Planeta w gorączce - pokaz filmów Greenpeace

Wakacje na wyspie Hel, gdańska Starówka pod wodą czy kukurydza zamiast ziemniaków? Tak może wyglądać nasza rzeczywistość za 50 lat, jeśli nie powstrzymamy zmian klimatu.

Informacja prasowa - 6 listopada, 2006
Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak: fale upałów, susze, ulewy i huragany, nie będą omijać Polski. Dowodem na to jest ostatnie, rekordowo gorące lato, z najwyższą w historii temperaturą w lipcu. Skutki zmian klimatycznych na całym świecie, a także ich konsekwencje dla Polski można było poznać podczas pokazu filmów “Planeta w gorączce”, zorganizowanego przez Greenpeace 6 listopda 2006 r. w kinie Luna.

Prognoza pogody 2056

Prognoza pogody 2056

Wraz z Jarosławem Kretem, prezenterem pogody TVP, zapraszamy do podróży w przyszłość i obejrzenia jak może wyglądać prognoza pogody za 50 lat.

Prognozę pogody można obejrzeć tutaj.

W czasie pokazu, oprócz prognozy pogody na przyszłość, można było także posłuchać opowieści znanych polskich polarników - Marka Kamińskiego i Wojciecha Moskala.  Opowiadali oni o tym, jak dramatycznie wygląda topnienie lodowców na biegunach. Także klimatolog, profesor Mirosław Miętus z IMGW przedstawił zjawisko ocieplenia klimatu z punktu widzenia nauki.

Oglądając filmy nakręcone w trakcie ekspedycji Greenpeace, widzowie przekonali się, jakie są skutki zmian klimatu na świecie: topniejące lodowce na Grenlandii i w Islandii, wyschnięte rzeki w Amazonii, tonące wyspy Kiribati na południowym Pacyfiku.

"Większość naukowców zgadza się ze stwierdzeniem, że to człowiek jest winny współczesnemu ociepleniu klimatu. Przyczyną jest spalanie paliw kopalnych. Jednak wciąż istnieje jeszcze szansa na zwolnienie procesu globalnego ocieplenia." - powiedział klimatolog, profesor Mirosław Miętus.

Aby zatrzymać zmiany klimatyczne, należy już w tej chwili radykalnie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Do połowy XXI wieku ich światowa emisja musi spaść o połowę. Musimy zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie poniżej 2°C w stosunku do epoki przedindustrialnej i jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może zapobiec globalnej katastrofie!

Pokaz odbył się w dniu, w którym rozpoczęły się negocjacje klimatyczne w Nairobi. Rządy państw, sygnatariuszy Protokołu z Kioto, będą dyskutować o tym, jakie kroki ludzkość musi podjąć, by zahamować zmiany klimatyczne. W gronie tych państw, Polska, choć wypełniła cele pierwszego okresu zobowiązań, nie cieszy się dobrą renomą. Nasza energetyka jest zdominowana przez węgiel, a z bezpiecznych dla klimatu, odnawialnych źródeł, produkujemy zaledwie 2% energii elektrycznej. Co więcej, w negocjacjach klimatycznych na szczeblu unijnym nasz rząd odgrywał do tej pory wręcz negatywną rolę, przeciwstawiając się postępowym zmianom, np. ustaleniu konkretnych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych.

"Polski rząd zachowuje się, jakby omijały go ostatnie raporty klimatologów czy nawet ekonomistów, pokazujących jakie straty ekologiczne, ludzkie i ekonomiczne oznacza zwłoka w przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Minister Szyszko powinien w Nairobi zająć odpowiedzialne stanowisko i poprzeć ustalenie nowych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych - takich, które dadzą szanse na zatrzymanie wzrostu temperatury poniżej 2 stopni Celsjusza. Zaniechanie działania oznacza milczącą zgodę na to, aby pokazane dziś prognozy stały się rzeczywistością - powiedziała Magdalena Zowsik, koordynatorka kampanii Greenpeace.

Obejrzyj prognozę pogody w Polsce na 2056 rok!

Zobacz, jak może wyglądać polski klimat za 50 lat jeśli nie zmniejszymy emisji!

Co ty możesz zrobić?

Do powstrzymania zmian klimatu możesz przyczynić się także poprzez małe, codzienne działania - zobacz jak możesz zatrzymać zmiany klimatu!

Obejrzyj prognozę pogody w Polsce na 2056 rok!

Zobacz, jak może wyglądać polski klimat za 50 lat jeśli nie zmniejszymy emisji!

Co ty możesz zrobić?

Do powstrzymania zmian klimatu możesz przyczynić się także poprzez małe, codzienne działania - zobacz jak możesz zatrzymać zmiany klimatu!