Balinalar

Greenpeace eylemcileri, Japon balina avcılarına karşı eylem yapıyor.

Büyük balinaları tehlikeler bekliyor. Ticari amaçla balina avcılığı uluslararası çapta durdurulmuş olsa da, üç ülke, Japonya, İzlanda ve Norveç, balinaları avlamaya devam ediyor. Bu ülkeler, balina avlama yasağının kaldırılması için kampanyalar yürütüyorlar.

Son yüzyıldaki ticari amaçlı balina avcılığı dünya üzerindeki balina nüfusunun ciddi boyutta azalmasına neden oldu. Tahminlere göre, ilk balina avlama gemisinin sulara indirildiği 1925'ten 1975'e kadar, toplamda 1.5 milyon balina öldürüldü.

Balina avcıları üst üste balina gruplarını ve farklı balina türlerini avlarken, bu aşırı avlanma nedeniyle, balina nüfusu azalmıştır. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen talepler üzerine, Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu (IWC), 1986'da yürürlüğe giren ticari balina avcılığı moratoryumunu kabul etmiştir.

Bugün, geniş çaplı balina avcılığına dönüşe tanık olma olasılığımız oldukça yüksektir. Norveç, Kuzey Atlantik'teki ticari balina avcılığı programını, IWC'nin yasağını açıkça ihlal ederek sürdürmektedir. Japonya, 'bilimsel' araştırma adı altında balinaları avlasa da, balina eti, piyasada kar amaçlı satışa sunulmaktadır. İzlanda, üç yıllık bir 'bilimsel' balina programı ortaya koymuş, bu program, IWC'nin bilimsel komitesinin onayından geçememiş, ve Amerika da bu programı gereksiz olarak nitelendirmiştir. Son üç yıl boyunca, bu üç ülke balina avcılığı programlarına ayırdıkları kaynakları arttırmış ve ticari balina avcılığı yasağının kaldırılması için baskılarına devam etmişlerdir.

Bu yasağın kaldırılması, yıllardır süren katliamın ardından yeni yeni toparlanmaya başlayan balinalar için yıkıcı sonuçlar doğuracaktır. Balinalar çok yavaş gelişir ve ürerler, bu nedenle balina nüfusunun yenilenmesi de yavaş bir süreçtir. Üstüne üstlük balinalar, toksik kirlenme ve iklim değişikliği gibi insan kaynaklı çevresel tehditlerle de zaten büyük bir tehlike altındadır.

Ticari balina avcılığı hiçbir zaman balina toplulukları ve okyanus ekosistemleri için sürdürülebilir şekilde yapılmamıştır. Aslında balinalarla ilgili tek sürdürülebilir ekonomik yöntem, balina gözlem çalışmalarıdır.

Çok kısa bir süre sonra yeniden başlayacak olan geniş çaplı balina avcılığı bizi beklerken, Japonya, Norveç ve İzlanda'nın çalışmalarını durdurmak için hemen harekete geçmeliyiz. Greenpeace birçok cephede çalışmalar yürütmekte, siyasi yaptırımlar, kamuoyu oluşturma ve denizdeki balina avcılarına karşı şiddet içermeyen doğrudan eylemler gibi yöntemlerle ticari balina avcılığını durdurmak için mücadele etmektedir.

1987'den beri Japonya, bilimsel amaçlı balina avcılığı adı altında Antartika'da her yıl balina avı gerçekleştirmektedir. Bu sözde bilimsel av, aslında ticari bir müessesedir: Japonya'nın balina 'araştırmaları'ndan sağlanan balina eti ve balina yağı, her yıl Japonya'da 4 milyon yen karşılığında satılmaktadır.

'Bilimsel' balina avcılığına başladığından beri Japonya, hem kendi kotalarını yükselterek, hem de çalışmalarını, Kuzey Pasifik'te ikinci bir 'bilimsel' avın da içinde bulunduğu yeni alanlara taşıyarak, operasyonlarının boyutlarını genişletmiştir. 2000 yılında Japonya balina avını Kuzey Pasifik'e taşıyarak ve Sperm ve Bryde adlı iki yeni türü de av kapsamına dahil ederek, IWC'yi yok saymıştır. Bu da dünya çapında halk tepkisine ve diplomatik protestoların yükselmesine yol açmıştır.

Uluslararası tepkilere rağmen, Japonya daha da geniş alanlarda avlanmaya devam edebilir. Son yıllarda Japonya balina avcılığı programlarına ayırdığı kaynakları arttırmış ve ticari balina avcılığı yasağının kaldırılması için yoğun çaba sarf etmiştir. Oy-satın alma girişiminin sonucunda, Japonya'nın IWC'deki etkisi de artmaktadır.

Japonya ayrıca halka ilişkilere de yatırım yaparak, balina avcılığının Japonya için kültürel ve ekonomik yönden büyük öneme sahip olduğu ve balinaların çok fazla balık yiyerek, balık rezervlerine tehdit unsuru oluşturdukları gibi bilimsel hiçbir dayanağı olmayan iddialarla halkı ikna etmeye çalışmaktadır.

Balina eti Japonya'da lüks bir yemektir. 1999'da yapılan bir kamuoyu yoklaması, yetişkin Japonların sadece yüzde 11'inin balina avcılığını desteklediğini, yüzde 14'ünün de buna karşı çıktığını göstermiştir.

Kategoriler
Etiketler