Tarcza antyrakietowa zachęca do wyścigu zbrojeń

Informacja prasowa - 14 sierpnia, 2006
Od początku swego istnienia, Greenpeace prowadził kampanie przeciwko zagrożeniu, jaki stanowi broń nuklearna, opowiadając się jednocześnie za pokojową przyszłością dla wszystkich ludzi. Naszym celem jest zapewnienie, aby w przyszłości wszyscy mieli równy i zrównoważony dostęp do dóbr, umożliwiających godziwe życie: wody pitnej, czystego powietrza i gleby oraz bezpiecznej energii - bez konieczności uciekania się do zastraszania i przemocy.

Protest Greenpeace przeciwko wyścigowi zbrojeń w Brukseli przed siedzibą NATO, 14 grudnia 2006 r.

Uważamy, że zakładanie amerykańskich baz wojskowych w Europie Centralnej, w ramach tzw. "parasola antyrakietowego", stanowi barierę dla osiągnięcia pokoju na świecie. Taki system obrony rakietowej może zdestabilizować stosunki międzynarodowe i rozpocząć nową fazę światowego wyścigu zbrojeń. Ulepszanie tarczy, prowadzi do ulepszania miecza. Systemy antyrakietowe będą zachęcać producentów nowych rodzajów broni do większego wysiłku, z czego korzystać będzie tylko przemysł zbrojeniowy.

Obecnie Stany Zjednoczone odrzucają negocjacje na szczeblu międzynarodowym jako pokojową drogę prowadzącą do lepszej przyszłości, a prowadzona przez nie polityka wewnętrzna sprawia, że użycie broni nuklearnej jest bardziej prawdopodobne. Ameryka krytykuje rozprzestrzenianie broni nuklearnej w innych regionach świata, podczas gdy sama się do niego przyczynia, utrzymując i modernizując własne technologie nuklearne.

Jeśli rządy krajów Europy Środkowej, które brane są pod uwagę jako lokalizacja amerykańskiej bazy z systemem antyrakietowym, wydadzą zgodę, mogą być postrzegane jako zwolennicy niebezpiecznych doktryn USA. Wszystkie kraje mają moralny obowiązek budowania trwałego pokoju przez prowadzenie negocjacji. Wzywamy rządy do odrzucenia lokalizacji systemu antyrakietowego na ich terytorium oraz do zanegowania nowego wyścigu zbrojeń, który taki system może zainicjować. Apelujemy, by zamiast tego, wszystkie kraje opowiedziały się za negocjacjami na rzecz pokojowej przyszłości, opartej na zrównoważonym i sprawiedliwym dostępie do podstawowych zasobów ekologicznych.

Przypisy:

(1) W 2002 roku Stany Zjednoczone wycofały się z Traktatu o Ograniczeniu Systemów Obrony Przeciwrakietowej (Anti-Ballistic Missile Treaty), który miał służyć zahamowaniu rozwoju tego rodzaju technologii. USA nie ratyfikowały również Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (Comprehensive Test Ban Treaty). Utrzymując i modernizujac własne technologie jądrowe, Stany Zjednoczone łamią założenia Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (Non Proliferation Treaty), a zwłaszcza zobowiązanie dotyczące "prowadzenia negocjacji w dobrej wierze i przy użyciu skutecznych środków dla szybkiego przerwania wyścigu zbrojeń oraz dla rozbrojenia nuklearnego" (Artykuł IV; http://www.fas.org/nuke/control/npt/text/npt2.htm)

(2) Amerykańska polityka bezpieczeńswa, która opowiada się za wojną prewencyjną. USA zachęcają do rozwijania badań nad bronią jądrową, która zapewni "bardziej elastyczne możliwosci" w wypadku konfliktu lub napięcia militarnego bądź politycznego. Taka postawa w znacznym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo użycia broni jądrowej. W Amerykańskiej Strategii Bezpieczeństwa z 2006 roku czytamy: "nie wykluczamy użycia siły przed atakiem ze strony wroga, nawet jeśli nie ma pewności co do czasu i miejsca tego ataku." - http://www.whitehouse.gov/nsc/nss/2006/nss2006.pdf