Rainbow Warrior dostarczy niezbędne materiały do pomocy humanitarnej niesionej przez "Lekarzy Bez Granic" (MSF) w Libanie

Informacja prasowa - 31 lipca, 2006
Udostępniliśmy organizacji "Lekarze Bez Granic" (Medecins Sans Frontieres) statek "Rainbow Warrior" do transportu niezbędnych materiałów. Jednostka znajdowała się wcześniej na Morzu Śródziemnym a obecnie cumuje w porcie Larnaka, na Cyprze, gdzie przyjmuje na pokład środki medyczne.

Rainbow Warrior

Rainbow Warrior loading supplies for MSF humanitarian mission to Lebanon.

Rainbow Warrior arrives in Beirut with supplies for the MSF humanitarian mission to Lebanon.

Rainbow Warrior

Rainbow Warrior loading supplies for MSF humanitarian mission to Lebanon.

Rainbow Warrior arrives in Beirut with supplies for the MSF humanitarian mission to Lebanon.

"Rozumiemy, że humanitarne organizacje, takie jak "Lekarze Bez Granic", napotykały na ogromne trudności przy szybkim transporcie hurtowych ilości niezbędnych materiałów z Cypru do Bejrutu" powiedział Bruno Rebelle, dyrektor programowy Greenpeace International. "Jesteśmy szczęśliwi, że możemy przyczynić się do tymczasowego rozwiązania tych problemów, gdyż podobnie jak wszyscy inni, jesteśmy głęboko zaniepokojeni konsekwencjami, jakie walki na Bliskim Wschodzie mają dla ludności cywilnej.

Organizacja "Lekarze Bez Granic" ma 100 ton materiałów medycznych i innych niezbędnych środków, czekających na transport w magazynie w Larnace. Kolejne 80 ton ma przybyć w to miejsce wkrótce. Niektóre materiały udaje się przetransportować do Bejrutu, jednak większość z nich pozostaje na Cyprze z powodu braku środków transportu. Ryzyko powoduje, że bardzo niewiele statków pływa do Libanu.

"Napotykamy na dwa duże problemy z transportem" powiedział Jerome Oberreit, dyrektor operacyjny Lekarzy Bez Granic w Brukseli. "Do tej pory bardzo trudno było transportować drogami duże ilości niezbędnych materiałów z Bejrutu do południowego Libanu. Polegamy na samochodach, które wypakowane pudłami, jadą poważnie zniszczoną i niebezpieczną drogą do Tyre. Ciężarówki znalazły się pod obstrzałem pocisków, więc kierowcy nie chcą podróżować na południe. Dodatkowo, mamy duże problemy z dostarczeniem naszych materiałów do Bejrutu wystarczająco szybko. Na krótką metę, oferta Greenpeace oznacza częściowe rozwiązanie jednego z naszych dwóch poważnych problemów".

"Rainbow Warrior" ma wystarczającą ładowność, aby przetransportować 40 ton (równowartość 105 palet). Nie jest jeszcze pewne, ile kursów statek wykona dla Lekarzy Bez Granic.

Organizacja Lekarze Bez Granic (Medecins Sans Frontieres) ma w tej chwili ok. 30 pochodzących z różnych państw pracowników w dotkniętych konfliktem częściach Libanu. Główny nacisk pracy organizacji położony jest na wspieranie libańskich pracowników służby zdrowia, i jeżeli to niezbędne, zakładanie dodatkowych punktów opieki zdrowotnej i przemieszczających się klinik, oraz dystrybucja podstawowych materiałów (umożliwiających schronienie, artykułów higienicznych, kuchenek, mleka w proszku) dla przesiedlonych rodzin.