Temel değerlerimiz

Sayfa - 31 Mart, 2005
Greenpeace faaliyetleri bazı ilkelere dayanır. Bu ilkeler, tüm kampanyalarımıza yansıtılır, faaliyetlerimizin her birinde bize rehberlik eder.

Misyonumuza dair

Greenpeace, küresel çevre sorunlarını ortaya çıkarmak, yeşil ve barış dolu bir gelecek için gereken çözümleri sunmak amacıyla şiddetsiz ve yaratıcı çözümler sunan, bağımsız kampanyalar yürüten bir organizasyondur.

Greenpeace’in amacı, gezegenimizin tüm çeşitliliğiyle yaşamı destekleyebildiğinden emin olmaktır.

Bu yüzden Greenpeace aşağıdaki maddeleri gerçekleştirmek için çabalar:

  • Her türden biyoçeşitliliğin korunması
  • Okyanusların, toprağın, havanın ve su kaynaklarının tahrip edilmesini engellemek
  • Barışa, küresel silahsızlanmaya ve şiddetsizliğe destek vermek

temeldegerler

Bireysel sorumluluk ve şiddetsizlik

Eylemlerimizin sorumluluğunu üstleniyoruz ve her zaman şiddetsiz kalıyoruz. Bu prensipleri oluştururken Quaker’ların vicdana dayanan eylem pratiği diye tanımlayabileceğimiz “tanıklık etme” kavramından esinlendik. Buna bireysel sorumluluğa dayanan bireysel eylem de diyebiliriz. Eylemlerimizin sorumluluğunu üstlendiğimiz gibi, bir Greenpeace eylemine katılan herkes şiddetsiz doğrudan eylem eğitimlerinden de geçmiş oluyor.

Bağımsızlık

Maddi gelirimizi tüm politik veya ticari menfaatlerden uzak tutuyoruz. Şirketlerden ve hükümetlerden hiçbir yardım kabul etmiyoruz. Bireysel destekler ve kurum bağışları bizim tek gelir kaynağımız. Bağımsızlığımız, etkin bir biçimde gücümüzü gösterip gerçek bir değişim yaratmamız gerektiğinde bize ihtiyacımız olan özgürlüğü sağlıyor.

Greenpeace’in daimi dostu veya düşmanı yoktur

Çevre sorunlarını gün yüzüne çıkarıp, onlara çözüm üretirken, daimi dostlarımız veya düşmanlarımız olmaz. Hükümetiniz veya şirketiniz değişimden yanaysa, hedefinize ulaşmak için sizinle birlikte hareket ederiz. Dönüp dolaşıp yine yanınıza geliriz.

Bir söz vardır: “Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz.” Yaptıklarımızın amacı tektir: çevrenin yararına hareket etmek.

Çözüm üretmek

Toplumun çevresel seçimlerine dair içten ve bilinçli müzakereleri destekliyor, bunun için çözüm üretiyoruz. Çabamız, çevre sorunlarını ortadan kaldırmak için. Bu nedenle deniz rezervlerinin oluşturulmasıyla denizlerimizi korumak adına bir yol haritamız var. Aşamalı olarak temiz enerjilere nasıl geçileceğini gösteren bir Enerji [D]evrimi senaryomuz var. Suçluların kimler olduğunu ortaya çıkarıyoruz, evet, fakat bu yeterli değil; hepimiz için yeşil ve barış dolu bir geleceğe giden somut adımları geliştiriyoruz, araştırıyoruz ve destekliyoruz.

Kategoriler