Greenpeace wzywa flotę wielorybniczą do pozostania w porcie

Informacja prasowa - 15 listopada, 2006
Pomimo ostrej, międzynarodowej krytyki wspartej przez lokalne organizacje pozarządowe, składająca się z sześciu statków, flota wielorybnicza kończy przygotowania do wyjścia z japońskiego portu Shimonoseki, ma ona w planach upolowanie około 1000 wielorybów, które zamieszkują obszar Morskiego Rezerwatu Waleni na Oceanie Południowym. Greenpeace wzywa rząd Japonii, aby zatrzymał flotę w porcie, zaprzestał fałszywych badań i rozpoczął działania, mające na celu ochronę zagrożonych gatunków.

Japońska flota wielorybnicza wyrusza z portu na wody Oceanu Południowego. wielorybnicy planują w 2007 r. odstrzał blisko 1000 waleni w tym zagrożonych wyginięciem finwali.

Japońska flota wielorybnicza wyrusza z portu na wody Oceanu Południowego. wielorybnicy planują w 2007 r. odstrzał blisko 1000 waleni w tym zagrożonych wyginięciem finwali.

W związku z akcją rozszerzonych "badań" nad wielorybnictwem, oficjalnie nazwaną "analizą wykonalności", flota planuje ustrzelić 935 płetwali karłowatych i 10 zagrożonych wyginięciem finwali, realizacja tego planu będzie trwać do marca 2007, kiedy to statki powrócą do Japonii z ładowniami pełnymi mięsa wielorybów.

"Pomysł, aby projekt połowu wielorybów nazwać "badaniami" jest zniewagą dla nauki i narodu japońskiego"- powiedział Junichi Sato koordynator kampanii na rzecz ochrony mórz i oceanów japońskiej sekcji Greenpeace. Projekt "badawczy" jest forsowany przez niewielką grupę polityków i biurokratów, którzy chcą utrzymać swoje żywotne interesy w jednym z najbardziej przestarzałych przemysłów w Japonii, na koszt tamtejszych podatników.

W trakcie sezonu połowowego 2005/2006 flota przemierzyła tysiące mil do morskiego rezerwatu waleni na Oceanie Południowym, aby wykonać pierwszą fazę "analizy wykonalności" tzn. chciano sprawdzić czy jest możliwe upolowanie około 1000 wielorybów. Okazało się, że jest to możliwe, jednak zapobiegli temu aktywiści Greenpeace stając na drodze harpunnikom i służąc wielorybom za "ludzkie tarcze". Według delegacji japońskiej biorącej udział w tegorocznym spotkaniu Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej ekspedycja zakończyła się sukcesem.

"Skoro ostatnia "analiza wykonalności" była tak owocna, to w jakim celu potrzebna jest następna?" - pyta międzynarodowy koordynator projektu Greenpeace: "W Obronie Oceanów", Jon Frizell -  "Ten program to tylko marna wymówka stosowana, aby wznowić komercyjne połowy wielorybów, pomimo braku zapotrzebowania na japońskim rynku."

Ostatnio, w odpowiedzi na propozycję eksportu mięsa wielorybów złowionych przez islandzkiego wielorybnika, który niedawno dostał zgodę na ich komercyjny połów, ambasador japoński na Islandii przyznał, że jego kraj posiada spore zapasy jeszcze nie sprzedanego mięsa.

Badanie opinii publicznej, przeprowadzone w Japonii w czerwcu 2006 roku przez Japońskie Centrum Badawcze, będące filią Instytut Gallupa  wykazało że 95% Japończyków bardzo rzadko, albo nigdy nie je mięsa wielorybów, a ponad 70% nie popiera połowów wielorybów na południowym oceanie.