Üstünü örtün, geçer!

Erimekte olan buzulları nasıl kurtarırsınız?

Haber - 13 Mayıs, 2005
Tüm dünya iklim değişimi sorununu en hızlı ve etkili biçimde nasıl çözeceğini kara kara düşünürken, İsviçre kendine göre bir çözüm buldu!

İklim değişiminin önemli sonuçlarından biri de, buzulların erimesi.

Andermatt’ın yanındaki Gurshen buzullarına serili 3 bin metrekarelik plastik örtü, İsviçre'nin kayakseverlerini mutlu edebilir; ancak dünyayı iklim değişikliğinin sonuçlarından korumak için daha kapsamlı bir önleme ihtiyaç var.

Bu çözümün sahibi olan 'Andermatt Gotthard Sportbahnen AG' temsilcileri, örtünün buzulları güneşten korumayı amaçladığını ve erimeyi önlediğini açıkladı. Dün gece ise sekiz Greenpeace üyesi Gemmstock’un tepesine tırmandı ve 'CO2'yi azaltın' ve ‘'İklimi koruyun' yazılı pankartlar astılar. Greenpeace, karbondioksit ihracatının fosil yakıtların denetiminin sağlanarak azaltılması için çağrıda bulunuyor .

İklim değişikliği sorununa anlamsız çözüm önerileri getirilmeye devam ediliyor: buzullar etrafında yapılacak sıvanın erimeye küçük çapta çözüm olabileceği gibi. Greenpeace üyeleri gece boyunca kayaklarıyla buzullara tırmandılar ve pankartlarını asıp dünya kamuoyuna çağrıda bulundular.

2000 yılında yapılan ölçümlerde 1052 kilometrekarelik alana yayılmış olan İsviçre buzullarının plastik tabakayla kaplanacak olan alanı, toplam alanın yalnızca milyonda üçünü kapsıyor. 1850’de ise buzul alan 1800 kilometrekare olarak ölçülmüştü, burdan da anlaşıldığı gibi küçülme kısa zamanda yüzde 410’dan fazla olmuştur Greenpeace iklim uzmanlarından Alexander Hauri’nin açıklamarına göre "Tabakalama gibi anlamsız koruma yöntemlerinin de gösterdiği gibi, iklim değişikliğinin sonuçlarıyla geçici çözümler ile mücadele edemiyoruz . Bu sorun, bireysel alanlarımızı koruyarak çözülmez."

İklim değişikliği, İsviçre'yi uzun zamandır ilgilendiren hassas bir konu. Kısa erimde dağlık araziler; kar yağışının azalması, buzul erimesi ve permafrostta çözülmelerle etkilenecek. Uzun erimde ise tüm İsviçre bu etkileri hissedecek, su kirlenmesi ve kuraklık sorunları yaşanacak.