Adoptuj Pszczołę po raz szósty - w tym roku jeszcze bardziej potrzebna niż wcześniej!

Informacja prasowa - 12 września, 2018
Ruszyła szósta edycja akcji Adoptuj Pszczołę, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym owadom zapylającym. Decydując się na wirtualne „adopcje” na stronie adoptujpszczole.pl, każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym. W tym roku adopcje pomogą m.in. poszerzyć krąg instytucji wdrażających Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających. Inicjatorem akcji jest Fundacja Greenpeace Polska.

Akcja Adoptuj Pszczołę trwa już sześć lat. Przez ten czas powstał ogromny rój pszczelich przyjaciół – ludzi, którzy chcą pomagać zapylaczom i wiedzą, jak ważne są one dla nas wszystkich. Dzięki zaangażowaniu dziesiątek tysięcy osób powstało wiele cennych inicjatyw, które pomagają chronić owady zapylające [1]: od stawiania hoteli dla dzikich zapylaczy, przez odbudowę pszczelej populacji po katastrofie w Przyczynie Dolnej, badania nad kondycją zapylaczy aż po stworzenie i konsultacje społeczne Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających [2]. Głos pszczelich przyjaciół pomógł też wprowadzić w kwietniu tego roku całkowity unijny zakaz stosowania neonikotynoidów – pestycydów, które według setek najnowszych badań naukowych mają szczególnie szkodliwy wpływ na populacje zapylaczy [3].

Niestety w wyniku złych decyzji podjętych niedawno przez ministra rolnictwa, Polska przestała być jednym z liderów pszczelej ochrony w Europie. W odpowiedzi na oczekiwania wielkiego przemysłu, minister rolnictwa dopuścił stosowanie zakazanych w całej UE szkodliwych dla pszczół pestycydów [4]. Przez to w przyszłym roku pola rzepaku staną się dla zapylaczy toksyczną pułapką [5]. Dlatego teraz jak nigdy wcześniej potrzebujemy wspólnego działania na rzecz pszczół. To dzięki wielkiemu zaangażowaniu adoptujących mamy szansę powstrzymać niebezpieczny trend. Zróbmy to razem – mówi Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii Adoptuj Pszczołę w Greenpeace Polska.

Z tego względu tak ważne jest to, że tegoroczne adopcje pomogą rozbudowywać koalicję osób i instytucji wdrażających Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających – stworzony przez naukowców i pszczelarzy wszechstronny plan działań, którego celem jest coraz lepsza ochrona zapylaczy. Dzięki adoptującym kontynuowane będą również badania roślin miododajnych pod kątem zagrożenia pszczół szkodliwymi neonikotynoidami. Adopcje umożliwią także interwencje w przypadku dużych zatruć pszczół pestycydami.

Nowym celem tegorocznej akcji jest próba stworzenia systemu, który ułatwi pszczelarzom i rolnikom wzajemne informowanie się o planowanych działaniach, by mogli unikać katastrof ekologicznych takich jak tegoroczne zatrucie pszczół w Bożympolu [6].

Tak jak w ubiegłych latach, dajemy możliwość dokonania „adopcji” jednorazowej lub regularnego zaangażowania na rzecz pszczół. Takie comiesięczne adopcje są bardzo ważne, bo pomagają działać długofalowo. Im więcej pszczelich adopcji, tym większa szansa na to, że zrobimy razem coś naprawdę wielkiego, co będzie dobrze służyć pszczelarzom, rolnikom, a przez to nam wszystkim! – mówi Katarzyna Jagiełło.

Aby wziąć udział w akcji Adoptuj Pszczołę, należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i „adoptować" dowolną liczbę wirtualnych pszczół. Podczas adopcji można wybrać pomiędzy adopcją jednorazową a tzw. adopcją regularną, czyli odnawianą co miesiąc. Osoby, które zdecydują się na adopcję regularną, otrzymają Pakiet Pszczelego Bohatera, na który składa się m.in. certyfikat i koszulka Pszczelego Bohatera, a także kalendarz na rok 2019 z pszczelimi ciekawostkami.

Pszczoły można adoptować do 24 października. Partnerem akcji Adoptuj Pszczołę już po raz czwarty jest portal gazeta.pl.

Przypisy

[1] Więcej: adoptujpszczole.pl/jubileusz

[2] Więcej: adoptujpszczole.pl/strategia

[3] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Trzy-grozne-dla-pszczol-neonikotynoidy-zakazane-mimo-stanowiska-Polski/

[4] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Minister-rolnictwa-zezwolil-na-uzycie-zabojczych-dla-pszczol-pestycydow/

[5] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Neonikotynoidy-grozne-nie-tylko-dla-pszczol/

[6] http://www.greenpeace.org/poland/pl/wydarzenia/polska/Zginelo-10-milionow-pszczol/

Tematy