Kuzey Kutbu eriyor!

Hepimiz için hayati önem taşıyan Kuzey Kutbu'ndaki buzullar yok oluyor. Hem de hızla! Son 30 yılda, Kuzey Kutbu'ndaki buzulların %75'ini kaybettik.

Buzullar, Kuzey Buz Denizi'nde 800.000 yıldan fazladır varlar. Erimelerinin başlıca nedeni, bizim kirli fosil yakıt petrolü tüketmemiz. İnsanlık tarihinde ilk kez Kuzey Buz Denizi, yakın gelecekte tamamen buzulsuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu, sadece bölgede yaşayan insanlar, kutup ayıları, boynuzlu balinalar, deniz aygırları ve diğer canlılar için değil, hepimiz için yıkıcı sonuçlar doğurur. Dünyanın kutbundaki buzullar, güneş ışınlarının çoğunu uzaya geri yansıtıyor ve böylece gezegenimizin serin kalmasını; tarım yapabilmek için gerekli olan iklimsel şartların sabit kalmasını sağlıyor. Buzulları korumak demek, aynı zamanda kendimizi korumak demek.

Petrol Aramaları

Buzulların erimesinin baş sorumlusu kirli enerji şirketleri, şimdi de eriyen buzullardan kazanç sağlamaya çalışıyor. 90 milyar varillik petrol elde etmek için yeni bir petrol bölgesi oluşturmak istiyorlar. Bu, onlar için büyük para ama aslında dünyanın sadece 3 yıllık petrol ihtiyacını karşılıyor. Gizli devlet belgelerinde, bu bölgede ortaya çıkabilecek bir petrol sızıntısıyla baş etmenin “neredeyse imkânsız” olduğu ve hassas Kuzey Kutup çevresini yok edebileceği yazıyor. Petrol şirketleri, Kuzey Kutbu'nda petrol kuyusu kazmak için yollarına çıkan buzdağlarını yerinden oynatmak ve dev hortumlar kullanarak buzulları sıcak suyla eritmek zorundalar. Bunu yapmalarına izin verirsek, felakatle sonuçlanacak bir petrol sızıntısının olması an meselesi olur... Exxon Valdez ve Deepwater Horizon felaketlerinin yol açtığı büyük hasarı hepimiz gördük. Aynı şeylerin Kuzey Kutbu'nda yaşanmasına seyirci kalamayız.

Endüstriyel Balıkçılık

Devasa endüstriyel balıkçılık tekneleri, Kuzey Kutup sularını taramaya başladı bile.

Yerel halk, binlerce yıldır bölgede sürdürülebilir şekilde balık avlıyor. Ancak dev balıkçılık şirketlerinin Kuzey Kutbu'nu sömürmelerine izin verirsek yerel balıkçılığı da tehdit altında bırakmış oluruz.

Kuzey Kutbu, hepimizi yardıma çağrıyor

Biz bu gezegende 7 milyar kişiyiz. Her birimiz Kuzey Kutbu'nun içinde bulunduğu kötü durumdan etkileniyoruz. Kuzey Kutbu, güneş ışınlarını yansıtan buzulları sayesinde iklimimizi koruyor; tarım yapabilmemizi ve böylece karnımızın doymasını sağlıyor.

Ne yazık ki bu bölge, küresel iklim değişikliğinden en fazla etkilenen bölge. Diğer yerlere oranla iki kat daha fazla ısınmaya maruz kalıyor. Bölge, aynı zamanda petrol şirketleri için de ön saflarda yer alıyor. Aynı şirketler, kirli yakıtlarıyla buzulların erimeye başlamasına da neden olmuşlardı. Kuzey Kutbu'ndaki yeni petrol hücumunu durdurabilirsek, enerji kaynaklarımızda köklü bir değişim için gereken şartları yaratabilir, temiz enerji devrimini hızlandırabilir ve çocuklarımıza temiz bir gelecek bırakabiliriz.

Dünyanın en güçlü ülkeleri ve şirketleriyle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz.

Ama birlikte hareket edersek, hiçbir ülkenin askeri gücünün veya hiçbir şirketin bütçesinin elde edemeyeceği bir güce sahip oluruz. Hepimiz, bu gezegeni çocuklarımıza miras bırakmak istiyoruz. Böylesine önemli bir ortak amacımız varken hiçbir sınır bizi ayıramaz. Birlikte olursak en büyük güç biz oluruz.

Kampanyamıza katılan milyonlarca kişinin desteği sayesinde Avrupa Parlamentosu, Kuzey Kutbu için harekete geçti ve Kuzey Kutbu çevresindeki açık sularda bir koruma bölgesi oluşturulması çağrısında bulundu. Hollanda Parlamentosu da Kutup Bölgesi boyunca ham petrol taşınmasına karşı uluslararası bir yasak için çağrı yaptı. 

Şimdi Kuzey Kutbu, hepimizi yardıma çağrıyor, sen de katıl.

Son güncellemeler

 

Kuzey Kutbu’nda petrol aramalarına karşı hukuk mücadelesi başlıyor!

Haber | 24 Ekim, 2016 at 12:14

Petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’nda yeni petrol aramaları yapmasına izin verdiği için Norveç hükümetine karşı eşi görülmemiş bir dava açıldı.

LEGO, Shell ile anlaşmasını sonlandırıyor

Haber | 9 Ekim, 2014 at 19:17

Greenpeace’in 3 ay önce LEGO’nun Shell’le ortaklığını bitirmesi için başlattığı kampanya başarıya ulaştı.

Dünya liderlerinden Greenpeace’e Kuzey Kutbu için destek

Haber | 19 Eylül, 2014 at 20:18

23 Eylül 2014’te New York’ta gerçekleşecek Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi öncesi BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, altı milyon kişi tarafından imzalanan Kuzey Kutbu’nu Kurtar çağrısını kabul etti. Türkiye’de de yarım milyondan fazla imza...

LEGO Kötü Arkadaşlar Ediniyor

Rapor | 1 Temmuz, 2014 at 12:50

Lego, ortak promosyon kampanyasının bir parçası olarak, özel bir oyuncak serisinde Shell'in logosunu kullandı.

Petrol tankeri karşısında Greenpeace’i buldu

Haber | 2 Mayıs, 2014 at 13:26

Greenpeace eylemcileri bugün, Hollanda’nın Rotterdam kentinde Kuzey Buz Denizi’nin Rusya’ya ait olan bölümünden çıkarılan ilk petrolü taşıyan Rus Mikhail Ulyanov tanker gemisine karşı eylem yaptı.

36 sonuçtan 1 - 5 sonuç

Kategoriler
Etiketler