שריפות ביערות רוסיה

חדשות - 18 אוגוסט, 2010
בעת ששריפות משתוללות מתפשטות לאזורים שנפגעו מנשורת מצ'רנוביל, גרינפיס רוסיה ממשיך לספק לאזרחי רוסיה - ולאמצעי התקשורת הבינלאומית - מידע עדכני על ההיקף האמיתי של שריפת היערות שהורסים את המדינה, כולל מפות מפורטות ותצלומי לוויין על התפשטות השריפות ומיקומן.Share

שריפות משתוללות בפארק לאומי משרסקי, 200 ק"מ ממוסקבה

עבור רוסים רבים, "פורום היער", אתר המופעל על ידי גרינפיס רוסיה המספק מידע באמצעות איסוף נתונים מלוויינים, מהווה את המקור האמין היחיד למידע בקשר למה שהפך להיות אחד מאסונות הסביבה הקשים ביותר ברוסיה. שריפות התפשטו דרך מערב רוסיה במשך מספר שבועות והותירו אחריהן 54 הרוגים עד כה ושטחים ענקיים של אדמה חרוכה.

גרינפיס רוסיה פורס גם קבוצה המורכבת משישה אנשי צוות וארבעה-עשר מתנדבים העוקבים אחר שריפות בשטח. הקבוצה משגיחה כרגע על המצב בין מוסקבה לאזור רג'אזאן, הממוקם דרומית-מזרחית למוסקבה, ומהווה את אחד האזורים החמים ביותר שהכי הושפעו מהשריפות.

בעת שנתוני הממשלה הרוסית הרשמיים מתארים לרוב את המצב כ"תחת שליטה" בשבועות האחרונים, תצלומי לוויין שסופקו לציבור בידי גרינפיס ממשיכים לספר סיפור שונה. כתוצאה מכך, התקשורת הרוסית משתמשת תכופות גם בנתונים הרשמיים וגם ובאלו שמסופקים על-ידי גרינפיס כאשר הם מדווחים על השריפות, שהניעו כבר כ-20 אזורים להכריז על מצב חירום.

מפת גרינפיס הורכבה משימוש בנתונים שהתקבלו באוגוסט 9 מחברת הכוח האטומי הבינלאומית והמערכת לניטור שריפות הבינלאומית מידע על אש למען ניהול מקורות, בהתבסס על תצלומי לוויין MODIS. השר הרוסי לחירום סרגיי שויגו אישר כי אם שריפות יתפשטו באזור זה, הן עלולות לשחרר מחדש את הנגיעות

הרדיואקטיבית מאסון צ'רנוביל לאוויר ואזור נגוע חדש ייווצר.

ב-12 באוגוסט רוב השריפות באיזורים הנגועים כובו. תגובת ממשלת רוסיה עודנה לוקה בחסר. גרינפיס רוסיה מעבירה ביקורת על צורת ההתמודדות של הרשויות במשבר, ובמיוחד על החקיקה שיצאה לפועל ב-2007 על ידי הנשיא דאז,  ולדימיר פוטין, שביטל את ריכוז מערכת בקרת האש באיזורים מיוערים, שנתנה התרעות בעת פריצת שריפות וסייעה בכיבוין בשלב מוקדם. לפני שנכנס לתוקפו קוד היערות החדש, סיירו כ-70,000 יערנים באופן שוטף באיזורים מיוערים, ונתנו מענה לשריפות בשלבן המוקדם. עתה משימות אלה מפוצלות בין רשויות מקומיות וחוכרים פרטיים. עבודה שפעם הייתה נתונה ביידי יערנים מנוסים נתונה עתה בידי מספר זעום של בירוקרטים.

לפני שנתיים, גרינפיס רוסיה ו מחוז בריאנסק    גברת קומוגורטסבה עתרו לממשלת רוסיה בבקשה לספק 300 מיליון רובל לציוד יערנים מקומיים וכבאים באיזור הנגוע רדיואקטיבית. סופקו 48 מיליון רובל (1.2 מיליון יורו) בלבד, מספיק ל-37 מכוניות ומכונות בלבד. ליערנים והכבאים חסרים בגדים וציוד מתאים למאבק בשריפות הרדיואקטיביות. עכשיו שלושה מיליון דונם של יערות נגועים רדיואקטיבית מנוטרים על ידי 14 יערנים בלבד.

בנוסף על כך, המשאבים הכלכליים שמספקות הרשויות הרוסיות למלחמה בשריפות בלתי מספקות. כפי שגרינפיס רוסיה ציינה ב-10 באוגוסט, 2.2 מיליארד רובל (כ-56 מיליון יורו) בלבד הוקצו לכיבוי שריפות ב-2010, סכום זניח במיוחד בהשוואה לסכומים אותם משקיעה ארצות הברית. גרינפיס מעריכה כי דרושים לרוסיה לפחות 30 מיליארד רובל (כ-764 מיליון יורו) למאבק מוצלח בשריפות ברחבי המדינה.

שינוי אקלים הוא תורם עיקרי למצב הנוכחי

עד כה, רשויות רוסיה התנגדו לפעילות משמעותית כנגד שינויי האקלים, מתוך חשש שהדבר ימנע צמיחה כלכלית, ולכן המעיטה בערכו של המצב לעיתים קרובות. אולם, עכשיו כשהמדינה נאלצת להתמודד עם גל החום החמור ביותר שידעה, קשה יותר ויותר להמשיך במדיניות ההכחשה. כשם שחוקרים ציינו, מזג האוויר החם והיבש שהמדינה חוותה השנה, תלוי לפחות בחלקו בשינויי האקלים. עטופה בענן עשן השריפות, הבירה הרוסית מוסקבה סבלה מהיום החם ביותר שתועד, עם טמפרטורות של 39 מעלות צלזיוס. ארועים כאלה מתיישבים עם תחזיות המדענים. גרינפיס רוסיה תמשיר לקרוא לפעילות משמעותית בנושא שינויי האקלים בתקווה למנוע שריפות הרסניות בעתיד.

נושאים
תגיות