Niebezpieczna kukurydza na europejskim rynku

Informacja prasowa - 14 czerwca, 2007
Greenpeace domaga się wycofania niebezpiecznej kukurydzy z rynku UE oraz zmiany systemu autoryzacji produktów GMO

Kukurydza GMO: niebezpieczny eksperyment

Nowe badania, nad wpływem na zdrowie genetycznie zmodyfikowanej żywności, po raz kolejny [1] podważają działanie władz unijnych, które dopuściły do sprzedaży i konsumpcji ryzykowny produkt. Tym razem naukowcy wzięli pod lupę odporną na środek chwastobójczy, produkowany przez Monsanto, kukurydzę NK603. Odmiana ta pojawiła się na rynkach europejskich w 2004 roku i obecnie wysiewa się ją także na polach testowych w Europie. 

Francuscy naukowcy, z instytutu badawczego CRIIGEN, przeanalizowali wyniki badań, które firma Monsanto przeprowadziła na szczurach, karmionych przez 90 dni kukurydzą NK603 oraz kukurydzą konwencjonalną. W analizie tej zaobserwowano 60 istotnych różnic w organizmach dwóch grup szczurów. Dotyczyły one rozmiaru nerek, mózgu, serca i wątroby oraz znacznych odchyleń w wadze ciała. Według naukowców, dane te wskazują na możliwość pojawiania się objawów reakcji toksycznych.

Choć władze Wspólnoty miały już wcześniej wgląd w wyniki badań, nie wykazały one, podobnie do Monsanto, zaniepokojenia wspomnianymi nieprawidłowościami, uznając je za "bez znaczenia z biologicznego punktu widzenia". Raport z CRIIGEN [2] kwestionuje to założenie, a francuscy badacze twierdzą, że konieczne są dalsze badania.

To skandal, że firma, będąca wytwórcą roślin modyfikowanych genetycznie, nie tylko dostaje pozwolenie na opracowanie i przeprowadzenie badań nad bezpieczeństwem własnego produktu, ale także na dokonanie analizy wyników tych badań. Brak niezależnych instytutów badawczych, odpowiedzialnych za przeprowadzenie takich testów pokazuje, że w strukturach unijnych brakuje należytych procedur oceny bezpieczeństwa żywności. Obecnie zgoda na wprowadzenie danego produktu na rynek wydawana jest firmom praktycznie na ślepo, a konsumenci europejscy są notorycznie narażani na spożywanie szkodliwej żywności. - powiedziała Joanna Miś, koordynatorka kampanii przeciw GMO w polskim biurze Greenpeace.

Greenpeace żąda natychmiastowego wycofania z rynku kukurydzy NK603, przeprowadzenia dodatkowych badań nad tym produktem oraz zawieszenia procesu autoryzacji wszelkich produktów i upraw GMO, do czasu powstania rzeczywistego systemu kontroli ich bezpieczeństwa w ramach struktur Wspólnoty.

PRZYPISY:

[1] Podobny przypadek miał miejsce w marcu 2007, gdy zespół badawczy pod kierownictwem prof. Seraliniego z instytutu CRIIGEN opublikował analizę badań kukurydzy MON863, również dopuszczonej do obrotu i konsumpcji na obszarze Unii Europejskiej. Analiza ta wykazała, że w nerkach i wątrobach szczurów, karmionych zmutowaną kukurydzą, zaobserwowano objawy reakcji toksycznych.

[2] Raport z CRIIGEN dostępny na życzenie. Proszę o maila lub telefon.

Tagi