Akcja „Adoptuj pszczołę” pobiła kolejny rekord!

Informacja prasowa - 19 listopada, 2017
Piąta edycja akcji crowdfundingowej Greenpeace „Adoptuj pszczołę” (adoptujpszczole.pl) okazała się wielkim sukcesem. Ponad 9600 osób adoptowało ponad 140 tys. pszczół, dzięki temu jest to największa polska zbiórka społecznościowa pod względem liczby uczestników, jak i największa akcja Adoptuj Pszczołę pod względem zaadoptowanych pszczół. Ambasadorką akcji jest dziennikarka Dorota Wellman, wspomagają ją między innymi siostry Przybysz i Marcin Bosak.

Kolejna rekordowa edycja

Piąta, jubileuszowa edycja „Adoptuj pszczołę”, po raz kolejny udowodniła, że jest to jedna z największych akcja crowdfundingowych w Polsce pod względem liczby uczestników. We wcześniejszych edycjach wzięło udział łącznie ponad 30 tysięcy osób, w tym roku dołączyło do nich ponad 9600 kolejnych. Tegoroczna edycja akcji okazała się rekordowa zarówno pod względem liczby uczestników, jak i „adopcji” – ponad 140 000 wirtualnych pszczół znalazło swoich „opiekunów”. Do grona osób wspierających kampanię dołączyła w tym roku Dorota Wellman, która została oficjalną ambasadorką akcji.

- „Adoptuj pszczołę” co roku pokazuje, jak ważne dla Polek i Polaków jest dobro pszczół i innych owadów zapylających. Dzięki akcji tysiące osób angażują się w pomaganie pszczołom. Oznacza to nie tylko wirtualną adopcję. Wielu uczestników akcji buduje hotele dla owadów zapylających i opiekuje się nimi, inni tworzą ogrody przyjazne zapylaczom, biorą udział w badaniach naukowych - Wielkim Spisie Zapylaczy. Tym razem dzięki akcji stworzymy kluczową dla bezpieczeństwa pszczół Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających - mówi Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii w Greenpeace Polska.

Od 5 lat dzięki akcji „Adoptuj pszczołę" w całej Polsce tysiące osób wspólnie z Greenpeace robią wspaniałe rzeczy dla owadów zapylających. To, co udało się dotychczas dla nich zrobić pokazuje, że Polacy kochają pszczoły i potrafią się odwdzięczyć za ich ciężką pracę. Od budowy hoteli dla dzikich zapylaczy, przez odbudowę pszczelej populacji po katastrofie w Przyczynie Dolnej, po badania naukowe w modelu nauki obywatelskiej. Więcej informacji na temat dotychczasowych edycji akcji można znaleźć na stronie adoptujpszczole.pl/jubileusz.

Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających

W tym roku dzięki „Adoptuj pszczołę" powstanie Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających. Powstawać będzie przy współpracy pszczelarzy, naukowców, praktyków rolnictwa przyjaznego pszczołom i wszystkich chętnych. Strategia będzie kompleksowym planem działań i zestawem rekomendacji, odnoszącym się do aktualnych wyzwań związanych z ochroną owadów zapylających. Dlatego ważnym elementem jej tworzenia będą analizy prawne i merytoryczne obecnych regulacji i przepisów, które mogą wpływać na sytuację pszczół, konsultacje z pszczelarzami i rolnikami, międzynarodowe konsultacje podobnych dokumentów, które funkcjonują w innych państwa UE, a także analizy badań naukowych nad owadami zapylającymi, w tym wyników trwającego od dwóch lat Wielkiego Spisu Zapylaczy. Strategia powstanie w pierwszej połowie 2018 roku, a do współpracy przy jego powstawaniu zostały zaproszone Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Środowiska.

Partnerem medialnym akcji „Adoptuj pszczołę” jest gazeta.pl. Z kolei osoby, które zdecydowały się na adopcję regularną, czyli comiesięczne darowizny na rzecz pszczół, otrzymają Pakiet Pszczelego Bohatera, w skład którego wchodzi m.in. kupon rabatowy na powieść „Rój” Laline Paull przekazany przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Tematy