Niepotrzebne referendum - kolejne miliony wyrzucone w błoto

Frekwencja w referendum w sprawie obwodnicy Augustowa nie przekroczyła 30 %

Informacja prasowa - 21 maja, 2007
Pomimo tego, że w ciągu ostatnich tygodni do głosowania za budową obwodnicy Augustowa przez najszerszą część Doliny Rospudy wzywał premier, wszyscy koalicjanci oraz główna partia opozycji, pomimo płatnych ogłoszeń zamieszczanych przez władze Augustowa w regionalnej prasie, frekwencja w referendum w województwie podlaskim nie przekroczyła 30%. W związku z tym jego wynik nie będzie ważny, nawet jako wyraz opinii mieszkańców województwa.

Na mokradłach w Dolinie Rospudy

Mieszkańcy Podlasia nie dali się zwieść i zrozumieli, że nawet gdyby frekwencja wyniosła 100%, wynik referendum nie miałby żadnej mocy prawnej. Wszystkie partie i politycy, którzy nawoływali do referendum ponoszą odpowiedzialność za zmarnowanie około 2,5 mln złotych, które zamiast na bezsensowne referendum powinny być wydane na  poprawę bezpieczeństwa na ulicach Augustowa. Czy tak ma wyglądać tanie państwo w wydaniu głównych sił politycznych w Polsce? - powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Podczas kampanii przed referendum i wyborami na Podlasiu Jarosław Kaczyński oraz Donald Tusk przedstawiali wszystkich tych, którzy przeciwstawiają się niszczeniu najcenniejszych części polskiej przyrody jako "wrogów Polski" bądź "radykałów i ekstremistów". Tymczasem w końcu kwietnia nawet Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na skutek skargi organizacji ekologicznych, uchylił postanowienie ministra środowiska w sprawie obwodnicy Augustowa.

Dolina Rospudy została cynicznie wykorzystana przez polityków jako wyborczy wehikuł. Jak sie okazało, bezskutecznie, bo tak niska frekwencja jest porażką ich wszystkich. Podobnie jak miliony Polaków i obywateli Europy zadaję sobie pytanie: Kiedy to wreszcie się skończy? Czy nadejdzie czas, w którym politycy i drogowcy przyznają się do wieloletnich błędów wobec mieszkańców Podlasia i całej Polski ? - dodał Muskat.

W zaistniałej sytuacji Greenpeace przedstawia 3 żądania:

1. Natychmiastowego przeznaczenia sumy równej kosztowi referendum na poprawę bezpieczeństwa na ulicach Augustowa - ze środków tych partii, które nawoływały do głosowania w referendum.

2. Natychmiastowego rozpoczęcia prac nad alternatywną trasą obwodnicy Augustowa.

3. Przedstawienia społeczeństwu dotychczasowych wyników analizy przeprowadzonej przez firmę Scott&Wilson, która na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadza całościową analizę korytarza drogowego Via Baltica, którego polska część ma połączyć Warszawę z granicą w Budzisku.