Czy wiesz co jesz?

Informacja prasowa - 4 sierpnia, 2006
Greenpeace daje polskim konsumentom narzędzie do robienia zakupów bez GMO.

Maciej Kuroń odpowiada na pytania dziennikarzy podczas oficjalnego zaprezentowania przewodnika informującego o żywności modyfikowanej genetycznie obecnej na polskim rynku "Czy wiesz co jesz?".

Greenpeace, w towarzystwie znanego publicysty kulinarnego Macieja Kuronia, przedstawił poradnik: "Czy wiesz co jesz - Zakupy bez GMO". W warszawskiej restauracji "Zielony świat" kucharze z Izraela, Irlandii, Palestyny i Polski przygotowywali potrawy pochodzące z ich stron, używając wyłącznie produktów nie zawierających GMO (organizmów genetycznie modyfikowanych).

Poradnik powstał na podstawie pisemnych deklaracji 33 największych sieci detalicznych oraz 56 głównych producentów żywności, którzy wypełnili kwestionariusz przygotowany przez Greenpeace. Zawiera on najbardziej popularne produkty, pogrupowane na kategorie oraz część pokazującą, które sieci detaliczne sprzedają produkty zawierające GMO, a które nie. Badania PBS (1) pokazują, że 76 procent Polaków nie chce kupować żywności manipulowanej genetycznie.

"Dzięki poradnikowi każdy z nas może zabezpieczyć się przed nieświadomym kupnem produktu zawierającego GMO. Takie same przewodniki ukazały się w poprzednich latach w większości krajów Europy, gdzie rynek jest już praktycznie zamknięty dla GMO. Cieszę się, że wreszcie udało nam się przygotować taki poradnik w Polsce." - powiedziała Joanna Miś, koordynatorka projektu "Zakupy bez GMO".

Wprowadzona w 2004 regulacja unijna nakazuje znakowanie wszystkich produktów zawierających GMO. Niestety legislacja zawiera lukę, produkty wytworzone ze zwierząt karmionych paszą GMO, nie muszą być znakowane. Greenpeace dąży do tego, aby również takie produkty musiały być znakowane i w całej Europie zbiera podpisy pod żądaniem zamknięcia tej luki. Podpis pod petycją w tej sprawie można złożyć na naszej stronie internetowej . Po zebraniu miliona podpisów Greenpeace przekaże je Komisji Europejskiej.

"Mamy zakaz uprawy GMO, ale w tym samym czasie importowana soja transgeniczna trafia do niektórych produktów sprzedawanych w naszym kraju. Jeśli największe firmy sektora żywnościowego w Polsce poważnie traktują preferencje Polaków odnośnie GMO, powinny jak najszybciej zastąpić produkty transgeniczne takimi, które są czyste bądź ekologiczne." - powiedział Maciej Muskat, koordynator kampanii Greenpeace w Polsce.

Przypisy:

1) Badania stosunku Polaków do GMO, zostały przeprowadzone przez PBS w dniach 10-11.09.2005 r. na reprezentatywnej grupie 1079 osób (pol)