גרינפיס מוצא מוקדים רדיואקטיביים במגרש גרוטאות

הוסף תגובה
חדשות - 23 מאי, 2010
הבוקר החל צוות של שני מומחי קרינה מטעם גרינפיס לסרוק את שוק הגרוטאות בעיר. הם גילו שבניגוד להצהרות הרשמיות כי השווק חופשי מזיהום, יש עדיין זיהום רדיואקטיבי בשאיזור. זיהום זה מהווה סכנה בריאותית חמורה לאנשי המקום.

פעילי גרינפיס חוסמים את הכניסה למגרש הגרוטאות המזוהם.

 

מגרש הגרוטאות של מאיאפורי היה במרכז של שערוריות בריאות לאחר שסוחר מקומי נמצא חולה במחלת קרינה חמורה. החקירה של גרינפיס זיהתה לפחות 6 "נקודות חמות" , כאשר אחת גדולה פי 5000 מרמת הקרינה הטבעית. גרינפיס זיהה וסימן את האזוריים המזוהמים ושיתף במידע זה  את המקומיים ואת האחראים.

" הגענו לכאן בכדי לאמת את הצהרת הממשלה שאזור זה בטוח. החששות והספקות של המקומיים הם חמורים, ולמרבה הצער גילינו היום שהאזור עדיין מזוהם ברדיואקטיביות. הפועלים המקומיים עדיין חשופים לרמות חריגות של קרינה. לדעתנו כשלים אלו הם הפרה חמורה של נהלים לאומיים ובין לאומים." אמרה קרונה רינה, פעילת גרינפיס בנושא הגרעין בהודו.

בדיקת קרינה רדיאטקיביתצוות גרינפיס, בעזרת מנטרי קרינה סרקו את האזור מסביב לאחת החנויות שנמצאו בה בעבר 60 עפרונות קובלט. הצהרות הממשלה הוכחו ככוזבות.

תוצאות המחקר מראות כי יש באזור רמות גבוהות מאוד של רדיואקטיביות. אדם היושב באזורים אלו ייחשף לרמות חריגות של קרינה, מעבר לכמות המותרת לפי התקן ההודי.

לדוגמא, בנקודה חמה עם פי 5000 מקרינת הרקע, יקבל אדם את הכמות השנתית המותרת תוך שעתיים בלבד.

"למרות הסכנה בנקודות החמות, הפתרון הוא פשוט מפני שניתן לטהר נקודות אלו בקלות ע"י פקחים מאומנים והציוד המתאים"., אמר יאן וונדי פוטי, מומחה מטעם גרינפיס לבטיחות הקרינה. " על הרשויות לטהר מיד את הנקודות החמות ולסרוק את החנויות האחרות גם כן. שיתפנו במידע זה  את כל הפועלים באזור בכדי להבטיח שלא תווצר פאניקה. ,

"זוהי תוצאה של מדיניות שגויה אשר מכפיפה את גוף הבקרה הגרעיני למוסדות המעודדותאת טכנולוגיית הגרעין בהודו. ניגוד עניינים זה פוגע בשקיפות הנדרשת. הודו אינה מוכנה להתרחבות המאסיבית המתוכננת של תוכנית הגרעין האזרחית שלה ", אמרה  ראינה.

בהקשר להצעת חוק מעורר המחלוקת בעניין אחריות הגרעין האזרחי, אשר הובאה להצבעה בפרלמנט, בהעדר מפלגות האופוזיציה. העניין נמצא כיום בפני הוועידה למדע וטכנולוגיה, חשוב לציין כי תאונות כמו זו שהתרחשה במאיאפור אינן מכוסות ע"י החוק המוצע. גרינפיס מנהל קמפיין נגד סעיפים בלתי חוקיים בהצעה , כולל הניסיון להתחמק מאחריות. "תקרית זאת מדגישה את הצורך בשיח ציבורי ויש לאסוף את כל חוות הדעת הרלבנטיות ולהגישן לוועידה למדע וטכנולוגיה אשר בוחנת את הצעת החוק. אחרת נעשה צחוק מן הבטיחות ומן הצדק".

בודקים חומרים רדיואקטיבים ברחוב

נושאים
תגובות לא נמצאו הוסף תגובה

שליחת תגובה 

כדי להוסיף הערה עליך להיות מחובר למערכת