Turizm ve Kıyısal Yapılaşma

Sayfa - 9 Şubat, 2010
Keyif veren iklimi, güzel sahil şeridi, zengin tarihi ve farklı kültürlerin benzersiz birleşimiyle Akdeniz kıyıları, turistler için dünyadaki en popüler uğrak yeridir; her yıl uluslararası turistlerin yaklaşık üçte birini kendine çekmektedir.

Turizm ile bağlantılı tahrip edici kıyısal gelişmenin en belirgin örneklerinin görüldüğü Bodrum kıyıları

Akdeniz'de bulunan çoğu ülkenin en önemli gelir kaynağı turizmdir. Ayrıca şehir merkezlerinden uzaklarda kıyı kesimlerde bulunan birçok küçük yerleşim birimine ve adalara da gelir sağlamaktadır. Bunun yanında turizm sahil şeridinin ve deniz ortamının korunmasını tehdit etmektedir.

Hızlı ve ani gelişim çalışmaları, her yıl daha fazla sayıda turisti ülkelerine çekebilmek için Akdeniz ülkelerinin hükümetleri tarafından ısrarla desteklenmektedir. Ancak bu durum erozyon ve kıyı şeridinde hızlı nüfus artışı gibi çevre sağlığını ciddi şekilde tehdit edici unsurları beraberinde getirmektedir.

Turizm genellikle, Akdeniz ile bütünleşmiş deniz kaplumbağaları ve Akdeniz fokları gibi mükemmel doğal güzelliklere sahip olan bölgeleri tercih etmektedir. Turizmin kendine gelir sağlayan bu güzellikleri tahrip etmesi gerçekten büyük bir ironidir. Tüm bunların sonunda kaçınılmaz olan, turistlerin tükenmiş bir yer olan Akdeniz'i terk edecek olmalarıdır.

Kategoriler
Etiketler