W Europie odnaleziono zakazany, modyfikowany genetycznie ryż z Chin

Informacja prasowa - 6 września, 2006
Modyfikowany genetycznie ryż z Chin stanowi zagrożenie dla zdrowia - dlatego należy niezwłocznie wycofać go z rynku oraz wprowadzić zakaz importu.Przemysł inżynierii genetycznej odniósł kolejną porażkę po tym jak wykryto, że transgeniczny ryż z pól testowych amerykańskiej firmy Bayer zanieczyścił ryż wysyłany na eksport. Zarówno Japonia, jak i Unia Europejska podjęły natychmiastowe działania w celu wyeliminowania go ze swoich rynków. Obecnie badania przeprowadzone przez Greenpeace potwierdziły odkrycie kolejnego przypadku zanieczyszczenia GMO ryżu, który jest podstawowym składnikiem diety ogromnej części ludności Ziemi.

Chiński farmer z prowincji Yunnan trzyma w ręku ryż ze swojego pola. Tradycyjne odmiany ryżu są zagrożone skażeniem GMO.

Nasze badania potwierdziły niezależne komórki badawcze. Okazało się, że produkty spożywcze we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii zostały zanieczyszczone przez zakazany prawnie, modyfikowany genetycznie ryż z Chin. Poinformowaliśmy już o tym fakcie odpowiednie władze, podkreślając, że ryż ten niesie poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego też wzywamy rządy krajów europejskich, aby podjęły natychmiastowe działania, mające na celu ochronę konsumentów.

Greenpeace wraz z organizacją Friends of the Earth z Wielkiej Brytanii przeprowadził testy na różnych produktach ryżowych (m.in. ryżu vermicelli, marakonie ryżowym i innych przetworzonych artykułach). Pięć z testowanych produktów zawierało składniki GMO. Może to być jednak jedynie wierzchołek góry lodowej. Ryż występuje w wielu produktach, począwszy od żywności dla dzieci, a na jogurtach kończąc.

"To szokujące odkrycia, które powinny spowodować reakcje na najwyższym szczeblu." - powiedział Jeremy Tager, koordynator kampanii ryżu GMO z międzynarodowego oddziału Greenpeace  - "Nie można pozwolić, żeby ludzie jedli modyfikowany genetycznie ryż, który stanowi poważne ryzyko dla ich zdrowia."

Ta nielegalna odmiana zmutowanego ryżu, która poprzez modyfikację genetyczną stała się odporna na insekty, zawiera proteiny (Cry1Ac) powodujące reakcje alergiczne u myszy. Trzech niezależnych naukowców wydało oświadczenie, w którym potwierdza zagrożenia dla zdrowia, o których mówi Greenpeace.

Greenpeace wzywa do natychmiastowego wycofania wspomnianego ryżu z rynków na całym świecie, podjęcia kroków majacych na celu zapobieganie pojawienia się go w  krajach unijnych oraz wprowadzenie systemu do badań prewencyjnych towarów, pochodzących z krajów o zwiększonym ryzyku zanieczyszczenia GMO. Wymóg certyfikatów, poświadczających czystość pożywienia pochodzącego z krajów, które zajmują się uprawą i produkcją roślin transgenicznych, to rozsądne działanie w celu ograniczenia kosztów i ochrony konsumentów europejskich.

Podobnie jak w przypadku ryżu z upraw Bayera w Stanach Zjednoczonych, zanieczyszczenie w Chinach powstało na skutek upraw testowych. Uprawa ryżu GMO nie jest obecnie zatwierdzona do uprawy przemysłowej ze względu na rosnące obawy o jego bezpieczeństwo.

"Ofiarami znów stają się niewinni ludzie." - powiedział Maciej Muskat, koordynator kampanii Greenpeace w Polsce  - "Gdy ryż transgeniczny zanieczyszcza łańcuch pokarmowy , usunięcie go wymaga ogromnego wysiłku i nakładu kosztów. Znacznie łatwiej jest zapobiegać zanieczyszczeniu."

Greenpeace prowadzi kampanię na rzecz upraw i produkcji żywności wolnej od GMO, której celem jest  ochrona bioróżnorodności i zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do bezpiecznego i zdrowego pożywienia. Inżynieria genetyczna to niepotrzebna i niechciana technologia, która zanieczyszcza środowisko oraz niesie zagrożenie dla bioróżnorodności i zdrowia ludzi.

Tagi