GREENPEACE kontra kłusownicy morscy

Informacja prasowa - 16 marca, 2006
Aktywiści Greenpeace zablokowali w czwartek 16 marca w porcie w Świnoujściu dalekomorski trawler kłusowniczy - Carmen.

Greenpeace w Świnoujściu

Ekolodzy użyli łańcuchów, żeby zatrzymać statek w porcie i jednocześnie rozwiesili na jego burcie transparent z napisem: "Zatrzymać Kłusownictwo".

Akcja ta ma na celu wezwanie polskiego rządu do podjęcia kroków zmierzających do zatrzymania jednostki w  i uniemożliwienie jej prowadzenia nielegalnych połowów. 

Statek Carmen wpłynął do portu w Świnoujściu w sobotę 11 marca. Do tej pory stał zacumowany w porcie Rostock, razem z czterema jednostkami bliźniaczymi (Rosita, Eva, Juanita, Isabella).Statki wpłynęły tam w listopadzie, po zakończeniu połowów na Atlantyku. Od tego momentu Greenpeace zwracał uwagę na rażące zaniedbania w kwestii przestrzegania przepisów unijnych, mówiących jasno o zakazie zaopatrywania w prowiant i paliwo oraz udzielania jakiejkolwiek pomocy formalnej i technicznej statkom kłusowniczym, znajdującym się w portach Unii Europejskiej [1]. W trakcie pobytu w Niemczech jednostki zostały zaopatrzone, przy ewidentnym pogwałceniu przepisów prawnych. W ostatnią sobotę, w porcie w Rostock, Greenpeace zablokował 4 z 5 statków (oprócz Carmen, która popłynęła do Polski).

"Żądamy od Rządu Polski zapewnienia, że ta jednostka nie zostanie wypuszczona z portu bez upewnienia się, że jej załoga będzie przestrzegać międzynarodowych porozumień w sprawie rybołówstwa. Polska jest zobligowana przez międzynarodowe porozumienia do przeciwdziałania kłusownictwu morskiemu, ma do dyspozycji przepisy prawa jasno mówiące, jak należy postępować w przypadku jednostek oskarżonych o nielegalne połowy" - mówi Katarzyna Guzek, koordynator Kampanii Morskiej Greenpeace - "Uważamy, że nasz rząd powinien zatrzymać statek w porcie. Patrząc na długoletnią historię kłusownictwa, jaką ma na swoim koncie ta jednostka, można założyć, że po wypłynięciu ze Świnoujścia ten proceder będzie kontynuowany".

Stojący obecnie w Morskiej Stoczni Remontowej statek znajduje się na tzw. "czarnej liście" Komisji Europejskiej, ze względu na kłusownictwo, którego jednostka dopuszcza się od lat. Od 2002 roku Carmen i pozostałe cztery statki bliźniacze prowadzą nielegalne połowy na wodach Atlantyku, znajdujących się pod kontrolą Organizacji Rybołówstwa Północno - Zachodniego Atlanyku (NAFO) oraz Komisji Rybołówstwa Północno - Wschodniego Atlantyku (NEAFC). Żeby utrudnić monitorowanie jednostek i nielegalne połowy, których się dopuszczają, ich armator ucieka się do zabiegów takich jak zmiany bander, a nawet nazw statków. Statek już czterokrotnie zmieniał banderę, ostatnio na gruzińską.

Greenpeace w Świnoujściu

Najnowszy raport Greenpeace "Mętne Wody" [2], opublikowany na początku marca w Paryżu, wskazuje jasno, że wartość rynkowa nielegalnych połowów prowadzonych na pełnym morzu stanowi 20% całkowitej wartości połowów dalekomorskich. Szacuje się, że proceder ten przynosi w skali globalnej straty 3-8 mld. euro rocznie. Mało tego, kłusownicy zazwyczaj stosują destrukcyjne techniki połowowe, do których zalicza się trałowanie denne. Połowy te polegają na ciągnięciu po dnie morskim obciążonych  włoków dennych, które zagarniają wszystko co znajduje się na ich drodze.

Greenpeace apeluje przy tej okazji do Polskiego Rządu o podjęcie działań na rzecz przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych moratorium na trałowanie denne na wodach eksterytorialnych. Przepis taki nie tylko ochroni przed zagładą bezcenne obszary morskie, ale dostarczy także dodatkowy instrument prawny do walki z kłusownikami.

W ciągu następnych kilku miesięcy Greenpeace razem z Fundacją Enviromental Justice będzie nagłaśniał przypadki kłusownictwa, jakie mają miejsce na wodach Atlantyku. Działanie to jest częścią podjętej w listopadzie ekspedycji pod nazwą "W Obronie Oceanów", która ma na celu nagłośnienie przypadków destrukcji siedlisk stworzeń morskich oraz zagrożeń, przed jakimi stoją obecnie morza i oceany, a także przedstawić rozwiązania w postaci globalnej sieci rezerwatów morskich [3].

Przypisy:

[1]  wg regulacji Rady Komisji Europejskiej nr 51/2006 z dn. 22 grudnia 2005, statek jest na liście jednostek kłusujących. Zasady jakie stosuje się w przypadku jednostek kłusowniczych, przebywających w portach europejskich, określa regulacja (EC) No 1300/2005 z dn. 3 sierpnia 2005

[2] Raport po angielsku w wersji elektronicznej znajduje się na stronie: http://www.greenpeace.org/international/press/reports/murky-waters

[3] Więcej informacji na temat wyprawy można znaleźć na stronie:

http://oceans.greenpeace.org/pl