ניסוי פצלי השמן מסכן את המים שלנו

חדשות - 21 נובמבר, 2011
גרינפיס לרשות המים: האם אתם ערוכים להתמודד עם זיהום חמור במי השתייה של ישראל?עשרה פעילי גרינפיס הגיעו הבוקר, יום שני ה-21.11 לבניין רשות המים בתל אביב. הפעילים, מחופשים לבקבוקי מים ענקיים (2 מטר גובה), דרשו מיו"ר הרשות לקבל את עמדתו בנושא הפקת נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה. הפעילים דרשו לשמוע האם יש בידי הרשות תוכנית חירום עבור תרחיש של זליגת מזהמים לתוך מי השתייה שלנו.

במקביל הגיש אתמול ארגון גרינפיס חוות דעת מומחה לועדה המחוזית לתכנון ובניה בנושא הנזקים הפוטנציאלים שיתכנו למאגר מי התהום כתוצאה מהפרויקט. ארגון גרינפיס מבקש מהועדה שאמורה לדון בנושא, לקחת בחשבון את הסכנה למאגר מי השתייה המספק מים לכ-40% מתושבי ישראל, ולא לאשר לניסוי להתחיל.

זוהי פעולה ראשונה של ארגון גרינפיס נגד הניסוי להפקת דלקים מפצלי שמן- ניסוי מסוכן שהוגדר באופן תמוה תחת סמכות חוק הנפט וכבר קיבל את אישור משרד התשתיות. התהליך התבצע ללא שקיפות וללא בקרה של כל משרדי הממשלה הרלבנטיים. הדבר מדאיג במיוחד בשל העובדה שקיים חוסר ודאות גדול לגבי הנזקים הסביבתיים הרבים שיתכנו כתוצאה מהפרויקט.

ניסוי מסוג זה לא הצליח עד היום בשום מקום אחר בעולם. שר התשתיות, עוזי לנדאו, בחר להפוך את עמק האלה לשפן ניסיונות ובכך לסכן את אחד המקומות הרגישים והיפים בישראל. מאגר מי התהום הנמצא מתחת לשכבת פצלי השמן הוא אחד ממשאבי הטבע הנדירים שהפרויקט יסכן.

הילה קרופסקי, מנהלת קמפיין האנרגיה: "אי אפשר מצד אחד לדרוש מאיתנו לחסוך במים. להסביר שאנו במחסור חמור ומצד שני לסכן מאגר תת קרקעי של מי שתייה השווה כמעט לגודלה של הכנרת. שר התשתיות וכל שרי הממשלה המגבים את הפרויקט נוהגים בחוסר אחריות משווע. גרינפיס מתנגד לכל פעולה שמחזקת את התלות שלנו בנפט, מה עוד שהפקת דלקים מפצלי שמן מסוכנת לנו ולסביבה. רק עבור תהליך ההפקה נדרשת כמות אנרגיה השווה לזו של תחנת כוח גדולה.

מאוחר יותר היום, בשעה 14:30, יגיעו נציגי גרינפיס לכנסת לדיון של ועדת הפנים ואיכות הסביבה בנושא, יציגו את עיקרי הדו"ח וידרשו מרשות המים את עמדתה.

חתמו עכשיו והפיצו את העצומה הקוראת לשר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לנקוט בעמדה רשמית וחד-משמעית נגד הניסוי המסוכן, ולהגן על העתיד של כולנו - www.oil-shame.org