רק 400 נמרים סומטריים נותרו בטבע והם בסכנת הכחדה

חדשות - 3 מרץ, 2014
אלפי אזרחים מודאגים באינדונזיה וברחבי העולם, ביניהם שחקנים הוליוודים מפורסמים כמו חואקין פיניקס וג'יליאן אנדרסון, נוקטים יוזמה להצלת יערות סומטרה והנמרים החיים בהם. גרינפיס קורא לצרכנים אכפתיים לחתום על מניפסט הטיגריס – עצומה להפסקת הרס היערות, ולשדר מסר ברור לתאגידים: "אל תגרמו לנו להיות חלק מהכחדת הנמרים באינדונזיה!"

אינדונזיה היא תיבת אוצר של מגוון ביולוגי המשמשת בית ל-15%מכלל המינים הידועים של צמחים, יונקים וציפורים. למרבה הצער, בתיהם הולכים ונעלמים ואיתם סיכויי ההישרדות שלהם בטבע. פחות מ 400 נמרים סומטריים נותרו בטבע והם מצויים בסכנת הכחדה חמורה בשל הרס בתי הגידול שלהם. גם תושבי המקום ניזוקים באופן חמור מהשמדת היערות. חייהם של מיליוני אינדונזים המסתמכים על העצים למחייתם, משתנים ללא היכר, מסכסוכי קרקעות ועד לשריפת היערות.

 

גם אם לא נתייחס להשפעה החמורה על אקלים שלנו, מדובר בשטחים עצומים הכולאים בתוכם 35 מיליארד טון של פחמן. כאשר יער ענק כזה מושמד ומוחלף במטעים חקלאיים, פחמן דו חמצני משתחרר ומשמש קרקע פורייה לשריפה מאסיבית המכלה שטחים נרחבים של עצים.

זה הסיכון הטמון בבירוא יערות לטובת מטעים, אבל איך זה משפיע על כל אחד מאתנו? 

רוב הסיכויים שאתם משתמשים בשמן דקלים  מדי יום, אפילו ללא ידיעתכם. זהו מרכיב נפוץ הקיים במגוון מוצרים כמו שמפו, משחת שיניים, שוקולד וסבון נוזלי, לעיתים אפילו בדלק המניע את רכבינו. למעשה, הוא בכל מקום. תהליך גידולו הוא הגורם המרכזי לבירוא יערות אינדונזיה. 

פירותיהם של מטעי הדקלים באי סומטרה, אשר באינדונזיה, נמכרים לסוחרים, משם מוצאים את דרכם  לתאגידי קוסמטיקה ומזון גלובליים, המייצרים משמן הדקלים את המוצרים היום-יומיים המוכרים לנו. כך מתנהלת תעשיית שמן הדקלים, מהרס היערות ועד לתחנה הסופית- מדפי הסופרמרקט.

רובם הגדול של היערות שנהרסו בשם תעשיית שמן הדקלים מ 2009- 2011 היו בתי גידול של הנמר הסומטי.  

מניפסט הטיגריס - עצומה ביוזמת גרינפיס, היא הדרך שלנו כצרכנים לדרוש מוצרים ידידותיים ליערות ולנמר הסומטי; בעקבותיה, הכריז 'ווילמר אינטרנשיונל', הסוחר הגדול ביותר בתחום, על נכונותו להשתמש בשמן דקלים ידידותי במוצריו. תאגידים נוספים כמו 'יוניליבר' וחברות כמו 'לוריאל', 'פררו' ו'נסטלה' הבטיחו גם הם לנקות את פס הייצור.

85% מיערות סומטרה כבר הושמדו. מיליון דונם נוספים מיערות אינדונזיה המשמשים בית לנמר הסומטי מיועדים להפוך למטעים. זהו הזמן לחתום על העצומה ולדרוש מהתאגידים להתחייב רשמית להפסקת השמדת היערות.

לאלפי התומכים הצטרפה השבוע קבוצה גדולה של שחקנים מפורסמים, ביניהם חוואקין פיניקס, פול ווסלי, ג'יליאן אנדרסון, קלן לוץ ורבים נוספים.

השחקן חואקין פיניקס הצטרף גם הוא אל המאבק: ״בואו תצטרפו אליי ותמכו בגרינפיס כדי שביחד נבטיח שהמוצרים בהם אנו משתמשים הם ידידותיים לנמרים. כולנו חלק מהעתיד וביחד נבטיח שגם החיות הנפלאות האלו יהיו חלק ממנו."