20 ülkeden Gezi Parkı’na destek

Yorum ekle
Haber - 10 Haziran, 2013
Gezi Parkı’ndaki barışçıl, çevreci ve siyaset üstü protestolara yapılan müdahalelerin sosyal medya ve dünya basınında yaygınlaşmasının ardından, 20 farklı ülkeden ve 50’ye yakın kentten Gezi Parkı’ndaki barışçıl protestolara Greenpeace gönüllüleri desteği geldi. Fotoğrafların tamamı, gezideyim.tumblr.com adresinde.
I stand with the people of Turkey

İsviçre’den Filipinler’e 1000’in üzerinde kişinin katılımıyla gerçekleşen aktivitelerde Greenpeace gönüllüleri “Barışçıl protesto hakkını savunuyorum, ben de Gezi’deyim.” mesajı verdi.

Gezi Parkı’ndaki barışçıl protestolara desteğini belirten ve şiddeti kınayan Greenpeace Uluslararası Genel Direktörü Kumi Naidoo, konuyla ilgili olarak “Gezi Parkı’nda başlayan hareket artık, barışçıl gösteri yapma hakkı uğruna; insanların ve doğanın ticaret ve kâr hırsından önce gelmesi adına verilen bir mücadele. İfade özgürlüğü ve barışçıl gösteri hakkı sürdürülebilir demokrasinin en kutsal ve gerekli unsurlarındandır. Türkiye Hükümeti bu unsurlara saygı göstermeli ve Gezi Parkı dışında İstanbul’un diğer kentleri ve Türkiye’nin diğer illerinde protestoculara gösterilen şiddeti durdurmalıdır. Tüm kalbimizle Türkiye'deki insanların yanındayız. Herkesten ricam, orada olanları takip etmeleri, haberlerin yayılması için elinden geleni yapmaları ve şiddetin durması taleplerini iletmeleri. Ancak bu şekilde, hem Gezi Parkı kurtulur, hem de insanların barışçıl protesto hakları ihlal edilmez” dedi.

Daha fazla bilgi ve fotoğraf için: gezideyim.tumblr.com

Kategoriler