Jak McDonald's napędza niszczenie dżungli Amazońskiej

Informacja prasowa - 6 czerwca, 2006
Śledztwo przeprowadzone przez Greenpeace łączy fastfoodowego giganta z destrukcją lasów pierwotnych.

Lasy pierwotne Amazonii.

Greenpeace ujawnia dziś rolę, jaką McDonald's, największa na świecie sieć restauracji typu fast food odgrywa w destrukcji lasów pierwotnych Amazonii [1].

Rozpoczynając kampanię, która ma na celu stawienie czoła, kolejnemu, grożącemu amazońskiej dżungli niebezpieczeństwu, Greenpeace ujawnia dziś wynik trwającego rok  śledztwa przeprowadzonego przez ekologów, które zaowocowało stworzeniem raportu "Eating up the Amazon"[2]. Wykorzystano w nim: zdjęcia satelitarne, zwiad lotniczy, nieujawnione wcześniej dokumenty rządowe oraz monitoring naziemny. Wszystko to, aby ujawnić, w jaki sposób soja, uprawiana w miejscu wykarczowanej dżungli amazońskiej, dostaje się do restauracji McDonald's w Europie.

Dodatkowo aktywiści, Greenpeace w Wielkiej Brytanii i Niemczech przeprowadzili dziś pokojowe akcje protestacyjne.

Historia zaczyna się od trzech amerykańskich gigantów spożywczych: Archer Daniels Midland, Bunge and Cargill. Firmy te, kontrolując większość europejskiego rynku soi [3] przyczyniają się do zniszczenia lasów pierwotnych, uprawiając na ich miejscu soję, która jest wykorzystywana na starym kontynencie jako pasza dla zwierząt. Cargill wiedzie tu niechlubny prym. Właśnie Cargill zbudował nielegalny port w Amazonii, skąd eksportuje soję do swojego terminalu w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. Stamtąd ziarna trafiają do producenta żywności, należącej do Cargill firmy Sun Valley, gdzie karmi się nimi kurczaki, używane do przygotowania McNuggets, które następnie są dystrybuowane do restauracji McDonald's w całej Europie.

Ponadto firma Cargill wchodzi w szemrane interesy z nieuczciwymi farmerami, którzy nielegalnie karczują i ograbiają lasy publiczne oraz tereny należące do rdzennej ludności, którą często wykorzystują jako niewolniczą siłę roboczą.

"Cargill równa z ziemią Amazonię, aby uprawiać soję, a następnie produkować mięso sprzedawane w Europie. Za każdym razem, gdy kupujesz kurczaka McNuggets, zjadasz kawałek Amazonii" - mówi Gavin Edwards, koordynator kampanii "leśnej" Greenpeace.

Niedawny raport opublikowany w magazynie naukowym Nature [4] ostrzega, że 40% Amazonii zostanie bezpowrotnie utracone do roku 2050, jeśli utrzymają się obecne trendy rozwoju rolnictwa. Zagrozi to bioróżnorodności i poważnie przyczyni się do ocieplenia klimatu. Monokultury soi są także zależne od stosowania toksycznych chemikaliów. Coraz większy obszar zajmuje też soja modyfikowana genetycznie.

"Te zbrodnicze działania rozciągają się od serca Amazonii, aż do całego europejskiego rynku spożywczego. Supermarkety i sieci fast food, takie jak McDonald's, muszą zagwarantować swoim klientom, że ich produkty nie mają związków z zagładą amazońskiej dżungli, niewolnictwem i innymi formami naruszania praw człowieka" - dodaje Edwards.

Przypisy:

[1] Greenpeace posiada dowody w postaci dokumentów, które dowodzą, że:

 • Soja z farm w Amazonii jest eksportowana z Santarém do Europy, razem z soją z innych regionów. W okresie od marca 2005 do stycznia 2006, Cargill wyeksportował ponad     220 000 ton brazylijskiej soi z Santarém do Liverpoolu w Wielkiej Brytanii

 • Greenpeace śledził soję pochodzącą z Santarém na jej drodze od magazynów Cargill w Liverpoolu do producenta żywności, którego kurczaki są następnie przetwarzane w McNuggets i inne produkty Sun Valley. Wysocy rangą pracownicy Sun Valley powiedzieli Greenpeace, że 25% paszy do karmienia ich kurczaków pochodzi z magazynów w Liverpoolu

 • Sun Valley zaopatruje w kurczaki restauracje McDonald's w całej Europie.

 • Poprzez poszczególne oddziały firmy McDonald's w Wolverhampton in Orleans we Francji, Sun Valley jest największym dostawcą drobiu dla McDonald's w Europie.

 • Podczas zeszłotygodniowego spotkania pomiędzy Greenpeace UK i Greenpeace, firma nie zaprzeczyła, że ich kurczaki są karmione soją pochodzącą z Amazonii. [2] Raport "Eating up the Amazon", do pobrania z: http://www.greenpeace.org/international/press/reports/eating-up-the-amazon

  Krótszy, raport kryminalny, oparty na raporcie, dostępny tutaj: http://www.greenpeace.org/international/press/reports/amazon-soya-crime-file

  [3] Cargill, wraz z Archer Daniels Midland (ADM) i Bunge, kontroluje 60% produkcji soi w Brazylii i więcej niż 75% europejskiego rynku przetwórstwa soi.

  [4] Nature, 23 Marzec 2006.

Tematy