גופי מימון ובנקים מובילים בעולם מכריזים ‏ שיפסיקו לתמוך בקידוחי גז ונפט

שורה של הכרזות חשובות שיסייעו לצמצום השימוש בדלקים מזהמים בעולם

חדשות - 28 דצמבר, 2017
גופים פיננסים מובילים הודיעו על הפסקת תמיכתם בחברות אנרגיה מזהמות

במהfiresלך פסגת וואן פלאנט בפריז (One Planet Summit) שכינסו נשיא צרפת, עמנואל מקרון; נשיא הבנק העולמי, יים יונג קים; ומזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטארס, לציון שנתיים לאמנת פריז שנערכה לאחרונה (יום שלישי 12.12.2017), הודיע הבנק העולמי, אחד מהמוסדות הפיננסים החשובים והמשפיעים בעולם, שיפסיק לממן חיפוש וקידוח של נפט וגז. החלטה זו הינה צעד חשוב לצמצום השימוש בדלקים מזהמים. הכרזת  הבנק תסייע  בקידום מטרות הסכם האקלים להגבלת ההתחממות גלובלית במעלה וחצי. "כעת על שאר המוסדות הפיננסים הבינלאומיים להחליט האם כספם יהיה חלק מהבעיה או חלק מהפתרון", אומר  אחד ממובילי  הקמפיין לשינוי האקלים של גרינפיס העולמי, גאורגי דאלוס.

 

בסמוך להצהרת הבנק העולמי, חברת הביטוח השלישית בגודלה בעולם, AXA,  הצהירה כי היא עצרה מימון בסך של למעלה משלוש מיליארד יורו לחברות אנרגיה כגון TransCanada, Enbridge ו- Kinder Morgan. עבור פרויקטים של קידוח פצלי שמן. בנוסף הודיעה חברת הביטוח, שעד שנת 2020 תכפיל פי 4 את השקעתה באנרגיות מתחדשות בסכום של 12 מילארד דולר. גם הבנק הלאומי של אוסטרליה, NAB, מפסיק לתמוך באנרגיות מזהמות והצהיר כי הוא אוסר על הלוואות המממנות כריית פחם. כעת מתגברים באוסטרליה הקולות הקוראים לשלול באופן גורף את  ההשקעות בפרויקטים חדשים ומזהמים של כריית פחם.

 

מוסד נוסף אשר שותף לגל ההצהרות הינו המוסד הבנקאות ההולנדי, ING, אשר הצהיר כי עד שנת 2025, בכוונתו להפסיק למממן חברות אשר מסתמכות על פחם ביותר מחמישה אחוזים בצריכת האנרגיה שלהן. במקביל, הבנק הצהיר כי בכוונתו להפסיק באופן הדרגתי הענקת הלוואות לחברות אנרגיה פרטיות העושות גם הן שימוש בפחם.