השדולה לאן

חדשות - 23 מאי, 2012
בתאריך ה 16.5.12 התקיים דיון נוסף לפני אחרון של השדולה למען קידום המחזור בישראל. כפי שהוגדר ע"י ח"כ גאלב מג'אדלה יו"ר השדולה, מטרת השדולה להתכנס למשך תקופה, להציף חסמים ופתרונות אפשריים במשך תקופה של לא יותר מחצי שנה ואז לעבור לשלב ניתוחי ואופרטיבי.

מרבית הדיון האחרון עסק בנושא של אי שימוש בחומרים ממוחזרים לבנייה ע"י הרשויות הממשלתיות עצמן, ואי אכיפה של הטמנת פסולת לא חוקית.

הועלה מקרה ע"י צביקה דוד (קבלן בעל אתר גדול למחזור פסולת בניין) שאפילו מנהל מקרקעי ישראל ב'פרויקט אחיסמך' אינו מיישם החלטת ממשלה, המחייבת העדפה של חומרים ממוחזרים וסקר שוק המחייב שימוש בחומרים זולים יותר (חומרי בנייה ממוחזרים כרגע זולים יותר בשוק).

חה"כ מג'אדלה הציע לכתוב מכתב ליו"ר המנהל, למנכ"לית המשרד להגנ"ס ולשר הממונה ולבקש לבדוק חשד להתנהלות לא סבירה. אף הציע לגשת בנושא זה גם לבית המשפט או למשטרה, כיוון שזוהי התנהלות ויש בתשובת ממ"י מן החשד. לפיכך יש לדרוש מדוע מעדיפים מוצר יקר על פני מוצר ממוחזר וזול? זאת בניגוד להחלטות הממשלה ובניגוד לכל חשיבה הגיונית. כמו כן, חה"כ מג'אדלה המליץ לקחת את עורך הדין של פורום חברות המיחזור ולהגיש צו מניעה.

במקביל, הציע חה"כ מג'אדלה, להוציא מכתב לשר להגנ"ס וראש החברות הממשלתיות, עם העתק לרה"מ בו נבקש להאיץ את גיבוש "הצעת המחליטים", הדנה בחברות ממשלתיות שלא מקיימות את ההחלטה להשתמש בחומרים ממוחזרים.  המתעכב רבות וזאת על מנת להבטיח קידום הנושא.

בחלק השני הוצגו לנו אמצעי האכיפה הנלקחים מצד המשטרה הירוקה על מנת למגר הטמנת פסולת לא חוקית. עזי חזקיה, רכז מחוז ת"א, טען כי מתקיים שת"פ מלא בין משטרת ישראל לביניהם, וכי יש מעקב אחר משאיות החוצות את שטחי המדינה לכיוון הרשות הפלסטינית. בשבוע הבא אמורה להתקיים הערכת מצב ולהאריך את הפעילות בחודש נוסף. בכוונתם לשתף כוחות ממרחב בנימין, מתחנת ש"י ו/או מתחנה רלוונטית אחרת ולהמשיך בפעילות שלטענתו הוכיחה עצמה עד כה. כמו כן, הוא הוסיף כי העברת אינפורמציה מצדנו על הטמנות לא חוקיות שכאלה היא מצוינת ויש להמשיך בכך, והם ישתדלו לתת להן את המענה הראוי בכפוף למגבלות כוח אדם.

עופר גולינסקי, מנכ"ל אתר נען למחזור פסולת, טען בהקשר כי תחנות האיסוף הפיראטיות בארץ גלויות לחלוטין ואין צורך לרדוף אחרי משאיות.

חה"כ מג'אדלה הציע למנוע את נושא הטמנת הפסולת מלכתחילה ע"י מוקד של רשות מחוזית עם חוליה המרכזת פרויקטים נדל"נים ושולחת לשם פקחים מדיי פעם. כך למנוע רדיפה פרטנית אחרי משאיות של קבלנים.

חזקיה מהמשטרה הירוקה קבל את הרעיון להקמת המוקד המשותף והתחייב להציג אותו בפני הגורמים הנוגעים בדבר.

יגדל אך, מנהל אתר למחזור, ברקת הציע כפתרון למשרד להגנת הסביבה לעלות קמפיין תקשורתי שיאמר לחוק מנכ"ל שחברתו תימצא כעבריינית וכמשליכת פסולת שלא בהליך תקין יכנס לכלא. כך אף אחד לא ירצה לקחת על עצמו את האחריות הזו.

הועלה העניין כי  עד היום מערכת המשפט התייחסה בסלחנות לעבריינות פסולת, ושכדאי להעלות את זה בועדת חוקה, חוק ומשפט.

אורי טל, מהמשרד להגנ"ס, הציע  לערוך לכלל השופטים העוסקים בדבר, בשיתוף הנהלת בתי המשפט, כנס וסיור המציג את כלל הנושאים עליהם אמון המשרד לרבות פסולת הבניין. ובכך לרתום אותם להתמודדות עם הנושא. וח"כ מג'אדלה התחייב לקדם את הנושא בימי עיון מחוזיים של השופטים האמונים על כך.

כמו, כן התקומם פורום המחזור על כך שקול קורא תקוע כבר 3 שנים במשרד להגנת הסביבה.

בחלק זה של הדיון הצגתי את הבעיה שגרינפיס חשף לאורך קמפיין המחזור, והיא הפער בין הקולות קוראים שיוצאים מהמשרד להגנת הסביבה והמדיניות המבורכת של המשרד לקידום נושא המחזור בארץ , לבין מה שקורה בשטח ברשויות המוניציפאליות. הרשויות המוניציפאליות הגדולות רחוקות מליישם ולשתף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה, וחובה לאכוף וללחוץ ליישום  לפני שממשיכים לרוץ לעוד רגולציה ועוד קול קורא.

חזק את הטענה, מאיר ברק, מנהל מחלקה לניקיון ומיחזור, עיריית חיפה- שטען כי המשרד אכן יזם לא מעט הצעות וחוקים אך בלי לחשוב על ישום. הייתה תמיכה להפרדת אשפה אך הערים הגדולות לא הלכו עם זה כי המשרד ביקש שהרשות תעבור מהפך בשלוש שנים בלבד והתחייבות לעשרים שנה כשבאירופה לקח להם עשר שנים. יש תכניות מוכנות כדי ליישם, בפועל נכנס חוק האריזות שהופך את הרשויות לעברייניות. החוק חל מה-1/7/2012 אך בפועל אין רשות שמבצעת אותו. אם עיריית חיפה תבחר למחזר אין לה לאן לפנות את האשפה המופרדת. אם הפתרון בחיפה הוא לנסוע 180 ק"מ לאתר מחזור אין ברירה אלא לא לעשות זאת. הצעתי להקים פתרונות קצה ולהפריט אותם לאחר תקופה. אנו מתעכבים ולא מצליחים להזיז את העגלה.

התגובה של טל נציג המשרד להגנת הסביבה היה שהם עושים את מירב המאמצים לעבוד בשת"פ ובתיאום עם העיריות המוניציפאליות וכמובן שיש דעות חלוקות על כמות וגובה האחריות של הצדדים. אך בגדול, מדיניות המשרד היא לסייע לרשויות המקומיות, ולכן הוא יפנה את השאילתא לגורם רלוונטי במשרד.

גם חה"כ מג'אדלה הציע שטל יעלה הצעה במשרד להגנ"ס לקיים פגישה ברמה הבכירה על מנת לעמוד בקצב החקיקה.

לסיכום, השדולה עומדת לקראת סיום פרק העבודה הנוכחי שלה. יש עוד מפגש אחד אחרון. בחודש הבא היא תעסוק בישום ההבנות שעלו בדיונים. לשם כך היא תתייעץ בנושא עם אנשים מהתחום ותקיים צוותים על מנת לקדם את הנושאים בשטח.

אני מנצלת את במה זו להזמין את כל מי שיש לו רעיונות אופרטיביים אותם הוא מעוניין לעלות לשדולה לקידום המחזור, להעביר לנו אותם ואנו נדאג להעביר אותם לשדולה.

מקווה שהשדולה תעשה את שלה. אנחנו נמשיך להיות שם , לעקוב מקרוב ולעדכן אתכתם בקרוב .

 

יעל איפרגן

מנהלת פרוייקט מחזור

גרינפיס

 

נושאים