הצלחה במחנה מגני האקלים

חדשות - 15 דצמבר, 2009
על הפעילים שלנו במחנה מגני האקלים, עברה לאחרונה תקופה קשה. רבים מהם נעצרו, נחקרו וגורשו –יחד עם עיתונאים עצמאיים. בשלב מסוים ניסתה המשטרה לסגור את המחנה כליל. אך הודות לתמיכה המקומית ממשיך המחנה לפעול בלב יער הגשם, כאשר המוטיבציה של אלו שנשארו מחוזקת כאשר אנו חוגגים את הצעד החיובי הראשון כתוצאה מעבודתנו.

Climate polluter gets suspended on the Kampar Peninsula

המשרד לענייניי ייעור האינדונזי השהה לאחרונה את פעילות  חברת "אפריל" -אסיה פסיפיק משאבים בינלאומי אחזקות בע"מ על חצי האי קמפאר- עד השלמת חקירה  של רישיונות הפעילות. חברה זאת היא ענק הנייר והנייר הכתוש אשר נסגרה ע"י הפעילים שלנו בתחילת חודש זה. בשעה שמשתדלות הרשויות המקומיות להשתיק את הפעילות שלנו, ראינו צמיחה דרמטית בתמיכה המקומית והבין-לאומית להגנת היערות באינדונזיה למען האקלים.

פעילות ישירה להגנת האקלים

50 פעילים בפסיקו את פעילות "אפריל" בחצי האי קמפר, אינדונזיה. כתוצאת רבים נעצרו, נחקרו ואחד עשר זרים גורשו. משטרת אינדונזיה נתנה מיד פקודת פינוי למחנה. לאחר דחית ביצוע הפינוי ב-24 שעות שהושגה ע"י הצוות במקום, הגיעו למחנה 300 אנשים מן הקהילה המקומית כדי להביע את תמיכתם. דבר זה אילץ את מפקד המשטרה לחזור בו מן ההחלטה לסגור את המחנה. סגנית מנהלת המאבק בעולם מטעם גרינפיס, שרה בורטון, הגיעה למחנה כדי להביע את תמיכתנו במחויבות העולמית להפסקת ביאור היערות ולהודות לקהילה המקומית על תמיכתם. 

מאז, המשטרה עצרה , עקבה, וגירשה עוד שני קמפיינרים מאיטליה ומבלגיה ושני עיתונאים מהודו ואיטליה שהיו בדרכם למחנה נעצרו. אך הקהילה המקומית הפגינה שוב את תמיכתה והמחנה שלנו נשאר פעיל הודות להם. 

באסיפה בג'קרטה, הגיעה התמיכה הלאומית לשיא

במשך סוף השבוע הפגינו מעל 100 פעילי גרינפיס ותומכים מכמה הערים הראשיות של ג'אווה התכנסו על מנת להביע את תמיכתם בהתחייבות הבינלאומית של הנשיא יודהויונו להפחתת פליטות הפחמן של אינדונזיה. המפגינים חשפו שלט אשר אמר: "חדלו לדבר והתחילו לבצע - הצילו את היערות למן עתידנו"

בפסגת 20 Gשהתקיימה מוקדם השנה בפיטסבורג ארה"ב, התחייב הנשיא יודהויונו להקטנה של 41 אחוז בפליטות הפחמן בתנאי שזה יזכה לתמיכה כספית, בינלאומית. התחייבות זו צריכה להתלוות בהפחתה תואמת במדינות המפותחות. בנוסף על המדינות המפותחות לתמוך במדינות המיוערות כמו אינדונזיה, ע"י התחייבות לממן הגנת יערות טרופיים.

תמיכה בינלאומית להגנת היערות

לאחר המעצר והגירוש של הקמפיינר האיטלקי מטעם גרינפיס ושל עיתונאי איטלקי עצמאי, הוציא משרד החוץ האיטלקי הודעה חריפה ביותר בעניין חשיבות הטיפול בהרס היערות אשר גורם לחמישית מסך פליטות גזי החממה. זה גרם לכך שרשת סופרמרקטים איטלקית  CO-OPפנתה אל ספקיה בדרישה לחדול מכל קשר עם חברות הקשורות להרס יערות הגשם באינדונזיה. בינתיים ברומא, פנתה משפחת אורנגוטנגים, פליטי אקלים, אל הנשיא ברלסקוני, "לחתוך ב-2CO ולא ביערות" באינדונזיה, פרסו צוות הפעילים שלט באזור החשוף של היער עם הודעה דומה לנשיא מקו החזית של ההרס.

בשוויצריה, גנבו את ההצגה אורנגוטנגים חסרי בית, ליד משרדי ממשל עיקריים בבירה. הם התנחלו בעצים ליד בניני הממשל כל הלילה כדי להביא את העניין לתשומת לב ראשי המדינה בשוויץ.

ראש ממשלת הולנד, יאן פיטר בלקנאנדה, נדרש להשיג הסכם חזק בוועידת קופנהגן בחודש הבא על ידי בקשות אשר הוכנסו אל אלפי זוגות של נעליים בכיכר המרכזית של האג על ידי מתנדבי גרינפיס ההולנדים. באופן מסורתי בהולנד, משאירים הילדים נעליים עבור סינטרקלאס (סנטה קלאוס ההולנדי) ומצפים לגמול. השנה אנו מבקשים הסכם טוב בקופנהגן, כולל קרן ליערות.

כל הדרכים מובילות לקופנהגן

כחמישית מפליטות גזי החממה הגלובליות מקורן בכריתת יערות, מה שהופך אותה לאחת מהבעיות העיקריות של משבר האקלים. ניתן למנוע את המשבר רק אם יתחייבו מנהיגי המדינות המפותחות להקטנת גדולה בפליטות ויספקו את המימון הנחוץ למדינות כמו אינדונזיה כדי לעצור את כריתת היערות. אם הם ייכשלו, אנחנו נאלץ להתמודד עם הכחדות המוניות, שיטפונות, בצורות ורעב לפני תום האלף. הסכם האקלים צפוי לכלול תוכנית חדשה להקטנת הפליטות מכריתת היערות ודלדולן, אשר יספקו מימון למדינות כמו ברזיל ואינדונזיה כדי שיעצרו את כריתת היערות.

מעל 10.000 קילומטרים רבועים של יערות, בעיקר יערות גשם, נכחדים כל חודש - שווה לשטח מגרש כדורגל כל שתי שניות. אינדונזיה היא כיום מזהמת האקלים השלישית בעולם, אחרי סין וארה"ב. היא פולטת כמויות עצומות של 2CO בעיקר מהרס יערות ושטחי כבול (Peatland). יערות הכבול בחצי האי קמפאר מהוות אחד ממרזבי הפחמן הטבעיים בעולם ומשמש בית למינים נדירים כמו האורנגאוטן והנמר הסומאטרי.

הקמנו את מחנה מגני האקלים באינדונזיה לפני כחודש כדי להמחיש את התפקיד של הרס יערות הגשם ושטחי הכבול בשינוי האקלים כהכנה לוועידת האקלים הקריטית בקופנהגן אשר תתקיים בחודש דצמבר.

חברת APP (Asia Pulp and Paper ) והמתחרה "אפריל" הן המובילות בהרס יערות הגשם ושטחי הכבול בחצי האי קמפאר. תקוותנו שהרשויות באינדונזיה יחדלו מהצקה למפגנים שוחרי השלום אשר משתדלים לעזור לנשיא יודהויונו לקיים את התחייבותו להקטין את הפליטות המסיביות של אינדונזיה. במקום זה על הרשויות לחקור חברות כמו אפריל אשר הורסות את היערות ומובילות לשינוי האקלים.

Take Action

היצטרף לפעילים שלנו בקריאה למנהיגי העולם להסכם תקיף בקופנהגן

תמכו בפעילותינו

המחנה של מגני האקלים הוקם הודות לתרומות של בודדים כמוך. את/ה יכול/ה להבטיח עתיד ירוק יותר במתן תרומה כפי יכולתך.

נושאים