על גג העולם – חגיגה למיליונים

חדשות - 26 אפריל, 2013
בלוגפוסט מאת ג'ס וילסון - היום האחרון במסע (תורגם ע"י גילת ערד )

משהו מדהים קרה אתמול.

ארבעת הסיירים הצעירים שלנו, שיצאו לשליחות מטעם גרינפיס, תקעו דגל על קרקעית הים מתחת לקוטב הצפוני, בדיוק בנקודה שבה תקעה צוללת רוסית את דגל רוסיה בניסיון לתבוע עבור מוסקווה את הבעלות על האזור הארקטי.

לאחר מסע רגלי מפרך בן שבוע על פני האוקיאנוס הקפוא, טיפוס על רכסי לחץ ועקיפת ברכות של מי קרח, תקענו את 'הדגל למען העתיד' בקרקעית הים, 4 קילומטרים מתחת לקרח, על גג העולם, וקראנו להכרזה על כל האזור כעל שמורה עולמית. בניסיון הראשון נתקלנו בכמה בעיות טכניות ונאלצנו לנסות שוב ולשלשל את הקפסולה אל הקרקעית באופן ידני. אבל לא לפני שצילמנו תמונות יפהפיות של הקפסולה במים הקפואים.

הדגל הוצמד לקפסולת הזמן עשויה זכוכית וטיטניום, המכילה את שמותיהם של 2.7 מיליון בני אדם שהצטרפו לקמפיין Save the Arctic להצלת אזור הקוטב הצפוני. באנו לקוטב הצפוני כדי להכריז שהאזור המיוחד הזה, האזור הארקטי, אינו שייך לאף אדם ולאף אומה, אלא הוא מורשת משותפת לכל בני האדם החיים על כדור הארץ.

עם ההתחממות העולמית הממיסה את קרח הים, חברות כמו של וגאזפרום עטות על האזור כדי לנצל את הנפט הטמון בו. אנו ניצבים שכם אל שכם עם העמים הילידים באזור הארקטי, שתאוות הבצע הבלתי מרוסנת של התעשייה מאיימת על אורח החיים שלהם. אנו דורשים כי האזור שסביב הקוטב יהיה אזור אסור על חברות הנפט, תעשיות דיג ותביעות בעלות של מדינות.

לפני השקעת הקפסולה במי הים, קיימו ארבעת השגרירים טקס על גג העולם והביעו את משאלותיהם לעתיד וחלומותיהם על מחר שיהיה שונה. הנה הדברים שאמרו:

רני: צעירים כמונו חיים בעולם שאחרים כבר עיצבו אותו. אנו ראויים להזדמנות לקבוע מסלול חדש. אני מאיי סיישל, קבוצת איים העלולה להיעלם אם פני הים יעלו. המסת הקרח באזור הארקטי היא בנפשו של העם שלי ושל עוד מיליונים רבים.

ג'וזפינה: ובכל זאת, החברות והממשלות החזקות ביותר בעולם אינן מנסות לעצור את ההתמוססות המהירה. במקום זה, הם מבקשות לנצל כלכלית את המקום שאנו עומדים בו היום.

קיירה: אנו רוצים להקים שמורה באזורים הבלתי מיושבים שסביב הקוטב הצפוני ולאסור פעילות תעשייתית הרסנית באזורים הארקטיים.

עזרא: אנו מדמיינים פוליטיקה חדשה, שמכבדת את שבעת הדורות הבאים ומבינה את החיבורים שיש בין כל הדברים.

קיירה: אנו רואים עולם שבו יש כבוד כלפי הזכויות והתרבות של עמים ילידיים.

סול: אנו רואים כלכלה חדשה, המבינה את ערך החיים ומציבה את בני האדם ואת כדור הארץ לפני רווחים.

רני: אנו מבקשים מהמנהיגים שלנו להכיר בכך ששינויי האקלים כבר כאן ושעלינו לפעול יחד כדי להיאבק בהשפעתם, למען עצמנו ולמען ילדינו.

עזרא: על ידי הקמת שמורת טבע, ננקוט צעד ראשון וסמלי אל עבר ההגדרה מחדש של מערך הקשרים שלנו עם אמא אדמה.

ג'וזפינה: אנו מביעים את המילים האלה מתוך כבוד לאלה שחיו לפנינו ומתוך תקווה למען הדורות שעדיין לא נולדו. 

גם לי איכפת מהקוטב ! - חתום על העצומה