50 תחנות כוח מופעלות בפחם עלולות לגרום 2,700 מקרי מוות בטרם עת באירופה, על פי נתונים חדשים

חדשות - 16 יוני, 2013
עשרות תחנות כוח מופעלות בפחם שנמצאות בשלבי תכנון יסכנו את בריאותם של תושבי אירופה, על פי נתונים חדשים של גרינפיס.הפרסום, 'הרוצחים השקטים', מבוסס על דוח שהוזמן מאוניברסיטת שטוטגרט וחושף כי אם ייצאו אל הפועל כל הפרויקטים המתוכננים, הפליטות הנוספות יגרמו מדי שנה ל-2,700 מקרי מוות בטרם עת בשל מחלות כתוצאה מזיהום אוויר, דבר שיגרום לאובדן של 31,000 שנות חיים באירופה.

 להצטרפות למהפכת האנרגיה 

הדוח בוחן את ההשפעות הבריאותיות של זיהום אוויר הנגרמות על ידי כל אחת ואחת מ-300 תחנות הכוח הגדולות ביותר הפועלות באיחוד האירופי, כמו גם את ההשפעה החזויה של 50 תחנות כוח מופעלות בפחם שנמצאות בתכנון במדינות האיחוד. פולין היא המדינה עם מספר הפרויקטים הגדול ביותר להקמת תחנות כוח מופעלות בפחם – מעל שליש מהקיבולת החדשה הכוללת. 

במחקר התברר כי ב-2010, הזיהום מתחנות כוח מופעלות בפחם באיחוד האירופי קיצר את חייהם של תושבי אירופה בסך (משוער) כולל של 240,000 שנות חיים שאבדו, כלומר 23,000 מקרי מוות בטרם עת. המזהמות הגדולות ביותר בקרב מדינות האיחוד האירופי הן פולין, גרמניה, רומניה, בולגריה ובריטניה. חברות החשמל עם ההשפעות הבריאותיות השליליות ביותר, על פי האומדן, הן PGE (פולין), RWE) גרמניה, PPC (יוון), Vattenfall (שוודיה) ו-ČEZ (צ'כיה).

תגובתה של פעילת קמפיין גרינפיס אינטרנשיונל, לאורי מיליווירטה, על התוצאות: "תחנות כוח מופעלות בפחם הן הרוצח השקט. הפליטות הרעילות שלהן גורמות למחלות של מערכת הנשימה, התקפי לב, סרטן הריאות, התקפי אסתמה ונזקים בריאותיים אחרים לתושבי אירופה."

על פי המחקר, לתחנות הכוח המופעלות בפחם של פולין ההשפעה הבריאותית השלילית ביותר באיחוד האירופי.

אומר איוו לוש, פעיל בנושאי אנרגיה מגרינפיס פולין: "ממשלת פולין וחברות החשמל בפולין מתכננות להקים חצי תריסר תחנות כוח חדשות, הרבה יותר מאשר כל מדינה אחרת באירופה. הם לא מעוניינים לדון בהשפעות הבריאותיות של שריפת פחם ואף לא בצורך לעקור אלפי אנשים ולהושיבם במקומות אחרים בגלל מכרות הליגניט המתוכננים. לפולין יש פוטנציאל גדול ומוכח לאנרגיה ממקורות מתחדשים אך הממשלה ממשיכה בסחבת לגבי חוק האנרגיה המתחדשת, שיש בו כדי ליישם את צו האיחוד האירופי." 

אנרגיה סולארית בישראל עכשיו !

על פי ההערכות, תחנות הכוח המופעלות בפחם בפולין גרמו ליותר מ-5,000 מקרי מוות בטרם עת בשל זיהום אוויר בשנת 2010 בלבד, יותר מסך כל מקרי המוות כתוצאה מתאונות דרכים בפולין באותה שנה.

"הדרך היחידה לחסל את ההשלכות הבריאותיות הכרוכות בשריפת פחם באירופה היא להוציא את תחנות הכוח המלוכלכות הללו מהשימוש באופן הדרגתי ולהחליפן באנרגיה מתחדשת ונקייה. היעד הנוכחי של האיחוד האירופי בנושא אנרגיה מתחדשת הוכיח את עצמו כגורם המדרבן פיתוח של מקורות אנרגיה מתחדשים ומסייע במודרניזציה של מערכות האנרגיה ושל הכלכלה. על אירופה להמשיך ולצעוד במסלול של אנרגיה מתחדשת נקייה על ידי הצבת יעד שאפתני ומחייב לשנת 2030 בכל הנוגע לאנרגיה מתחדשת," מוסיפה לאורי מיליווירטה.

גרינפיס קוראת למועצת האיחוד האירופי לגבש הצעות ליעדים גבוהים ומחייבים לשנת 2030 בכל הנוגע לאנרגיה מתחדשת, יעילות אנרגטית וצמצום היקף הפליטות של גזי חממה. גרינפיס מעוניינת ביעד אנרגיה מתחדשת של 45% ויעד לצמצום גזי חממה באיחוד בהיקף של לפחות 55% עד 2030. לקריאת הדו"ח המלא

 

 להצטרפות למהפכת האנרגיה