Pytania i odpowiedzi

Strona - 5 stycznia, 2010
Najczęściej zadawane pytania:

1. Jak działa Greenpeace?

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, globalnych zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska.

Kampanie prowadzone przez Greenpeace obejmują sześć głównych obszarów ochrony środowiska - ochronę lasów i lasów deszczowych, ochronę oceanów i mórz, ochronę przed substancjami toksycznymi, globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne, energię oraz organizmy modyfikowane genetycznie. Przeczytaj więcej na temat naszych kampanii!

2. Jakie kryteria muszę spełnić, aby zostać wolontariuszem/wolontariuszką Greenpeace?

Wolontariuszem / wolontariuszką Greenpeace może zostać każdy, kto chce działać na rzecz ochrony środowiska oraz zgadza się z zasadą niestosowania przemocy. Siłę Greenpeace tworzą właśnie wolontariusze, bez których wiele z naszych działań nie byłoby możliwych. Poszukujemy osób pełnoletnich, które zgadzają się z przyjętymi przez nas celami i metodami prowadzenia kampanii, chciałyby poszerzyć swoje umiejętności i mogą poświęcić miesięcznie co najmniej kilka godzin na rzecz organizacji, w zależności od założonej przez siebie intensywności działań. Atutem będą wszelkie niestandardowe umiejętności, a także komunikatywność, umiejętność współpracy w grupie, prawo jazdy oraz znajomość języka angielskiego.

3. Chcę do was dołączyć. Co mam zrobić?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy o tu. Zostaniesz zaproszony na spotkanie informacyjne dotyczące naszej organizacji oraz przeprowadzimy z Tobą krótką rozmowę. Następnie otrzymasz możliwość uczestniczenia w pracach grupy i zostaniesz dołączony do listy informacyjnej grupy lokalnej w Twoim mieście lub poza grupą, jeśli tak wybierzesz.

4. Czy muszę być na diecie wegetariańskiej, by dołączyć do wolontariatu Greenpeace?

Nie musisz. Sposób Twojego odżywiania nie ma dla nas znaczenia. Jednak nasza polityka wewnątrz organizacji jest taka, że nie kupujemy mięsa za pieniądze fundacyjne, a w miarę możliwości oferujemy posiłki wegańskie.

5. Ile wynoszą składki członkowskie?

Greenpeace nie zbiera składek od swoich wolontariuszy. Bycie wolontariuszem nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami finansowymi.

6. Skąd Greenpeace ma pieniądze na działania?

Aby zachować swoją niezależność, Greenpeace nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania Greenpeace finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców.

7. Czym zajmują się wolontariusze Greenpeace?

Wolontariusze działają w grupach lokalnych w swoich miastach oraz biorą udział w działaniach ogólnopolskich i międzynarodowych. Spektrum działań jest szerokie: od zbierania podpisów, przygotowania happeningów, udziału w festiwalach muzycznych po działania manualne, graficzne i techniczne – dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie. Greenpeace oferuje również szkolenia, spotkania i warsztaty podnoszące kwalifikacje wolontariuszy. Bez względu na wiek każdy znajdzie coś dla siebie.

8. Czym zajmuje się grupa lokalna?

Grupy lokalne działają w ramach kampanii prowadzonych przez Greenpeace, organizując wydarzenia lokalne, takie jak: happeningi, pokazy filmowe, wystawy, spotkania dyskusyjne, stoiska informacyjne. Każda grupa ma koordynatora lokalnego, który jest osobą kontaktową dla nowych wolontariuszy, wprowadza ich w działania organizacji i czuwa nad sprawną organizacją działań lokalnych.

9. Czy mogę pomóc, jeśli w moim mieście nie ma grupy lokalnej albo interesują mnie tylko działania aktywistyczne?

Oczywiście, że tak! Dla takich osób również jest u nas miejsce. Grupy lokalne mamy w kilku miastach Polski, a wolontariuszy z kilkudziesięciu.
Osoby, które działają z nami, a nie są zrzeszone w grupy lokalne to tzw. "wolne elektrony". Kontakujemy się z nimi oddzielnie i zapraszamy na nasze wszystkie wydarzenia, szkolenia, spotkania i happeningi, by mogły brać udział w życiu sieci wolontariuszy bez przeszkód.

10. Czy dostanę zaświadczenie o odbyciu wolontariatu w Greenpeace?

Tak, nasi wolontariusze na życzenie mogą otrzymać referencje lub zaświadczenie o odbyciu wolontariatu w Greenpeace.

Tematy