DLACZEGO ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII?

Polska przoduje w niechlubnych rankingach zanieczyszczonego powietrza. W naszym kraju widoczne są już zmiany klimatu, a ich konsekwencje będą się nasilać. Koncentracja szkodliwych dla zdrowia pyłów i dwutlenku węgla to efekt spalania paliw kopalnych. W Polsce aż 80% energii pozyskuje się z węgla. Musimy z niego zrezygnować w trosce o nasze zdrowie, klimat, ale także ekonomię - wydobycie węgla staje się coraz mniej opłacalne, a technologie węglowe są przestarzałe, nie gwarantują bezpieczeństwa energetycznego i dają coraz mniej miejsc pracy. Rozwiązaniem tych problemów, wdrażanym na świecie na coraz większą skalę, są odnawialne źródła energii (OZE).

Zdaniem ekspertów polska energetyka powinna się zmieniać w kierunku czystych technologii i rozproszonej produkcji energii. To oznacza, że producentami prądu nie muszą być tylko duże firmy energetyczne, ale także instytucje, małe firmy czy osoby prywatne, które do tej pory były jedynie odbiorcami energii z sieci.

Osoby, instytucje czy firmy, które nie tylko konsumują energię, lecz także ją produkują to prosumenci.

TE SZKOŁY ŚWIECĄ SŁOŃCEM

W 2014 i 2015 roku Greenpeace zainstalował panele fotowoltaiczne na budynkach dziesięciu szkół, z których siedem znajduje się na terenach zagrożonych budową kopalni odkrywkowej węgla brunatnego (w gminach Gubin i Brody w województwie lubuskim). Szkoły nie od razu mogły w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje produkcja energii ze słońca. Dopiero jesienią 2016 roku, dzięki nowelizacji ustawy o OZE, te szkoły jako pierwsze w Polsce budynki użyteczności publicznej dołączyły do grona prosumentów, czyli jednocześnie producentów i konsumentów energii. Teraz płacą mniejsze rachunki za prąd, a uczniowie poznają nowe technologie.

Zobacz, jak świętowaliśmy przyłączenie szkół do sieci energetycznej:

Placówki w gminach Gubin i Brody są pionierami energetyki obywatelskiej skojarzonej z budynkami użyteczności publicznej. Przetarły szlaki dla innych szkół w Polsce, które przy odpowiednim wsparciu również mogłyby dbać o środowisko i oszczędzać na rachunkach.

CO TWOJA FIRMA MOŻE ZROBIĆ DLA LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI I KLIMATU?

Szacuje się, że w czasie 100 minut Słońce dostarcza naszej planecie więcej energii niż ludzkość zużywa jej w ciągu całego roku. Przy bezchmurnej pogodzie, w ciągu minuty do powierzchni naszego kraju dociera tyle energii słonecznej, ile zużywają mieszkańcy Polski rocznie. To ogromny potencjał czystej energii!

Budowa instalacji fotowoltaicznej na dachu szkoły to świetny pomysł na działanie firm postępujących w sposób odpowiedzialny społecznie. Jak podjąć działanie, które wpływa pozytywnie na społeczność lokalną i realnie przeciwdziała zmianom klimatu?

Wykonaj cztery proste kroki, aby ufundować szkole panele słoneczne!

JAK MOŻESZ WYKORZYSTAĆ ENERGIĘ SŁOŃCA W TWOJEJ SZKOLE?

Szukasz sposobu na oszczędności w placówce edukacyjnej, którą zarządzasz? Panele słoneczne na dachu szkoły to nie tylko działanie na rzecz czystszego powietrza, ale także dobry sposób na obniżenie rachunków za prąd. Szkolne urządzenia będą korzystać z czystej energii wyprodukowanej przez instalację, zamiast pobierać prąd z sieci - a przecież słońce jest za darmo. A co z energią wyprodukowaną w weekendy czy wakacje, której szkoła nie wykorzysta? Taka energia zostanie oddana do sieci i skorzystają z niej inni użytkownicy, a szkoła otrzyma opust na energię, którą pobiera, kiedy panele nie działają lub działają słabiej (np. po zachodzie słońca czy w pochmurny dzień). Za każdy 1 kW energii wprowadzonej do sieci szkoła odbierze bezpłatnie z sieci 0,8 kW (dowiedz się więcej z Ustawy o OZE).

Pozyskaj finansowanie na montaż paneli słonecznych, aby oszczędzić na rachunkach, zadbać o środowisko oraz dać uczniom możliwość poznawania nowych technologii.

Wykonaj pięć prostych kroków, aby zainstalować panele słoneczne na twojej szkole!

PAKIET EDUKACYJNY

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE) jawi się jako jedno z głównych rozwiązań, które może przyczynić się do powstrzymania zmian klimatu, zapewniających równocześnie bezpieczeństwo energetyczne świata, w tym Polski.

“W trosce o przyszłość, czyli energia ze źródeł odnawialnych” to praktyczny przewodnik dla nauczycieli i edukatorów, który pozwoli przygotować ciekawą lekcję na temat nowych technologii wiążących się z zawodami przyszłości. Przewodnik uzupełniają ciekawe i zróżnicowane scenariusze zajęć, które obejmują wszystkie grupy wiekowe szkół podstawowych. Pakiet edukacyjny umożliwia przygotowanie i przeprowadzenie ciekawej, zgodnej z podstawą programową i angażującej uczniów lekcji.

Podręcznik dla nauczycieli i edukatorów:

“W trosce o przyszłość, czyli energia ze źródeł odnawialnych”

Scenariusze lekcji:

“Energia drzemiąca w naturze” scenariusz lekcji dla uczniów z klas I-III szkoły podstawowej

“Odnawialne źródła energii (OZE). Jak złapać energię wiatru i słońca?” - scenariusz lekcji dla uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej

“Sieci energetyczne” - scenariusz lekcji dla uczniów z klas VII-VIII szkoły podstawowej

 

Badanie: wyborcy chcą Polski bez węgla w 2030 roku

Raport / Publikacja | 13 maja, 2019 o 4:00

76 proc. Polek i Polaków chce Polski bez węgla w 2030 roku - pokazuje najnowsze badanie Kantar. Wysokie lub bardzo wysokie poparcie dla odejścia od węgla utrzymuje się wśród wyborców PiS, PO, PSL, Wiosny, Nowoczesnej, Kukiz’15 i SLD.

Greenpeace Polska zapowiada pozew klimatyczny przeciwko PGE

Raport / Publikacja | 29 listopada, 2018 o 10:10

29 listopada Fundacja Greenpeace Polska zapowiedziała wejście na drogę prawną przeciwko PGE, jeśli firma nie podejmie działań na rzecz ochrony klimatu i rezygnacji ze spalania węgla. Będzie to pierwszy w Polsce pozew przeciwko koncernowi...

Stosunek Polaków do odejścia Polski od produkcji energii z węgla

Raport / Publikacja | 28 listopada, 2018 o 9:24

Badanie opinii przeprowadzone w listopadzie 2018 r. na reprezentatywnej próbie Polaków pokazuje, że 69 proc. reposdentów chce odejścia Polski od węgla do 2030 roku i zastąpienie go OZE.

Możemy powstrzymać katastrofę klimatyczną

Raport / Publikacja | 5 października, 2018 o 16:00

Briefing na temat specjalnego raportu IPCC o ograniczeniu wzrostu średniej globalnej temperatury do 1,5°C.

Raport "Skutki budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego na złożu Złoczew"

Raport / Publikacja | 10 kwietnia, 2018 o 15:01

Analiza kosztów zewnętrznych dla rolnictwa i przetwórstwa rolno spożywczego autorstwa dr. Benedykta Peplińskiego z Uniwersytetu przyrodniczego w Poznaniu.

Raport "Polskie przedszkola w smogu"

Raport / Publikacja | 6 grudnia, 2017 o 10:30

Ponad 60 proc. przedszkoli położonych jest na terenach o jakości powietrza nie spełniającej obowiązujących w Polsce norm, zaś przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli – podaje...

Badanie dotyczące klimatu oraz źródeł pozyskiwania energii

Raport / Publikacja | 5 lipca, 2017 o 18:46

Badanie Kantar Public przeprowadzone w lipcu 2017 r. dotyczące opinii Polaków na temat klimatu oraz źródeł pozyskiwania energii.

Apel Greenpeace i organizacji medycznych do Ministra Środowiska w sprawie poziomów...

Raport / Publikacja | 18 listopada, 2016 o 11:58

Wiodące organizacje medyczne oraz Fundacja Greenpeace Polska apelują do Ministra Środowiska o ułatwienie dostępu do informacji o niebezpiecznym dla zdrowia stężeniu smogu.

Raport IEO o kondycji polskiego przemysłu produkcji urządzeń dla energetyki odnawialnej

Raport / Publikacja | 2 czerwca, 2016 o 14:00

Obecnie w Polsce w sektorze OZE jest zatrudnionych 33 tys. osób. Wiele firm specjalizujących się w produkcji urządzeń do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych ogranicza jednak produkcję.

1 - 10 z 132 wyników.