Greenpeace'in bilimsel çalışmaları

Sayfa - 8 Mayıs, 2015
Çevre koruma konusunda bilimin önemi büyük. İklim değişikliği, zararlı kimyasal atıklar, deniz yaşamının karşı karşıya olduğu tehditler gibi pek çok çevresel sorunun anlaşılması, ancak bilimsel çalışmalarla mümkün.

Aynı şekilde bilim, genetiği değiştirilirmiş organizmalar ve nükleer enerji gibi çevreyi tehdit eden faaliyetlerin varlığını ve yayılmasını meşrulaştırmak için de kullanılıyor. Bu da Greenpeace'in zaman zaman 'bilim karşıtı' olmakla suçlanmasına neden oluyor. Oysa Greenpeace, çevresel sorunlara çözüm üretirken, bunu tamamen bilimsel çalışmalarla yapar.

Greenpeace’in bilimsel çalışmaları

Greenpeace'in bu nedenle İngiltere'nin Exeter Üniversitesi'nde kurulan Bilimsel Laboratuvarı bugüne dek çevre koruma alanında pek çok başarılı projeye imza attı. Greenpeace, bilimsel araştırma gerektiren hiçbir kampanyasını, var olan sorunu bilimsel temellere dayandırmadan yapmaz. Bu nedenle laboratuvarda yapılan incelemeler ve hazırlanan araştırma raporları, kampanyalarımızı yönlendirmekte büyük önem taşıyor.

Bilimi aynı zamanda çözüm üretmek için de kullanıyoruz. Örneğin, çevreye zararlı bir ürüne karşı çıkarken, sadece karşı çıkan bir söylem yerine, bilimsel çalışmalarımız sayesinde alternatifini sunabiliyoruz.

Greenpeace'in bilim birimi hakkında daha fazla bilgi ve bilimsel yayımlarla ilgili detaylı bilgiye Greenpeace Science Unit sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kategoriler