Greenpeace'in Kurucuları

Sayfa - 2 Nisan, 2005
Greenpeace’e hayat veren bir çok ruh, isim, fikir ve taktik var. Ama bazıları kesinlikle öne çıkıyor. İşte onlardan 4 tanesi:

Dalga Çıkartmayın Komitesi üyeleri ve Greenpeace kurucuları, (soldan sağa) Jim Bohlen, Paul Cote, Irving Stowe.

Bob Hunter

1941 – 2005

Tam bir hayalperest ve mistik hikayeci... Kanadalı Bob Hunter, Greenpeace'i etkisi hala devam eden bir sihirle doldurdu. 'Gökkuşağı Savaşçıları' hikayesinin anlatıcısı bu uzun saçlı, sakallı gazeteci, günün birinde etrafındakileri daha büyük düşünmeye ve bir adım öteye gitmeye zorladı. Hunter için pratik ya da olası limitler yoktu; çünkü hiç bir şey imkansız değildi!

Yaratıcılığını ve iyi bir hikaye için asla ödün vermeyen gazeteci duyusunu, stratejik düşünme yeteneği ile birleştirdiğinde -belki de diğer kuruculardan daha fazla- şu anda dünya üzerinde 'Greenpeace eylemi' olarak bilinen tarzın oluşmasını sağladı.

Hunter'ın, medya teorileri ile biçimlendirdiği yaklaşımı işe yaradı ve Greenpeace kısa zamanda bütün dünyada tanınan bir medya imgesine dönüştü. Kurucularından ve şekillendiricilerinden olduğu organizasyon her zaman onun cesur ve isyankar ruhu ile anılacak. Bob Hunter 2 Mayıs 2005'te, 63 yaşında kanserden öldü.

David McTaggart

1932 – 2001

David McTaggart, gazetede, Greenpeace adında yeni kurulmuş bir grubun haberini gördü. Hemen yelkenlisinin adını 'Greenpeace 3' olarak değiştirdi ve Fransız nükleer silah denemelerine karşı çıkmak için yelken açtı. Gezegendeki en büyük askeri güçlerden birine karşı minicik bir yelkenli...

McTaggart'ın öğreticiliği ve girişimci yaklaşımı Greenpeace organizasyonunu oluşturdu. Gruba katıldıktan hemen sonra, Avrupa'da yeni destek aramaya başladı ve 1979 yılında organizasyonun ayrı parçalarını birleştirerek yeni bir uluslararası ittifak oluşturulmasını sağladı.

Kurucu ilkeler, McTaggart takıma katılmadan önce oluşturulmuştu, ama durmak bilmeyen Kanadalı, gelişen hareketin yapısını ve yöntemlerini diğer kuruluşlardan farklı belirledi. Hayatına küçük bir balıkçı teknesinde başlayan organizasyon, 1985 yılında, üç gemiye ve dünya çapında 50 kampanyaya sahipti. Bugün, Greenpeace'in bütünleştirilmiş federal yapısı, problemlerin küresel seviyede çözülebileceğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Bütün hayatını çevre sorunlarına adayan ve bu hevesle ilk yelkenini açan David McTaggart, 23 Mart 2001'de İtalya'da evinin yakınlarında bir araba kazasında hayatını kaybetti.

Dorothy Stowe

1920 – 2010

Irving Stowe

1915 – 1974

Dorothy ve Irwing Stowe, kararlı pasifist ve eylemci olarak, nükleer test alanına yelken açma fikriyle karşılaştıklarında iki kere düşünmediler bile... Onların tecrübeleri harekete ilham verdi. Barışcıl, mütevazi ve adanmış ruhları grubun ruhuyla birleşti. Greenpeace'in temelleri böylece atılmış oldu.

Dorothy Stowe daha sonra bu anları şu sözlerle hatırlayacaktı, 'Mutfak masasının etrafında oturan bu bir kaç insanın yapabildiklerine bakın; Ne harika!'

Stowe'lar ileride Greenpeace'in kurucu ilkelerinin önemli bir parçasını oluşturacak fikirler ortaya koydular. Gruba, 'tanıklık etmek' durumunun bir çeşit 'pasif direniş' olduğunu açıkladılar; 'Karşı olduğun bir durumun gerçekleştiği alana gidersin ve orada bulunarak duruma karşı çıktığını varlığınla ilan edersin.' Gandi örneğinden hareketle, Stowe'lar birlik ve cesaretle hareket eden insanların büyük güçleri yenebileceğine inandılar. O zamandan bu zamana Greenpeace, 'tanıklık etmek' ve 'gücün karşısında doğruyu söylemek' ilkeleriyle bütünleşmiştir.

Irwing Stowe 28 Ekim 1974 yılında, 59 yaşındayken pankreas kanserinden öldü ve bu Greenpeace kurulduktan sadece iki yıl sonraydı. Dorothy ise sivil haklar, kadın hakları ve çevre alanında kampanyacılığa adanmış bir hayattan sonra, 23 Temmuz 2010 yılında Kanada'da, 89 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Dalga Çıkartmayın Komitesi'nden Greenpeace'e

Dalga Çıkartmayın Komitesi 1970'de kurulduğunda, tek amacı Amçitka adasında yapılacak ikinci nükleer silah denemelerini durdurmaktı. Komitenin kurucuları Dorothy ve Irving Stowe, Marie ve Jim Bohlen, Ben ve Dorothy Metcalfe, ve Bob Hunter'di.

İlk yöneticileri Stowe, Bohlen ve Paul Cote adında bir öğrenciydi. Kanadalı ekolojist Bill Darnell grubun gezegenin geleceğini ve nükleer silah karşıtı hareketi tanımlayan bir kelime bileşimi buldu. Toplantıyı terkederken birisi iki parmağını havaya kaldırıp 'barış' dedi ve Bill 'hadi bunu Green Peace yapalım' dedi. İşte o anda isim doğdu... Jim Bohlen'in oğlu iki kelimeyi bir yaka butonuna sığdırmakta zorluk çekiyordu ve bu iki kelimeyi komitenin yeni ismi olarak birleştirdi: Greenpeace

Marie Bohlen ise bir gemiyle Amerika Birleşik Devletleri donanmasına karşı Amçitka adasına doğru yola çıkma fikrini ilk ortaya atan kişi oldu. Grup Phyllis Cormack adında bir balıkçı teknesi ayarladı ve nükleer test alanında 'tanıklık etmek' için yola çıktı. Gemidekiler;

 • Kaptan John Cormack, teknenin sahibi
 • Jim Bohlen, Greenpeace
 • Bill Darnell, Greenpeace
 • Patrick Moore, Greenpeace
 • Dr. Lyle Thurston, tıp doktoru
 • Dave Birmingham, mühendis
 • Terry Simmons, coğrafyacı
 • Richard Fineberg, öğretim görevlisi
 • Robert Hunter, gazeteci
 • Ben Metcalfe, gazeteci
 • Bob Cummings, gazeteci
 • Bob Keziere, fotoğrafçı

Deniz tutmasından muzdarip olan Stowe, karada kalarak medya ilişkilerini ve politik çalışmaları koordine etti. Cote katılamadı, çünkü Olimpiyat yelken yarışlarında Kanada'yı temsil etmek üzereydi.

Bob Hunter bu ilk yolculuktan dersler çıkaracak ve bunlar üzerine herkesten daha fazla uyarlama yaparak Greenpeace'in bireysel aktivizm şeklini oluşturacaktı. Amçitka yolculuğu sayesinde, grubun adı Kanada'da duyuldu ve dünyaya duyurdu. Greenpeace'in diğer yolculukları ise ününü bütün dünyaya yaydı.

Kategoriler
Etiketler