Dolina Rospudy bezpieczna – Eko-patrole nie będą dłużej potrzebne…

Komisja Europejska kieruje sprawę obwodnicy Augustowa do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Informacja prasowa - 22 marca, 2007
Wczoraj Komisja Europejska zdecydowała skierować sprawę obwodnicy Augustowa do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wcześniej minister Szyszko zapewnił, że w okresie lęgowym w Dolinie Rospudy nie będą prowadzone żadne prace budowlane. Dlatego podjęliśmy decyzję o zakończeniu eko-patroli, które były prowadzone nieprzerwanie od 1 marca.

Dolina Rospudy wczesną wiosną

Nasi wolontariusze, wraz z mieszkańcami okolicznych wiosek, czuwali na miejscu na wypadek, gdyby drogowcy zdecydowali się prowadzić prace budowlane w lesie, pomimo okresu ochronnego.

„Ostatnie tygodnie pokazały nie tylko to, jak wielu ludzi w Polsce rozumie potrzebę ochrony przyrody, ale także, jak dużo są w stanie zrobić, żeby tę przyrodę uratować. Stało się także jasne, że Polacy nie są narodem, który jest gotów poświęcać najcenniejsze części ekologicznej spuścizny na ołtarzu postępu, rozumianego jako rozwój motoryzacji po trupach. To wszystko jest dla nas krzepiące i daje nadzieję, że świadomość ekologiczna w Polsce będzie szybko rosnąć.” - powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Komisja Europejska zdecydowała się również wystąpić do Trybunału z wnioskiem o wydanie decyzji o natychmiastowym wstrzymaniu prac budowlanych do czasu wydania werdyktu, który może zapaść najprawdopodobniej za półtora roku. Mamy nadzieję, że w wypadku wydania tej decyzji, rząd Polski uszanuje ją i wstrzyma prace. W przypadku przegranej, Polska poniesie ogromne koszty związane nie tylko z karami nałożonymi przez Trybunał, ale również z zerwaniem niedawno podpisanego kontraktu z firmą "Budimex". Społeczeństwo powinno jak najszybciej dowiedzieć się, kto w takim przypadku poniesie odpowiedzialność za podjęcie niewłaściwych decyzji.

„Źle się stało, że sprawą musi zająć się Trybunał. Ale najgorsze jest to, że w obliczu najbardziej prawdopodobnego wyniku procesu, czyli przegrania sprawy przez Polskę, władze nadal upierają się przy obecnym stanowisku. Jeśli rządowi naprawdę tak bardzo zależy na budowie tej obwodnicy i poprawieniu bezpieczeństwa mieszkańców Augustowa, to oczywistym jest, że powinien jak najszybciej i ze zdwojoną energią rozpocząć prace nad wariantem alternatywnym”- dodał Muskat.

Według badań CBOS 41 proc. Polaków uważa, że zachowanie przyrody jest ważniejsze od modernizacji. Z kolei 24 proc. wybiera postęp (budowa dróg, rozwój przemysłu). Umiarkowane stanowisko wobec takiej alternatywy zajęło 27 proc. badanych. CBOS zbadał też stosunek do budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Tylko co piąty Polak (19 proc.) chce, by była budowana w wariancie popieranym przez rząd, przecinającym cenne przyrodniczo torfowisko. 62 proc. Polaków chce, by je ominęła. 17 proc. odpowiada, że nie ma wystarczającej wiedzy, by zająć jednoznaczne stanowisko. Podobne wyniki dał sondaż PBS dla "Gazety" z 26 lutego.