Rainbow Warrior dostarcza organizacji Lekarze Bez Granic pomoc humanitarną do Bejrutu

Informacja prasowa - 31 lipca, 2006
O godzinie 10:00 rano czasu środkowoeuropejskiego (CET), flagowy statek Greenpeace, Rainbow Warrior, powrócił do portu Larnaka na Cyprze, po swojej drugiej wyprawie do Bejrutu. Podczas obu wypraw Rainbow Warrior dostarczył w imieniu organizacji Lekarze Bez Granic sześćdziesięciotonowy ładunek, zawierający pomoc humanitarną. Zamierzamy przetransportować kolejne ładunki z pomocą o masie kilkuset ton.

Rainbow Warrior podczas załadunku pomocy humanitarnej dla Lekarzy Bez Granic.

Rainbow Warrior podczas załadunku pomocy humanitarnej dla Lekarzy Bez Granic.

Lekarze Bez Granic planowali przetransportować ok. 180 ton z Larnaki do Libanu, ale napotkali na poważne problemy ze znalezieniem transportu, ponieważ ze względu na konflikt zbrojny bardzo niewiele statków decyduje się na pływanie do Libanu. Greenpeace zaoferował możliwość wykorzystania statku Rainbow Warrior, który w tym czasie znajdował się na Morzu Śródziemnym. Jednak dostawa do Bejrutu to tylko pierwszy krok, podczas żmudnej podróży pomocy humanitarnej do tych, którzy jej potrzebują. (Aby dowiedzieć się więcej na temat pracy Lekarzy Bez Granic w Libanie i innych częściach świata odwiedź www.msf.org).

"Organizacja Lekarze Bez Granic jest niezwykle zadowolona z dostarczenia leków, materiałów opatrunkowych, mleka dla dzieci oraz innych artykułów pierwszej pomocy do Bejrutu przez statek Rainbow Warrior"- powiedział Bart Rijs, reprezentujący Lekarzy Bez Granic w Bejrucie - "Nasi ludzie będą musieli dostarczyć te artykuły z portu do osób, które tej pomocy potrzebują najbardziej. Do przesiedlonych rodzin, ale także do tych, którzy pozostali na południu kraju. Zespoły Lekarzy Bez Granic będą starać się dostarczyć niezbędne materiały do szpitali i do ludzi znajdujących się na terenach, gdzie bombardowania i walki są najcięższe."

Statek Rainbow Warrior nie jest zaprojektowany do transportów cargo, jednak można nim przewozić ładunek 40 ton (równowartość 105 palet). Podróż z Larnaki do Bejrutu trwa ok. 16 godzin. Wliczając w to 3 godziny wyładunku w Bejrucie, cała wyprawa trwa około 35 godzin. Aby zmniejszyć ryzyko ponoszone przez załogę, za każdym razem libańskie i izraelskie władze są informowane o kursie.

Organizacja Lekarze Bez Granic ma ponad 40 osób międzynarodowego personelu, który prowadzi stałe i przenośne kliniki, a także zaopatruje szpitale w leki i dostarcza pomoc humanitarną do obszarów ciężko dotkniętych przez konflikt zbrojny. Dostarczenie pomocy do osób najciężej dotkniętych konfliktem jest wciąż największym wyzwaniem dla organizacji.