה במטבח, כדי למיין את הזבל ולשלוח אותו למחזור. לדוגמא: מוצרי הפלסטיק הניתנים למחזור בישראל מסומנים במספרים: 1,2,4. אבל זה לא נגמר כאן. ב-2011, נסו להפחית את כמות האשפה שנאספת על ידי משאיות הזבל.

אם יש לכם גינה, הכינו קומפוסט משלכם. אתם יכולים גם להזמין את חבריכם ושכניכם להפריד את הפסולת שלהם. כשאתם בסופר, העדיפו את המוצרים שאינם עטופים יותר מדי - אתם מכירים אותם: פלסטיק שעטוף בפלסטיק, שעטוף בקרטון... אם ישנם יותר מדי מוצרים כאלו בסופר השכונתי שלכם, זה הזמן להתחיל בקמפיין משלכם! כתבו למנהלי החנות והביעו את דאגותיכם ושכנעו את השכנים לעשות כך גם כן!

2. השתמשו יותר בתחבורה ציבורית

במידה והנכם נמצאים בלבו של רכס הרים, או אם יש שלג בגובה מטר וחצי מחוץ לדלת ביתכם, רכיבה על אופניים לא נשמעת מפתה במיוחד
.אם זה במקרה המקום בו אתם גרים, התחילו להשתמש בתחבורה ציבורית כדי להגיע לעבודה, ללימודים או סתם לפגוש חברים. אם התחבורה הציבורית דלה באזורכם, זהו הזמן להעיר את הקמפיינר שבתוככם ולהפוך את שנת 2011 לשנה בה הקהילה שלכם תלחם למען אוויר נקי!
בנוסף, אתם יכולים תמיד לוותר על הרכב הפרטי האישי ולהצטרף לקבוצת חברים בנסיעה משותפת. 

3. הוציאו את האופניים מהמחסן

אנשים המתחילים מחדש לפדל לעבודה או לסופר אומרים לעיתים קרובות כי זה נהדר לגלות מחדש את השכונה בדרך זו. 

4. בחר פירות וירקות עונתיים ומקומיים

בעוד שזה מפתה למשל לאכול תותים בחורף, זה ממש לא סביבתי! תותים אלה עברו לרוב הנדסה גנטית, ויובאו לארץ מקצהו השני של הכדור או גדלו בחממות הצורכות אנרגיה הרבה, וכך תורמות לשינויי האקלים. תבדקו אילו פירות וירקות גדלים באופן טבעי באזורכם בעונה, והעדיפו אותם - ככה תוכלו גם לחזק את הכלכלה המקומית וגם לזהם פחות. 

5. המעיטו באכילת בשר.

בזמן שלא כולם מוכנים להפוך לצמחונים במאה אחוזים, אין הרבה ספק כי אכילה מעטה יותר שלבשר מפחיתה את טביעת הרגל הפחמית שלך. בחרו יום או יומיים בשבוע בהם תבשלו רק אוכל צמחוני. תמצאו ספר בישול צמחוני טוב כדי ללמוד את המתכונים הטובים ביותר, ואתם מסודרים -בריאותית וסביבתית כאחת!

6. הפכו את ביתכם ליעיל אנרגטית

אנו מניחים כי רובכם כבר עברתם לשימוש בנורות חסכוניות - אז זהו הזמן להתייעל אנרגטית אף יותר. בדקו שביתכם לא מאבד חום (יש חברות המתמחות בזה, אם אתם מרגישים כי אינכם מבינים מספיק בעניין) והפכו את הטיפול בבריחת החום בבית לפרויקט ”עשה זאת בעצמך” השנתי שלכם.
אם עדין לא עשיתם זאת, הנמיכו את התרמוסטט במשך הלילה. הטמפרטורה האידאלית בזמן השינה היא 16 מעלות צלזיוס. אם זה קר מדי עבורכם, עשו זאת בהדרגה: חצי מעלה פחות בכל חודש. ייתכן אפילו כי תגלו כי הנכם ישנים יותר טוב - וגם תראו זאת בחשבון החשמל שלכם!

7. הפכו את משק הבית לנטול רעלים. 

זה עשוי לקחת זמן רב במחקר, אז תכננו לעשות זאת במהלך השנה כולה. ממוצרי טיפוח לחומרי ניקוי לבגדים וחלקי מחשבים, התרגלנו למוצרים רעילים בחיי היומיום שלנו. זה הזמן  לעצור זאת! בעת רכישת מוצרים חדשים, בדקו ממה הם עשויים, ובחרו את המוצר עם הכי מעט חומרים רעילים (ברום, מעכבי בעירה למיניהם ועוד). לפני שאתם קונים את הגאדג'ט הבא, תבדקו כאן. 

8. תצמצמו את רכישת המכשירים האלקטרוניים החדשים שלכם השנה.

טלפון חדש? חייבים לרכוש את האייפד החדש? צריכת האלקטרוניקה שלנו שוברת שיאים. קחו הפסקה, והבטיחו לא לקנות מכשירים אלקטרונים חדשים השנה, אלא אם כן המכשיר שכבר ברשותכם מתקלקל (וכאשר זה קורה, וודאו כי הוא ממוחזר כראוי). 

9. בלו יותר זמן בחוץ.

למדו ליהנות מהטבע שוב. אמצו לכם מנהג של הליכה שבועית בחוץ. התרגלנו כל כך לחיות בתוך בתינו ומכוניותינו, לרבים מאתנו אין יותר מושג כיצד נראה הטבע. רק כשנזכור את פלאי הטבע -נרצה להגן עליו באמת. 

10. שכנעו (לפחות) 3 חברים להצטרף לגרינפיס.

  למה 3 ? כיוון שכמעט כולם מכירים 3 אנשים אשר עליהם הם יכולים להשפיע. אם האחרונים ישכנעו עוד 3 אנשים בשנה הבאה וכך הלאה, נהפוך לארגון שמסוגל להגן על הכדור שלנו-וההחלטות הנ”ל יהפכו ברורות מאליהן עבור כולנו.
כוחו של גרינפיס לנצח מאבקים סביביתיים - בארץ ובעולם - טמון במספרים. כרגע, גרינפיס בארץ מונה למעלה מ-13,000 תומכים ולמעלה מ-3,000,000 תומכים ברחבי העולם. כל תומך חשוב לנועל מנת לנצח את הקמפיינים הקיימים ולפתוח קמפיינים חדשים למען כולנו. 

מה ההחלטה הירוקה שלכם לשנת 2011? כתבו לנו בתגובות למטה