"חוק הגנת מונסנטו" עבר בארצות הברית

חדשות - 3 אפריל, 2013
יום עצוב מאוד לדמוקרטיה ולעתיד המזון שלנו. בזמן שכולם היו עסוקים בלדבר על שיווין ונישואים חד מיניים, בשקט בשקט החוק להגנת תאגיד הכמיקלים "מונסנטו" עבר בארצות הברית. איך זה נוגע לנו ?

החוק להגנת מונסנטו עבר

דמיינו לכם משטר דמוקרטי המעביר תקנה שתאלץ את משרד החקלאות שלו "להתעלם מכל פסיקה משפטית האוסרת שתילת זרעים שבית המשפט קבע שאינם חוקיים" (בהתאם לסנאטור ג'ון טסטר ממדינת מונטנה). בעיקרון, זה מה שעשה הקונגרס האמריקאי, כאשר אימץ סעיף קטן (פסקה 735) בתקציב החקלאות של 2013.

חתימת הנשיא אובמה על תקנה זו תמנע למעשה מבתי המשפט האמריקאים את האפשרות לעצור את מכירתם או שתילתם של זרעים שעברו הנדסה גנטית, אפילו אם לא זכו לאישורה של הרגולציה החלשה של הממשל עצמו, ללא התחשבות בתוצאות האפשריות לבריאות או לסביבה.

ארגונים שונים קראו לתקנה זו, בצדק, "חוק הגנת מונסנטו", מכיוון שהיא מאפשרת למונסנטו ולחברות אחרות להמשיך למכור זרעים מהונדסים גנטית, אפילו אם הוכרזו על ידי בית המשפט בלתי חוקיים.

המרכז לבטיחות במזון (ארגון לא ממשלתי) טען שמדובר בסיוע ממשלתי של ממש עבור מונסנטו וחברות ביו-טכנולוגיה נוספות.

בתיאוריה, ובמשטר דמוקרטי, על מערכת הצדק לשמש כלב שמירה ולאלץ את כולם – כולל משרדים ממשלתיים – למלא אחר החוקים שחוקקו המחוקקים. ככל הנראה, אין זה המצב עוד!

אימוץ "חוק הגנת מונסנטו" עורר זעם ציבורי, שסביר להניח שיחזק את נחישותה של תנועת גידול המזון בארצות הברית להתנגד לכוחן של חברות המזון.

על המקרה לשמש תזכורת לכולנו, מכל רחבי העולם, ליכולתן של חברות מסוימות, כמו מונסנטו, להשפיע על מקבלי ההחלטות לנקוט בצעדים המנוגדים ופוגעים בחקלאות מקיימת, חקלאים, צרכנים, והסביבה. ובואו נוסיף כעת גם לרשימה: ביקורת משפטית עצמאית! יום עצוב מאוד לדמוקרטיה ולעתיד המזון שלנו.

תרגום: טל לאופר

הצטרפו אלינו למאבק למען "סימון מוצרים מהונדסים גנטית בישראל" מגיע לנו לדעת מה יש לנו באוכל. חתמו על העצומה כאן: 

http://www.greenpeace.org/israel/he/getinvolved/GMO/

נושאים