תאונה מסתורית בספינת קידוח

חדשות - 18 יולי, 2012
ספינת קידוח של חברת "של" (Noble Discoverer) , שאמורה להתחיל קידוחים במימי הקוטב הצפוני, נסחפה בשבוע האחרון ופגעה בחוף באלסקה לאחר שהעוגן שלה השתחרר במפתיעה "בנמל דאץ'". הספינה נסחפה לכיוון החוף, ורק במזל לא נגרם אסון כתוצאה מההתנגשות. זו לא הפעם הראשונה שספינת הקידוח הזאת של החברה מעורבות בתאונות, כאשר בשנת 2011 אותה ספינה שברה עגן בחופי ניוזילנד, ושברה עוד שני עוגנים בניסיון שנעשה להחזיר את הספינה למקומה.

לא מספיק שחברת של, שבזבזה 4.5 מיליארד דולר כדי להגיע לאלסקה, נוהגת בחובבנות ולא מצליחה להתנהל בצורה תקינה בים, החברה מנסה גם להתחמק מאחריות ודובריה מכחישים את העובדה שאכן ספינת הקידוח נסחפה ופגעה בחוף באלסקה. תמונות שצולמו על ידי עיתונאים ועדויות מהשטח של אזרחים מקומיים חושפים את האמת, כשניתן לראות בבירור שהספינה אכן עלתה על החוף. זה פתטי שמנהליה של חברה ענקית כמו של מנסים לעשות ספין כדי להתחמק מהאירוע המביך במקום להודות שהתרחשה תקלה.

 

אירוע זה מעלה את החששות שיתרחש אסון, אם חברת של תתחיל בקידוחים שלה בקוטב הצפוני, שבו התנאים הם הרבה יותר קשים. חברת של לא מצליחה להתנהל בצורה תקינה בנמל בטוח, אז איך אפשר לסמוך על החברה שהיא אכן לא תגרום לאסון בקוטב. הקוטב הצפוני הוא חשוב מדי ואסור להשאיר אותו בידיים החובבניות של החברה הזאת. לאחרונה חברת של הודתה שהיא לא יכולה להבטיח מניעה של זיהום האוויר בקוטב והפרה את ההבטחות שלה לגבי מוכנות לטיפול בכתמי נפט והתכוננות לסופות בקוטב, ולכן הנשיא אובמה חייב לעצור עכשיו את הקידוחים המתוכננים בקוטב הצפוני.