הבשר שמשמיד את האמזונס

חברות מנתקות קשר עם JBS (חברת גידול הבקר הגדולה בעולם)

חדשות - 8 יוני, 2012
שלוש שנים אחרי חתימת ההסכם הציבורי שמתחייב להסיר את חידוש כריתת היערות באמזונס, חברת הבשר הברזילאית הגדולה בעולם לא מראה נכונות לעמוד במילה שלה. כמו כן, לא מבטיחה שהספקים שלה באזור לא מנצלים את התושבים לעבודות פרך, לא פולשים לאדמות של ילידים ולמקומות שנועדו לשימור.

שמונה הלקוחות הגדולים של JBS באירופה כגון : Adidas, Tasco, Clarks, Ikea, Princess, Sainsbury`s, Asda וחברת המזון הענקית Sigro הודיעו שלא יחדשו את החוזים איתה, שהם נגד כריתת היערות באמזונס ושהם מעוניינים לקחת חלק רק בתנאי שאין מעורבות בהרס יערות הגשם.

החברות הבין לאומיות טוענות שהן יחזרו למשא ומתן עם JBS רק לאחר שיכבדו את ההסכם ויהיו מחוייבים
בשקיפות ובפיקוח.

חברת princess הודיעה "אנחנו ממתינים להנחיות חדשות מJBS ע"מ להשיג את המטרה שהיא להגיע למצב שלא כורתים את היערות. עד שזה יקרה אנחנו משעים את המשא ומתן על החוזים החדשים

מלבד היותה חברת הבשר הגדולה בעולם, פעילותה באזור האמזונס היא חוקית כיוון שממשלת ברזיל מחזיקה
ב30% מהמניות של החברה. חוסר השקיפות שלה מוצג בדו"ח שפרסמה גרינפיס לאחר 18 חודשים של עבודה. מהנאמר בדו"ח: "החברה הכי גדולה של בשר בפלנטה ממשיכה לטבוח ביערות הגשם".

בנוסף, הדו"ח מראה שחוות לא סדירות (חוות שבהן מנצלים כח אדם לעבודות פרך) באמזונס מספקות את הבשר שלהם לבתי המטבחיים של JBS ולחברות נוספות.
כתוצאה מכך, מוצרי בשר ממוצא מפוקפק מגיעים אל המדפים בסופרמרקט ברחבי העולם.

בשנת -  2009 נחתם הסכם בין חברות בשר גדולות בברזיל שבו הן מתחייבות לא לרכוש בשר מספקים של חוות לא סדירות שנמצאות באמזונס. JBS היא היחידה שממשיכה לרכוש מחוות אלו.

שותפות הממשלה בכריתת היערות

בעוד שהחברות העסקיות לא מעוניינות שישייכו את המותגים שלהן לכריתת היערות ממשלת ברזיל, לעומת זאת, תומכת בפעולות שנועדו להסיר את ההגנה שקיימת על היערות. ממשלת ברזיל השקיעה הון ב-JBS ועזרה להפוך אותה לספקית הגדולה ביותר של בשר ועור בעולם.

בחודש מרץ השקיעה גרינפיס בשיתוף עם ארגונים נוספים קמפיין של יוזמה ציבורית הקורא להפסקת כריתת

היערות בברזיל. המטרה היא להשיג 1.4 מליון חתימות ולשלוח אותן לקונגרס הברזילאי.

 

נושאים