אין דגים אין עתיד

חדשות - 12 מרץ, 2014
כ80% מהחיים על פני כדור הארץ נמצאים בקרקעית האוקיינוס, המשמש בית למגוון ביולוגי עצום החיוני להנעת הכוחות הטבעיים של עולמנו. בעשורים האחרונים מחריפה הפגיעה באיזון העדין של אוכלוסיית יצורי הים, אשר במקרים רבים מובילה להכחדתם. אוכלוסיית הליוויתנים הכחולים באנטרטיקה אשר הגיעה לשפל של אחוז אחד מהשפע המקורי שלהם, הינה דוגמה אחת מני רבות לכך.

בנוסף להתחממות גלובלית וזיהום האוקיינוסים, אחת הסכנות הבולטות הינה דיג יתר. הביקוש לדגים נמצא בעלייה מתמדת ברחבי העולם, זאת ביחס הפוך להיצע שלהם בטבע. הטכניקה הידועה ביותר לשמצה היא דיג "מכמורת". מדובר בגרירת רשת ענקית על קרקעית האוקיינוס, הגורפת כל הנקרה בדרכה. הגילוח המאסיבי של קרקעית האוקיינוס מוביל למותם של כ 300,000 ליוויתנים ודולפינים בשנה, הנתפסים ברשתות ונגררים לחוף, כאשר כמחצית מן השלל המת מושלך חזרה לים בשל חוסר תועלת לדייגים. חלק מהזנים מצליחים להתאושש לאחר שנים רבות של שיקום, אך עבור רובם זה כבר מאוחר מדי והם נמצאים בסכנת הכחדה ממשית. 

דולפינים

דגים אינם הניצודים היחידים; ביפן קיים היתר צייד דולפינים במשך שישה חודשים בכל שנה, חלקם משמשים למאכל והשאר מוחזקים בשבי באקווריומים במרכזי מבקרים ומרכזי קניות. בינואר האחרון נחשף סיפורה הטראגי של דולפינה לבקנית נדירה השווה מיליונים, שנקלעה לסבב הצייד המאסיבי האחרון, בו ניצודו 250 דולפינים בחופי יפן. אמה של הדולפינה, שחזתה בחטיפתה, שמה קץ לחייה, צללה למים ולא שבה.

 

כרישים

הביקוש ההולך וגובר לבשר כריש מוביל לצייד של כ 70 מיליון כרישים בשנה ברחבי העולם. הפופולריות של סנפיר הכריש, המתקשר בתרבות האסייתית למיתוסים של און גברי ובריאות, מחמיר את ההתעללות. כרישים רבים מוחזרים לים ללא הסנפיר ונותרים לדמם למוות. 

לאחרונה אושרה במערב אוסטרליה תכנית שנויה במחלוקת המכשירה הרג רחף היקף של כרישים על ידי ציידים מקצועיים, כתגובה לרצף מקרי תקיפה של מתרחצים בחופי אוסטרליה בשנה החולפת. זאת חרף התנגדותם של ביולוגים ימיים הגורסים כי מדיניות זו איננה אפקטיבית נגד תקיפות אלא עלולה להוביל להרג חסר הבחנה של בע"ח נוספים כמו צבי ים, כלבי ים, דולפינים ועוד.

בעוד שתדמיתם המאיימת של הכרישים שינתה את מעמדם בעשורים האחרונים מציידים לניצודים, יש הרואים בהם מקור שעשוע לקהל הרחב. רבים נזעקו לנוכח פרשת הלוויתנים ברשת sea- world   שנחשפה בסרט 'בלאקפיש', אך במצפה התת ימי באילת חושבים אחרת. בקרוב תפתח למבקרים באתר בריכת כרישים המתיימרת לדמות את המערך האקולוגי של מימי מפרץ אילת, מקום מחייתם הטבעי של הכרישים. בפועל, מדובר במיכל בגודל 575 מ"ר שאמור להכיל 4 מינים של כרישים השוחים זה לצד זה בהסגר. מנהלי האתר טוענים כי מטרת המיזם היא לחנך את המבקרים לשמירה על ערכי הטבע ולתקן את תדמיתו השלילית של הכריש, בעוד שרבים יטענו כי מדובר במניע כלכלי בלבד, הכנסותיהם של חצי מיליון המבקרים הצפויים לפקוד את האתר במהלך 2015.

לעיתים אלה רשלנות או חוסר תשומת המזיקים לא פחות. בכתב אישום שהוגש נגד מנהלי ריף האלמוגים באילת נחשפה תמונה עגומה. עבודות תת קרקעיות שבוצעו ללא היתר הובילו לפגיעה חמורה ורחבת היקף בערכי טבע מוגנים, ביניהם מושבות אלמוגים, דגים ובעל חיים נוספים. 

האוקיינוסים זקוקים נואשות להפוגה לצורך התחדשות ושיקום המגוון הקיים בהם. ארגון גרינפיס קורא להגן ולשמור על בעלי החיים המדהימים הללו, כי ללא חיים מתחת לפני המים, לא יתכנו חיים על היבשה.