יחד נציל את שפלת יהודה

חדשות - 15 מרץ, 2014
הצטרפו לגרינפיס למאבק למען שפלת יהודה ביום שבת ה-15 במרץ וקחו חלק ביצירת הבאנר האנושי הגדול ביותר בישראל

כבר שלוש שנים שגרינפיס נאבק למען הצלת שפלת יהודה מפני הקמת מפעל פטרוכימי ענק, שמטרתו להפיק נפט מסלעים באזור הנקראים פצלי שמן. הסלעים נמצאים בעומק האדמה והמכילים חומרים אורגנים שמהם ניתן להפיק אנרגיה. המפעל עתיד להשתרע על 328 קמ"ר. 328 קמ"ר שהם הבית של המוני בעלי חיים, זוחלים, מיני צמחים ובני אדם.

 

שפלת יהודה היא גם הבית של החיוויאי - דורס יום ממשפחת הניצים. טרפו העיקרי של החיוואי הוא נחש ובעונה אחת הוא יכול לטרוף מאות נחשים. החיוואי נודד בישראל בסתיו ובאביב ובחודשי הקיץ מקנן בה. שפלת יהודה היא מקום אהוב לקינון על החיוואי ובעונת הקיץ ניתן למצוא באזור קנים רבים.  אם יוקם מפעל פטרוכימי באזור החיוויאי יאבד את ביתו.   

נשמע כמו תרחיש בדיוני?

לא אם אתם שואלים את IEI - חברה מסחרית פרטית אשר מבקשת לייצר אנרגיה מפצלי השמן בעמק האלה. החברה מתכוונת לקדוח בעומק של כ-300 מטר בעומק הקרקע, ולחמם את הפצלים ל-350 מעלות במשך שנים. מדובר בשיטה ניסיונית שלא הגיעה להפקה מסחרית באף מדינה בעולם.

הניסוי מסוכן לכולנו!

תהליך ההפקה של אנרגיה מפצלי שמן דורש כמות אנרגיה השווה לזו של תחנת כוח גדולה. כך למעשה, מדובר בזיהום כפול - פעם אחת כתוצאה מהליך ההפקה עצמו ופעם שנייה כתוצאה מהשימוש בדלקים מזהמים.

ניסוי בפצלי שמן מסכן את מאגרי המים שלנו

שפלת יהודה היא מקום ייחודי בעל ערכי טבע, חקלאות, היסטוריה ומורשת. מיזם פצלי השמן מאיים להפוך את המקום לאזור תעשייה פטרוכימי ולסכן את האזור ואת משאביהטבע המוגבלים והנדירים שבו.

גם עבור צב היבשה המצוי הקמת מפעל פטרוכימי משמעותה אסון - צב יבשה מצוי נמצא בסכנת הכחדה בישראל בגלל מעשי ידי אדם; מעבר לאיסוף מאסיבי של הצב כחיית מחמד (דבר האסור על פי חוק) צמצום השטחים הפתוחים הטבעיים היא סיבה מרכזית לכך. בעמק האלה ישנם עדיין אזורים פראיים בהם ניתן למצוא צבים בבתי הגידול הטבעיים שלהם.  אנחנו רוצים שלצבים יישאר בית.

יחד נעצור את ניסוי פצלי השמן בעמק האלה המאיים על מקום מחייתם של הצבים בישראל

ביום שבת, ה-15/3/14 יקיימו כל הארגונים הירוקים (קק"ל ,רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, גרינפיס, אדם , טבע ודין, מגמה ירוקה  ויוזמת האנרגיה הטובה בשיתוף המועצות האזוריות מטה יהודה ויואב) אירוע מיוחד, כחלק מהפעילות המשותפת במאבק נגד מיזם פצלי השמן. מדריכי החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ומדריכי קק"ל ידריכו סיורים בשלושת האתרים המרכזיים בפארק, חרבת מדרס, חרבת עתרי וחרבת בורגין. בצהרי היום יתרכז הקהל לאירוע המרכזי של ארגון גרינפיס בחרבת עתרי, שיכלול יצירת שלט אנושי ענק, הראשון מסוגו בישראל, שיצולם מהאוויר. באתר הפעילות המרכזי יהיה יריד איכרים מקומיים ופעילות יצירה לילדים.

לחצו כאן לקריאת נוספת על הניסוי המסוכן בפצלי שמן ולחתימה על העצומה