"Fosfory" zapowiadają zamknięcie hałdy w Wiślince – Greenpeace wyraża zadowolenie

Informacja prasowa - 1 czerwca, 2007
Na konferencji prasowej, która odbyła się 31 maja w siedzibie GZNF "Fosfory-Ciech", zakład przedstawił wstępny plan zamknięcia i zabezpieczenia składowiska fosfogipsów w Wiślince. Propozycja ta zawiera na razie bardzo ogólne założenia, jest to jednak pierwszy konkretny krok Zakładów w stronę zlikwidowania problemu. To sukces mieszkańców Trójmiasta i sukces kampanii Greenpeace.

Mieszkańcy Trójmiasta przeciwko trującej hałdzie.

Mieszkańcy Trójmiasta przeciwko trującej hałdzie.

Z dużym zadowoleniem przyjmujemy obietnicę Dyrekcji GZNF, że do końca 2009 roku hałda będzie zabezpieczona tak, by nie oddziaływała negatywnie na ludzi i środowisko. Greenpeace przez cały czas będzie monitorował proces zamykania hałdy w Wiślince – zarówno projekt, jak i jego wykonanie. Zakłady zobowiązały się też informować nas na bieżąco o swoich działaniach. - powiedział Łukasz Supergan, koordynator kampanii toksycznej Greenpeace.

Organizacja ekologiczna domagała się od "Fosforów" zaprzestania produkcji kwasu fosforowego (lub przejścia na produkcję bezodpadową) oraz zabezpieczenia hałdy. Zakład zapowiedział spełnienie obu tych postulatów. Dyrekcja GZNF "Fosfory" obiecała, że do roku 2009 składowisko zostanie zabezpieczone tak, by nie miało szkodliwego wpływu na środowisko. Natomiast produkcja nawozów będzie prowadzona w oparciu o kupowany kwas fosforowy.

Mimo zadowolenia, Greenpeace nie ogłasza jeszcze zakończenia kampanii. Jedynie część z planowanych przez "Fosfory" rozwiązań pokrywa się z postulatami organizacji, pozostałe zaś stanowią alternatywne propozycje, z których część budzi wątpliwości ekologów. Dlatego zamierzają przeanalizować i skonsultować je z niezależnymi naukowcami i przekazać ich ewentualne uwagi przedstawicielom "Fosforów", "Ciechu" oraz Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

Nie uważamy naszej kampanii za zakończoną, ale uznajemy, że weszła ona w nową fazę, w której nasz głos zaczął być w końcu uwzględniany przez dyrekcję fabryki. - powiedział Łukasz Supergan.

Greenpeace ma nadzieję, że dyrekcja GZNF "Fosfory" bezzwłocznie przystąpi do realizacji przedstawionych planów. Przedstawiciele organizacji zapewniają jednocześnie, że będą przyglądać się działaniom Zakładów tak długo, aż szkodliwy wpływ hałdy nie zostanie definitywnie wyeliminowany.

Zobacz także: