אופטימיות מארה"ב - אובמה מציג את אתגר שינויי האקלים בהקשר של פרויקטי אנרגיה עתידיים

חדשות - 3 יולי, 2013
הנאום של אובמה בוו הוא הציב בפנינו אתגר: להשיב על השאלה החיונית שצפויה לעלות בכל החלטה עתידית בתחום מדיניות האנרגיה – איך הפרויקט הזה ישפיע על האקלים, אם הוא ייצא לפועל?

כתבה מאת פיל רדפורד  - גרינפיס ארה"ב 

זה היה נאום נועז וכביר, הנאום הטוב ביותר עד כה הן של הנשיא הנוכחי והן של כל הנשיאים שהיו לפניו בסוגיית משבר האקלים. תומכי גרינפיס אמרו לאובאמה במשך שנים כי ככל שהוא יתמהמה ולא ינקוט עמדה, כך שינויי האקלים יחמירו. לפי הנאום של היום, בהחלט עבר מספיק זמן מבחינתו כדי לתמוך פומבית באנשים ולא בתעשיית הדלקים המאובנים 

גם אני רוצה אנרגיה ירוקה בארץ !

אנו גאים לתמוך באובמה במאבקו נגד זיהום הפחמן, ועם זאת ברור לנו כי אי אפשר לנצח במאבק זה רק באמצעות מילים. 

כך ניסח הנשיא את ההחלטה הגורלית: 

פרויקט ישרת את האינטרסים הלאומיים שלנו רק אם הוא לא יחמיר באופן משמעותי את בעיית זיהום הפחמן. ההשפעה הכוללת של צינור הנפט על האקלים שלנו תהיה שיקול חיוני בהחלטה אם לתת אור ירוק לפרויקט. 

לפי ניסוח זה ברור כי בעתיד שלנו אין מקום לצינור הנפט Keystone, שבירה הידראולית, קידוח באזור הארקטי או העברת קרקעות ציבוריות שלנו לתעשיית הפחם. לכל אחד מהפרויקטים הללו תהיה השפעה שלילית משמעותית והם לא משרתים את האינטרסים הלאומיים שלנו.  

  • מוקדם יותר השנה הארגון Oil Change International דיווח כי אם פרויקט הצינור Keystone XL להעברת נפט מחולות זפת יאושר, הוא יגרום לפליטה של לפחות 181 טונות מעוקבות של שווה ערך פחמן דו-חמצני בשנה, כאשר כמות דומה של גזי חממה נפלטת בייצור של 37.7 מיליון מכוניות או מ-51 תחנות כוח פחמיות. השפעה על האקלים? בהחלט!
  • שבירה הידראולית? אם מתחשבים בהשפעה של הפקת הדלק ולא רק בשריפת הגז הטבעי, הרי שההשפעה הסביבתית של זיהום המתאן בהפקת גז טבעי עשויה להשפיע על שינויי האקלים בצורה קשה אף יותר מזיהום הפחמן הנגרם על-ידי נפט ופחם. משמעות הדבר היא ששימוש ב"דלק מגשר" זה לא מוביל לשום מקום.
  • באזור הארקטי ההשפעה על האקלים פחות ברורה מאליה לעומת השפעת אסדות הנפט של חברת Shell על איי אלסקה, אך בכל קיץ סוגיה זו הופכת יותר ויותר למוקד תשומת הלב. אם נמשיך להפיק ולשרוף נפט וגז מהאזור הארקטי הפגיע, אזור זה ימשיך להיעלם בקצב מדהים, מה שיחסל את מערכת הקירור הטבעית של הפלנטה שלנו ויהפוך את מעגל הקסמים של משבר האקלים לחמור הרבה יותר
  • ומה עם מכירת פחם השייך לציבור בזיל הזול? זהו ההפסד האקלימי הגדול. ההתרחבות של ייצוא הפחם מארה"ב עלולה לגרום לזיהום פחמן הדומה לזה של כל פרויקט דלקים מאובנים חדש בארה"ב, אם לא גדול יותר.

"..ובבוא היום הילדים שלנו והילדים של הילדים שלנו יביטו לנו בעיניים וישאלו אותנו, האם עשינו כל מה שיכולנו כשהייתה לנו ההזדמנות להתמודד עם בעיה זו ולהשאיר להם עולם נקי, בטוח ויציב יותר? ואני רוצה שנוכל להשיב להם: כן, עשינו כל מה שיכולנו. האם גם אתם לא רוצים בכך? .."

פיל רדפורד , מנכ"ל גרינפיס ארה"ב .

חתמו עכשיו לקידום אנרגיות מתחדשות בטוחות ובלתי מזהמות בארץ שלנו