Rada UE utrzymuje kwestionowany przez Komisję i WTO zakaz upraw kukurydzy GMO w Austrii

Posiedzenie Rady Ochrony Środowiska Unii Europejskiej

Informacja prasowa - 19 grudnia, 2006
Rada Unii Europejskiej jest głównym organem decyzyjnym Wspólnoty. Do je kompetencji należy wydawanie aktów prawnych Unii (rozporządzenia, dyrektywy, decyzje). Składa się z ministrów spraw zagranicznych każdego z państw członkowskich lub ministrów innego resortu (np. środowiska). Członkowie Rady reprezentują interesy poszczególnych państw. Przewodniczącym Rady jest minister z kraju sprawującego aktualnie prezydencję. Prezydencja Rady przypada co pół roku na kolejne państwo członkowskie. Do końca 2006 roku prezydencja należy do Finlandii, od 1 stycznia funkcję tę obejmą Niemcy. 18 grudnia 2006 w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów środowiska UE.

Kukurydza GMO: niebezpieczny eksperyment

Kukurydza GMO: niebezpieczny eksperyment

GMO: Austria utrzymuje zakaz upraw modyfikowanej genetycznie kukurydzy

 

Greenpeace gratuluje ministrom środowiska z krajów Wspólnoty, którzy poparli prawo Austrii do ochrony konsumentów i środowiska naturalnego przed uprawami GMO. Ministrowie ci już po raz drugi odrzucili wniosek Komisji, mający na celu zmusić Austrię do zniesienia zakazu upraw dwóch odmian zmutowanej kukurydzy – MON810 firmy Monsanto i T25 GM firmy AgrEvo. Komisja przedłożyła wniosek po tym, jak Światowa Organizacja Handlu (WTO) orzekła, że według norm handlowych zakazy te są bezprawne.

 

„Ministrom środowiska krajów Unii Europejskiej należą się gratulacje za ochronę środowiska naturalnego i konsumentów przed presją interesów Stanów Zjednoczonych oraz koncernów przemysłowych. Najwyższy czas, żeby Komisja poszła w ich ślady i porzuciła plany zniesienia podobnych zakazów w Grecji i na Węgrzech.” – powiedziała Martina Holbach, doradczyni polityczna w zakresie GMO przy Greenpeace.

 

Dyrektywa dot. Strategii Morskiej: Brak konkretów

 

Dzisiejsze porozumienie w sprawie Dyrektywy dot. Strategii Morskiej pokazało, że ministrom środowiska brakuje odwagi i poświęcenia, potrzebnych, by uporać się ze skutkami działalności człowieka na morzach i oceanach, zwłaszcza w zakresie rybołówstwa. Ministrowie podważyli istotę omawianego dokumentu, wyrażając jedynie wolę ochrony środowiska morskiego. Ponadto Rada nie zajęła się kwestią rybołówstwa, co w obecnej chwili stanowi główne zagrożenie dla życia morskiego.

 

“Pragnienie ochrony i odbudowy  ekosystemów morskich to za mało. Ministrowie nie zobowiązali się do podjęcia żadnych konkretnych działań w tym celu, takich jak utworzenie Rezerwatów Morskich, na których nie można byłoby wydobywać ropy naftowej, stosować trałowania dennego i innych metod połowów ryb.” – powiedziała Saskia Richartz z Greenpeace.

 

REACH: koniec początku

 

Prawie dziewięć lat po tym, jak ministrowie środowiska państw członkowskich UE wezwali do reformy unijnego prawa chemicznego, rozporządzenie REACH zostało ostatecznie uchwalone. Tym samym zakończył się proces legislacyjny prawa, które było jednym z najmocniej lobbowanych przepisów w historii Unii. Mimo podjęcia uchwały wiele pozostało jeszcze do zrobienia.

 

REACH oznacza koniec naszej niewiedzy na temat zdrowotnych i środowiskowych skutków działania chemikaliów, także tych stosowanych w przedmiotach codziennego użytku. Oznacza również usunięcie najbardziej szkodliwych i zastąpienie ich - tam gdzie to możliwe - bezpieczniejszymi odpowiednikami (zgodnie z tzw. zasadą substytucji).

 

Mimo to wiele istotnych spraw dotyczących REACH wyjaśni się podczas wdrażania nowego prawa. Greenpeace zamierza uważnie przyglądać się procesowi wprowadzania REACH, aby zapewnić, że rozporządzenie to faktycznie zapewni nam bezpieczeństwo, poprzez rozszerzenie zasady subtytucji na wszystkie niebezpieczne chemikalia.

Więcej informacji na temat REACH, austriackiego zakazu dla GMO i Dyrektywy dot...

Więcej informacji na temat REACH, austriackiego zakazu dla GMO i Dyrektywy dot...