Greenpeace odsłonił największą pszczołę miejską w Polsce

Informacja prasowa - 23 września, 2015
W warszawskim Parku Szczęśliwickim odsłonięto największą w Polsce pszczołę miejską. Obraz naziemny, autorstwa Jarosława Koziary, przedstawiający pszczołę o powierzchni ponad 2500 m2, powstał w ramach akcji „Adoptuj pszczołę” (www.adoptujpszczole.pl) organizowanej przez Greenpeace.

Z okazji trwającej do 15 października akcji „Adoptuj pszczołę” Greenpeace odsłonił na zboczu Górki Szczęśliwickiej w Warszawie land art, przedstawiający największą w Polsce pszczołę miejską. Kształt pszczoły o powierzchni ponad 2500 m2 obsiany został miododajną koniczyną. W ten sposób Jarosław Koziara - autor pracy - zwraca uwagę na konieczność ochrony owadów zapylających oraz zachęca do wirtualnej adopcji pszczół.

- Polki i Polacy po raz kolejny udowadniają, że los pszczół jest dla nich ważny i że chcą pomagać zapylaczom. W ciągu niespełna dwóch tygodni od rozpoczęcia akcji wzięło w niej udział ponad 4 tysiące osób, adoptując 65 tysięcy wirtualnych pszczół - powiedziała Katarzyna Jagiełło z Greenpeace. - Aby możliwe było przeprowadzenie Wielkiego Spisu Zapylaczy, czyli nowatorskich badań nad sytuacją pszczół miodnych oraz dziko żyjących w Polsce, swoich „opiekunów” musi znaleźć jeszcze 25 tysięcy pszczół.

Wielki Spis Zapylaczy prowadzony będzie we współpracy z badaczami z najlepszych polskich ośrodków naukowych. Partnerem naukowym akcji „Adoptuj pszczołę” jest  Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas Spisu wykorzystane zostaną mechanizmy nauki obywatelskiej: każdy będzie mógł dołączyć do zespołu naukowego i wspólnie z naukowcami badać pszczoły. Podczas Wielkiego Spisu Zapylaczy sprawdzona zostanie liczebność i występowanie różnych gatunków pszczół, a także przebadany ich stan. Badania pozwolą określić, co szczególnie szkodzi owadom zapylającym i jakie warunki są dla nich najbardziej odpowiednie, by mogły bezpiecznie żyć i pracować.

To już trzecia edycja akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj pszczołę". W ciągu trzech lat na wirtualną adopcję pszczół zdecydowało się kilkanaście tysięcy osób. Jest to największy projekt crowdfundingowy w Polsce pod względem liczby darczyńców.

Jarosław Koziara - performer i artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor scenografii teatralnych (m.in. w Teatrze Wielkim w Warszawie), plenerowych i telewizyjnych (np. Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Twórca grafik i scenografii koncertowych dla zespołu Voo Voo. Twórca wielohektarowych land artów, organizator Festiwalu Landart (http://landart.lubelskie.pl). Miłośnik pszczół - ukończył technikum pszczelarskie w Pszczelej Woli.

Odsłonięcie największej pszczoły miejskiej w Polsce

 

 

Tematy